Κλείδωσε την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ 1-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ-Η εικόνα των πλέι οφ (VIDEOS)

05 May 2021 Written by

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στην 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι «δικεφάλων» και πέτυχε αποφασιστικό βήμα για να κερδίσει ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με το γκολ του Κρμέντσικ στο 47’ και το πέναλτι του Σβαμπ στο 50’. Η Ένωση μείωσε στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Τάνκοβιτς.

Με το σκορ στο 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση  ανάμεσα στον Άρη και τον Ολυμπιακό. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο 14’ με τον Μάνο και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν στο 82’ με τον Φορτούνη. Ο Άρης έχασε πέναλτι με τον Μπρούνο Γκάμα στο 89’, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι. Δοκάρια είχαν για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο ο Ντρέγκερ και ο Κάιπερς.
Ο Παναθηναϊκός έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Δύο φορές προηγήθηκε η ομάδα της Τρίπολης με τους Σουάρεθ και Μπαράλες (πέναλτι), δύο φορές ισοφάρισε ο Χατζηγιοβάνης (τη δεύτερη με πέναλτι), όμως ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος στις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες του σημαδεύοντας τα δοκάρια με τους Καρλίτος και Σανκαρέ.

Δείτε στα παρακάτω VIDEOS τα καλύτερα στιγμιότυπα των αναμετρήσεων.