Ατυχα τα κορίτσια του ΟΦΗ-Ματσάρα το Κρητικό ντέρμπι της Α' Εθνικής

20 Nov 2022 Written by
Ατυχη πρεμιέρα για τα κορίτσια του ΟΦΗ, στην Α' Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών.
Γνώρισαν την ήττα απο τη ΡΕΑ (Ρέθυμνο) στο  γήπεδο του Αλμυρού στο Γάζι με 1-2, σε ένα παιχνίδι που τα κορίτσια του Σταμάτη Μαματζάκη, άξιζαν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.
Η εξαιρετική ομάδα του Ρεθύμνου, προηγήθηκε με την κορυφαία του γηπέδου, Κολομβιανή Μπετανκούρ, στο 33' λεπτό και πήγε στο ημίχρονο με το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, τα κορίτσια του ΟΦΗ, έβαλαν κάτω τη μπάλα και έπαιξαν στο μισό γήπεδο, τις αντίπαλες τους.
Τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 59' με μια φανταστική κεφαλιά της Ριμπάνσκα, μετά απο εξαιρετική σέντρα της Κουκουλάκη.
Η Σλοβάκα φορ του ΟΦΗ, ήταν συγκινητική και επιχείρησε να πάρει την ομάδα στις πλάτες της στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ο ΟΦΗ επιχείρησε να κάνει την ολική ανατροπή, πιέζοντας τη ΡΕΑ.
Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, οι φιλοξενούμενες μετά απο ολέθριο λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, όπου η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, η Κούτρη στο 83' έκανε το 1-2 με σουτ μέσα απο την περιοχή και εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς στον χρόνο που απέμενε, τα κορίτσια του ΟΦΗ δεν κατάφεραν να σώσουν τον πόντο.
Η ΡΕΑ είχε και (οριζόντιο) δοκάρι στο 56' με την Μπετανκούρ.
"Επρεπε να πάρουμε τουλάχιστον την ισοπαλία αν όχι τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήγαμε καλά, αλλά στο δεύτερο είχαμε καθολική υπεροχή, αλλά πληρώσαμε ένα λάθος. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο" σχολίασε ο προπονητής του ΟΦΗ Σταμάτης Μαματζάκης.
"Για μας είναι μεγάλη επιτυχία ότι είμαστε στην Α' Εθνική σε αυτή τη νέα προσπάθεια που κάνουμε. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των δυο ομάδων για το πολύ καλό παιχνίδι. Οπως εξελίχθηκε θα μπορούσε να κερδίσουν και οι δυο ομάδες. Τελικά τα καταφέραμε εμείς" ανέφερε ο τεχνικός της ΡΕΑ Νίκος Κυριακόπουλος.
Να σημειωθεί ότι η κερκίδα στο γήπεδο του Αλμυρού ήταν κατάμεστη και αυτό αποτελεί διαφήμιση για το γυναικείο ποδόσφαιρο.
 ΟΦΗ (Μαματζάκης): Ζαχαρίου, Παπακωσταντή, Κατιρτσίδου, Πέιου, Τριβυζάκη (46΄Κουκουλάκη), Τοπάλ, Κυδωνάκη, Καραλουκά (85' Σηφάκη), Ποστόλ (77' Αεράκη), Χαμαλίδου, Ριμπάνσκα.

ΡΕΑ (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Κούντου, Χατζηγιαννίδου, Σμιλίκοβιτς, Βορριά, Κιαχίδου, Κοτσάκι, Εράσο, Μαρκουτσά (84’ Μανωλίτση), Δαφέρμου (87’ Καραμουσαδάκη), Μπετανκούρ, Κουτρή.λος – Α. Πλατής): Κούντου, Χατζηγιαννίδου, Σμιλίκοβιτς, Βορριά, Κιαχίδου, Κοτσάκι, Εράσο, Μαρκουτσά (84’ Μανωλίτση), Δαφέρμου (87’ Καραμουσαδάκη), Μπετανκούρ, Κούτρη.

Read 636 times Last modified on Thursday, 24 November 2022 11:48