ΟΦΗ-Εργοτέλης και του χρόνου στην Α' Εθνική: Η τελική βαθμολογία

09 Jun 2021 Written by

ΟΦΗ και Εργοτέλης, ανανέωσαν την συμμετοχή τους στην Α' Εθνική γυναικών, καθώς και οι δυο ομάδες, κατάφεραν σχετικά εύκολα να παραμείνουν στην κατηγορία.

ΟΦΗ και Εργοτέλης έκλεισαν την χρονιά, με την ίδια συγκομιδή, των 13 βαθμών στην 6η και 7η θέση της κατάταξης.

Ο ΟΦΗ έκλεισε την σεζόν, με ήττα απο το Μεσολλόγι, στο γήπεδο του Αλμυρού στο Γάζι, που χρησιμοποίησε ως φυσική έδρα.

Ο Εργοτέλης, ολοκλήρωσε την χρονιά με εκτός έδρας ισοπαλία στην Γλυφάδα.

Στην Α' Εθνική παρέμεινε και η τρίτη ομάδα απο την Κρήτη, ο Αστέρας Ρεθύμνου, ο οποίος τερμάτισε στην 8η θέση με 11 βαθμούς (οι δυο τελευταίοι υποβιβαζονται).

Ο ΟΦΗ στο παιχνίδι με το Μεσολόγγι, έχασε ευκαιρίες να σκοράρει, σε αντίθεση με τις φιλοξενούμενες που βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Προηγήθηκαν με 0-2 και το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ, ήταν να μειώσει με την Κοκοτσάκη.

ΟΦΗ: Πίττα, Σηφάκη, Συμμεωνίδη, Κουκουλάκη, Πίτση, Κουνάλη, Αραβιάκη, Αεράκη, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην θέση της Κουνάλη η Κατιρτσίδου και στη θέση της Αεράκη, η Παπακωσταντή.

Ο Εργοτέλης στην Γλυφάδα, ολοκλήρωσε με "λευκή" ισοπαλία ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α' Εθνικής.

Η αναμέτρηση με τη Γλυφάδα πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Μοσχάτου κι είχε λιγοστές καλές στιγμές. Η Κρητική ομάδα είχε δοκάρι μόλις στο 5ο λεπτό όταν η Ραπάνη μετά από ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχες απείλησαν στο 24ο λεπτό με το σουτ της Κόλλια να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 34′ η Σαριδάκη με δυνατό σουτ ανάγκασε την Βαΐτση σε δύσκολη επέμβαση.

Ο Εργοτέλης ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 13 βαθμούς που μεταφράζονται σε τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Σκόραρε 17 φορές, ενώ δέχθηκε εννέα (9) τέρματα.
Διαιτητής: Στεργιώτης Γιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Καφρίτσας Ανδρέας (Αθηνών) – Γενναίος Νικόλαος (Αθηνών)
Παρατηρητής: Δροσινός Νικόλαος (Πειραιά)

Γλυφάδα: Βαΐτση, Ζιώγα (75′ Μυλωνά), Πλυτά, Τερζή, Νικολάου, Θέου (65′ Νάγκελ), Κόλλια, Στεφάτου, Καπνίση, Νίκα (83′ Μπατζίκα), Μακρή.

Εργοτέλης: Γρηγοριάδου, Σιδηρά, Καλέση, Φανουράκη, Σαριδάκη (58’ Ρέιγκ-Παπαδάκη), Ξέρα, Δρακογιαννάκη (90′ Βαξεβάνη), Χαριτάκη, Δρακωνάκη (85′ Λάρου Μελίνα), Ζήγρα (58′ Ηλιάδη), Ραπάνη (85′ Τζανάκη).

11. Καρυάτιδες Σπάρτης 0
*Την προσεχή Κυριακή (13/06) θα αναμετρηθούν στο Πανθεσσαλικό στάδιο οι δύο πρωτοπόροι των ισάριθμων ομίλων (ΠΑΟΚ – Άβαντες Χαλκίδας) για τον τίτλο του πρωταθλητή. Ο μεγάλος τελικός θα αρχίσει στις οκτώ και μισή το βράδυ (20:30). Νωρίτερα (17:00) θα αρχίσει ο μικρός τελικός ανάμεσα στις δεύτερες ομα΄δες των δύο ομίλων (Λάρισα – Αγία Παρασκευή) για τις θέσεις 3-4.

Read 1659 times Last modified on Monday, 14 June 2021 12:12