Γυναίκες: Βαριά ήττα ο ΟΦΗ, έκανε το 2Χ2 ο Εργοτέλης

16 Oct 2021 Written by
 Βαριά ήττα με 5-1 γνώρισαν τα κορίτσια του ΟΦΗ, στη Χαλκίδα, απο τις Αβάντιδες, που είναι στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου και οδηγούν την κούρσα με τρείς νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τα κορίτσια του Εργοτέλη, οι οποίες επικράτησαν 2-1 της Ολυμπιάδας Υμηττού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο.

Aναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Αβάντιδες Χαλκίδας-ΟΦΗ 5-1

Βαριά ήττα με 5-1 γνώρισαν τα κορίτσια του ΟΦΗ, στη Χαλκίδα, απο τις Αβάντιδες, που είναι στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου και οδηγούν την κούρσα με τρείς νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Δυο γκολ έβαλε στον ΟΦΗ, η πρώην παίκτρια του, η Κοκοτσάκη. Τα άλλα τρία πέτυχαν οι Πλυτά και η Άκσα (2). Τα κορίτσια του ΟΦΗ μείωσαν στο 70′, με τη Νικηταρά.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του ΟΦΗ, στην 3η αγωνιστική, (εκκρεμούν οι αγώνες Φείδων Άργους-ΟΦΗ και ΟΦΗ-Εργοτέλης).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαράνος (Αθηνών)/Γκούντας (Αθηνών)-Κουκόπουλος (Αθηνών).

ΓΚΟΛ: 12′ Πλυτά, 14′ Κοκοτσάκη, 28′ Παχάκη, 48′ Άκσα-70′ Νικηταρά.

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γιαννακούλη, Νεοφύτου, Τζαφέρη, Μελισσού, Πύθουλα, Πλυτά, Λάγιου, Μακρή, Κοκοτσάκη, Άκσα, Παχάκη. (Μπαρτσακλή, Μπαδά, Γαγαρά, Καββούρη, Αργυρίου, Αρκουλή, Αργυριάδη, Μπίστα, Δέδε).

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Αποστολάκη, Παπακωνσταντίνου, Σηφάκη, Κατιρτζίδου, Πέιου, Τριβυζάκη, Αεράκη, Γκόρλι, Κυδωνάκη, Νικηταρά, Αραβιάκη. (Κωνιωτάκη, Μανιά, Ντάμελς, Μανιάδη).

Εκανε το 2Χ2 στο 92' ο Εργοτέλης!
 Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τις Γυναίκες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες επικράτησαν 2-1 της Ολυμπιάδας Υμηττού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας Γυναικών.

Ο αγώνας ήταν δυνατός, στη μεγαλύτερη διάρκειά του αμφίρροπος και κρίθηκε στις καθυστερήσεις με εύστοχο κτύπημα πέναλτι της Σιδηρά. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς όμως να μπορέσουν να το πετύχουν, με κορυφαία όλων τη φάση του 24’ με την κεφαλιά της Σαριδάκη να σταματά στο δοκάρι.

Παρόμοια η εικόνα του ματς και στην επανάληψη, με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν να σκοράρουν στο 76’ με την Τσούκα να κάνει το 0-1. Οι παίκτριες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ έβγαλαν αντίδραση, πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 81’ με την Κωνσταντοπούλου, έπειτα από φάουλ της Σιδηρά και αφού πρώτα η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής Σταυρουλάκης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι, με την Σιδηρά να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες για τις Γυναίκες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες την Τετάρτη στο γήπεδο του Αλμυρού θα αντιμετωπίσουν στον εξ’ αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική τον ΟΦΗ, στο μεγάλο κρητικό ντέρμπι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταυρουλάκης, με επόπτες τους Βλαχάκη και Λιοδάκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Κωνσταντοπούλου, Δρακωνάκη, Καλέση, Δρακογιαννάκη, Φανουράκη, Ραπάνη, Ξέρα, Σιδηρά, Τούνα, Σαριδάκη (67’ Κιουτάχιαλη).

Ολυμπιάδα: Δημητροπούλου, Παπαϊωάννου, Γεωργίου, Μάρκου, Μιχαλοπούλου, Κυριακού (64’ Καραγιάννη), Τσιρούλη, Κομκοτού, Βενιαμίν (86’ Λουκά), Κατοπόδη, Φακίνου (71’ Τσούκα).