karatzis ofi 500x167

lokal-500-176-2019

kortsidakis 500x176 arxontiko

metropole500x167

KABAKAS-mvpnnnn

assariotakis500x176

benneto ofi 414x140

georgia500X176

skai-korts500x176

dandaliskentriko-banner-500x167

ALMYRA2018

stella

500x167 garden

ASFALEISKRITI500X176

manolios4800x167

sevensc500x167

terranet500x176

dandaliskentriko-banner-500x176

vavoulas black-clean 500x167

pastarela-500-176-2019

watercity500x176

proactive-414-140

autotrack 500X176 2

koumantakis500x176

fimi500x167

fastfitness 500X176 01

winnerkorts

Πέρασαν εύκολα στους "8" τα κορίτσια του ΟΦΗ και περιμένουν-Οι αντίπαλοι τους στο Κύπελλο Ελλάδος

28 Mar 2024 Written by

Με δυο ασίστ της Ζέρβα και σκόρερ τις Πέϊου, Δρακογιαννάκη, Κωνιωτάκη και Καραντωνάκη (αυτογκόλ), η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΟΦΗ, πέρασε εύκολα απο τα Χανιά, με 4-0 στο Κολυμβάρι Χανίων τον Ποσειδώνα Καμισιανών Ραπανιανών που αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με το σκορ 0-3 απο το πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είχε εύκολο έργο στο παιχνίδι και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο για τους «8» , που θα προκύψει, αφού ολοκληρωθεί η 2η αγωνιστική, της πρώτης φάσης του Κυπέλλου.

Ηδη την πρόκριση, εκτός απο τον ΟΦΗ,  έχουν εξασφαλίσει ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ και αναμένονται και οι υπόλοιποι απο τα παιχνίδια που θα δώσουν το επόμενο διάστημα.

Πλέον στην τελική φάση της διοργάνωσης, μετέχουν οι περισσότερες ομάδες της Α' Εθνικής.

Στην επόμενη φάση, θα γίνει μονός αγώνας νοκ-άουτ, που θα προκύψει απο την κλήρωση, που θα γίνει.

Αν ο αντίπαλος του ΟΦΗ είναι μικρότερης κατηγορίας, τότε θα παίξει στην έδρα του αντιπάλου, αν είναι απο την Α' Εθνική, τότε θα γίνει κλήρωση για την έδρα του αγώνα.

Στα Χανιά, ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Παντζαρίδης, έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε αθλήτριες που δεν έχουν αγωνιστεί πολύ μέχρι σήμερα, ώστε να τις έχει σε καλή φόρμα ενόψει των επόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Παράλληλα, αγωνίστηκαν και τρία ταλεντάκια απο την δεύτερη ομάδα του ΟΦΗ, οι Μοσχάμπαρη, Σπαθαράκη, Καρνομουράκη και Ροβυθάκη, οι οποίες και στάθηκαν, αρκετά καλά.

Η προσοχή του ΟΦΗ, στρέφεται πλέον, στο κρητικό ντέρμπι με τη ΡΕΑ, που θα γίνει την Κυριακή 31/3, 4μμ στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: Βαρβαροπούλου, Περουλάκη, Μελάκη, Καραντωνάκη, Τσαγράκη, Τζιάκη, Γκουσγκούνη, Κοκκινάκη, Αλμπέρτη, Τσουβαλά, Μαθιουδάκη.

Επαιξαν και οι: Κολομπάκη, Μανιά, Χοχλάκη, Λειβαδιωτάκη.

ΟΦΗ: Στανίνου, Κατιρτσίδου, Κωνιωτάκη, Γουνάκη (65’ Σπαθαράκη), Παπακωνσταντή, Πέιου (46’ Κουκουλάκη), Δρακογιαννάκη, Ζέρβα (46’ Μουστάκ), Μπριάνα (55’ Μοσχάμπαρη), Αεράκη, Πλατανιά (60’ Ροβυθάκη).

Αναλυτικά η εικόνα στο Κύπελλο Ελλάδος:

1η φάση, 5ος όμιλος

Πόντιες Δραπετσώνας – ΑΕΚ 0-2 (26/3/2024)

2η φάση

1ος όμιλος

Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών – ΟΦΗ 0-4 (27/3/2024)

2ος όμιλος

Ποντιακός Αλεξανδρούπολης – Βασίλισσα Θράκης

3ος όμιλος

Άρης Θεσσαλονίκης – ΠΑΟΚ 0-4 (27/3/2024)

4ος όμιλος

Νηρηίδες Φθίας – ΘΕΟΝΗ ΑΟ Τρίκαλα 2011 (17/4/2024)

5ος όμιλος

Σταυρός Καλυθιών – ΑΕΚ

6ος όμιλος

Οδυσσέας Μοσχάτου – Ολυμπιάδα Υμηττού

7ος όμιλος

Αχαρναϊκός – ΑΟ Αγίας Παρασκευής 1-2 (27/3/2024)

(Ο ΑΟ Αγίας Παρασκευής θα αγωνιστεί στην 3η φάση με τον Παναθηναϊκό ΑΟ)

8ος όμιλος

Γιάννενα ΓΠΟ – Αστέρας Τρίπολης (3/4/2024)

(Η νικήτρια θα αγωνιστεί στην 3η φάση με τα Φλαμίνγκο Μεσολογγίου)

Στους αγώνες της 2ης φάσης, που δεν υπάρχει ημερομηνία, αναμένεται ο ορισμός τους από την ΕΠΟ.

Για τους ομίλους 1-6, στη 2η φάση, θα παίξουν μεταξύ τους οι δύο νικήτριες από την 1η φάση.

Οι νικήτριες της 2ης φάσης, προκρίνονται στα προημιτελικά.

Στους ομίλους 7 και 8, στη 2η φάση μπαίνουν οι ομάδες που είχαν ρεπό στην 1η φάση ως εξής: Στον 7ο όμιλο, ο Αχαρναϊκός (νικήτρια του αγώνα 1 βάσει κλήρωσης) παίζει με τον ΑΟ Αγίας Παρασκευής (που είχε ρεπό στην 1η φάση), η νικήτρια θα παίξει στην 3η φάση με τον Παναθηναϊκό ΑΟ (νικήτρια του αγώνα 2) και η νικήτρια θα προκριθεί στα προημιτελικά.

Στον 8ο όμιλο, ο Γιάννενα ΓΠΟ (του αγώνα 1 βάσει κλήρωσης) παίζει με τον Αστέρα Τρίπολης (που είχε ρεπό στην 1η φάση), με την ομάδα που θα επικρατήσει να παίζει στην 3η φάση με τα Φλαμίνγκο Μεσολογγίου (νικήτρια του αγώνα 2). Η νικήτρια θα προκριθεί στα προημιτελικά.

Στη 2η φάση, εάν οι δύο ομάδες είναι διαφορετικών κατηγοριών, γηπεδούχος θα είναι η ομάδα της χαμηλότερης κατηγορίας. Εάν είναι από την ίδια κατηγορία, γηπεδούχος θα είναι εκείνη που έπαιξε εκτός έδρας στην 1η φάση. Ενώ σε περίπτωση που και οι δύο είχαν παίξει εντός έδρας ή εκτός έδρας, θα γίνει κλήρωση.

O Ταμπουρατζής σφυρίζει το ΟΦΗ-ΡΕΑ

Ο Ταμπουρατζής απο το Λασίθι θα σφυρίξει το κρητικό ντέρμπι της Α' Εθνικής γυναικών, ΟΦΗ-ΡΕΑ, που θα γίνει στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο, για την 21η αγωνιστική. Αναλυτικά:

30/3, 13:45: Ελπίδες Καρδίτσας – Βόλος 2004 (Δημοτικό Σοφάδων): Φακής Γεώργιος (Λάρισας), Α’: Νάκας Χρήστος (Λάρισας), Β’: Στεργιακούλης Κωνσταντίνος (Λάρισας), 4ος: Δεληγιάννη Αλεξάνδρα (Λάρισας) (Μετάδοση από Action24)

31/3, 13:00: Αστέρας Τρίπολης – ΓΠΟ Καστοριάς (“Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”): Σιαχάμη Αναστασία (Ηλείας), Α’: Καραγιάννης Πέτρος (Ηλείας), Β’: Καραμέρος Γεώργιος (Ηλείας)

31/3, 15:00: Παναθηναϊκός – Νέες Ατρομήτου (“Γεώργιος Καλαφάτης”): Χρόνης Γεώργιος (Δυτικής Αττικής), Α’: Σιγανός Χρήστος (Δυτικής Αττικής), Β’: Παπαδόπουλος Νικόλαος (Δυτικής Αττικής)

31/3, 16:00: ΟΦΗ – ΑΟ ΡΕΑ (Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο): Ταμπουρατζής Μιχαήλ (Λασιθίου), Α’: Βλαχοπούλου Ευθυμία (Λασιθίου), Β’: Αδαμάκη Εμμανουέλα (Λασιθίου)

31/3, 16:00: Σειρήνες Γρεβενών – ΘΕΟΝΗ ΑΟ Τρίκαλα 2011 (ΕΠΣ Γρεβενών): Δαρδάνης Απόστολος (Μακεδονίας), Α’: Γκόγκος Αντώνιος (Ηπείρου), Β’: Ραβάνογλου Κωνσταντίνα (Ηπείρου)

31/3, 16:00: ΠΑΟΚ – ΑΕΛ (Δημοτικό Νέων Επιβατών): Ρηγόπουλος Λουκάς (Ημαθίας), Α’: Δαφερέρας Γεώργιος (Ημαθίας), Β’: Σαμαράς Αναστάσιος (Ημαθίας)

31/3, 16:00: ΑΕΚ – Ολυμπιάδα Υμηττού (Δημοτικό Ελληνικού): Τραϊφόρος Αντώνιος (Πειραιώς), Α’: (Πειραιώς), Β’: Πετρίδης Γεώργιος (Πειραιώς).

Read 332 times Last modified on Sunday, 31 March 2024 21:38
Rate this item
(0 votes)

Νεότερα Άρθρα

liveonyou-livestream

stoixim2019

logo rossetti 300dpi