«Πεντάρα» στο Τυμπάκι ο Ηρόδοτος

19 Aug 2015 Written by
Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση για τον Ηρόδοτο, η οποία συνδυάστηκε με την εμφατική νίκη (5-1) απέναντι στον ΑΟΤ στο Τυμπάκι, στο τρίτο φιλικό παιχνίδι της ομάδας της Αλικαρνασού, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής της προετοιμασία.

Το συγκρότημα του Γιώργου Πετράκη επέβαλε από την αρχή της αναμέτρησης το ρυθμό του , με τον Πρωτογεράκη μόλις στο 20’ να κάνει το 0-1 με μακρινό σουτ, ενώ η ομάδα του Ηροδότου διπλασίασε τα τέρματά της στο 32’ με τον Ζαφείρη, ο οποίος δέχθηκε την όμορφη κάθετη του Μαυρομάτη στην πλάτη της άμυνας και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2.

Ο ΑΟΤ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44’, όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ηροδότου κυριάρχησε. Στο 65’ ο Συσκάκης με κοντινή προβολή, έπειτα από κόρνερ, έκανε το 1-3, ενώ το 1-4 έγινε επτά λεπτά αργότερα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρβελά.

Το τελικό 1-5 σημείωσε ο Καλαϊτζάκης στο 85’ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Τυμπακίου, με το τελικό σκορ να αποδεικνύει πως η ομάδα του Ηροδότου βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ.

Ηρόδοτος (Γ. Πετράκης): Γιακουμής, Γενιτσαρίδης, Χαρίτος, Κοζυράκης, Πρωτογεράκης, Προβυδάκης, Μαυρομάτης, Καμπούρης (25’ Λιοδάκης), Ζαφείρης Α., Μεταξάκης, Μωραΐτης.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Ζαφείρης Δ., Χαρίτος, Χατζηβασίλης, Αχιλλέως, Μπαλάφας, Μαυρίδης, Μαγάκης, Σκουλάς, Καρβαλάς, Συσκάκης, Χρυσοφάκης (75’ Καλαϊτζάκης).