winnerkorts

Αθλος για τον Ηρόδοτο-Παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκ 2

01 May 2022 Written by

Φινάλε-θρίλερ με happy end για τον Ηρόδοτο!

Κέρδισε στην Αλικαρνασό τον Αστέρα Βλαχιώτη με 2-1 και παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκ 2.

Οπως αποδείχθηκε, ο Ηρόδοτος χρειαζόταν μόνο τη νίκη, καθώς ακόμα και η ισοπαλία τον υποβίβαζε, μετά την ...ανατροπή στις καθυστερήσεις που έκανε ο Διαγόρας στο Αιγάλεω.

Η ομάδα της Ρόδου, βρέθηκε να χάνει στο 88' με 1-0, αλλά με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, πήρε νίκη-σωτηρία και έτσι υποβιβάστηκε ο αντίπακος του Ηροδότου, Αστέρας Βλαχιώτη.

Αν έφερνε ακόμα και ισοπαλία ο Ηρόδοτος, υποβιβαζόταν εκείνος!

Ομως ο Ηρόδοτος, μπήκε στο γήπεδο για να κερδίσει  και τα κατάφερε.

Με γκολάρα του Μπαρμπόσα και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χαλκιαδάκη, πέτυχε τη νίκη-σωτηρία (2-1) και έτσι θα είναι και του χρόνου στην Σούπερ Λίγκ 2.

Νίκη-σωτηρία πέτυχε και ο ΟΦΙεράπετρας (5-1) και ανανέωσε και αυτός την συμμετοχή του στην Σούπερ Λίγκ 2.

Με ήττα ολοκλήρωσε το πεωτάθλημα ο Εργτέλης, που ηττήθηκε απο τον Λεβαδειακο με 1-0.

Ενώ μεγάλη ανατροπή εκανε η Επισκοπή, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 απο τον Παναθηναικό Β' πέτυχε τρία γκολ στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 3-2.

Τα Χανιά γνώρισαν την ήττα απο την Καλλιθέα (3-1) και τερμάτισαν στην 4η θέση (55β).

Η Επισκοπή κατέλαβε την 7η θέση (48β), ο Εργοτέλης στην 9η θέση (40β), ο Ηροδοτος και ο ΟΦΙεράπετρας στην 10η και 11η θέση (37β).

Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος υποβιβάστηκαν από τον Νότιο όμιλο οι Αστέρας Βλαχιώτη, Καραϊσκάκης, Ρόδος και Ζάκυνθος.