Kινδύνευσε αν και προηγήθηκε με 3-0 ο Εργοτέλης

17 Nov 2019 Written by
O Eργοτέλης προηγήθηκε με 3-0, κόντρα στην ΑΕ Καραισκάκης στο Παγκρήτιο στάδιο, αλλά καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους του, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2, το παιχνίδι έγινε θρίλερ, αλλά τελικά ο Εργοτέλης έβαλε και ένα τέταρτο γκολ και καθάρισε το παιχνίδι (4-2).
 Νίκη μεγάλης σημασίας για τον Εργοτέλη, ο οποίος πήρε 6 βαθμούς στα παιχνίδια με Κέρκυρα και ΑΕ Καραισκάκης και συνεχίζει την πορεία του.
 Ένας διαφαινόμενος θρίαμβος του Εργοτέλη, έγινε «θρίλερ» (4-2 τον Καραϊσκάκη). Δεύτερη σερί νίκη για τους «κιτρινόμαυρους».
Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 13' όταν ο Μπουτσάκης με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Έφορντ, άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 20' πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το εκπληκτικό γκολ-φάουλ από μεγάλη απόσταση του Προβυδάκη.
Στο 24ο λεπτό οι παίκτες του Εργοτέλη, έφτασαν σε τρίτο τέρμα με τρομερό σουτ του Κουατένγκ εκτός περιοχής.
Η ΑΕ Καραϊσκάκης στο 32', στο πρώτο σουτ στο ματς, μείωσε με σκόρερ τον Χατζηστραβό (3-1).
Στο 76ο λεπτό, ο Ψανιός μετέτρεψε σε... θρίλερ το ματς, μειώνοντας σε 3-2.
Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και τελικά στο 94' ο Εφορντ σφράγισε τη νίκη για τον Εργοτέλη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιαννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος , Πέιος, Μπρους, Τσέλιος (Μπουρσέλης 70'), Μπουτσάκης (Γροντής 63'), Εφορντ, Ροβίθης (Μπαράτα 78'), Kουάτενγκ
ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Καπίας, Βλάχος, Παναγιώτου, Παπανίκου, Μέτσε, Ψιάνος, Γυφτοκώστας (Τσούτσης 46'), Χατζηστραβός, Αλμπάνης (Κυβελίδης 32', λ.τρ), Kούστα (Τερεζίου 70').
Συγκίνηση στο γήπεδο
Η συγκίνηση ήταν διάχυτη στο Παγκρήτιο στο ματς με την ΑΕ Καραϊσκάκης για τον χαμό του αγαπημένου «παππού» του ιστορικού σωματείο, τον φίλαθλο Γιώργο Χατζηγεωργίου, που έφυγε απο τη ζωή.
Πριν από τη σέντρα του αγώνα στο Παγκρήτιο, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του, ενώ οι ποδοσφαιριστές της κρητικής ομάδας άφησαν μία ανθοδέσμη στη Θύρα 20 του γηπέδου, εκεί που κάθονταν ο άτυχος 48χρονος.
Μάλιστα, στο 1-0 από τον Μπουτσάκη όλοι οι παίκτες έτρεξαν στη συγκεκριμένη θύρα για να πανηγυρίσουν το γκολ, το οποίο αφιέρωσαν στον ''παππού.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Εργοτέλη Γιάννης Ταουσιάνης ανέφερε, μετά το τέλος του αγώνα ότι «αρχικά, θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα περιστατικό όπου συνέβη χθες. Επειδή η ανθρώπινη ζωή είναι πάνω απ’ όλα, σίγουρα η οικογένεια του Εργοτέλη είναι σε μέρα θλίψης γιατί χάθηκε ένας άνθρωπος, ο Γιώργος Χατζηγεωργίου ο οποίος απέδειξε πόσο αγαπούσε την ομάδα. Εκ μέρους όλου του Εργοτέλη, συλλυπητήρια στην οικογένεια του και η νίκη που έγινε σήμερα είναι αφιερωμένη στην μνήμη του. Σε ότι αφορά το παιχνίδι ξεκινήσαμε, κάνοντας ένα ονειρεμένο 30λεπτο με το παιχνίδι να είναι στα επίπεδα που θέλουμε, να παίζουμε με τις ταχύτητες που επιθυμούμε και δίκαια επικρατήσαμε και προηγηθήκαμε με 3-0. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο αντίπαλος ισορρόπησε λίγο το ματς λόγω της αλλαγής του σχηματισμού όπου δημιουργήθηκαν κάποιες ανισορροπίες. Στην επανάληψη ήμασταν πιο έτοιμοι απέναντι σε αυτό, ώστε να εκμεταλλευτούμε κόντρα επιθέσεις και νομίζω ότι αυτό έγινε. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ήμασταν μέσα στο στόχο μας, παράγοντας καλές επιθέσεις που θα μπορούσε να επιτευχθεί ακόμη ένα γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι. Με την επίτευξη του δεύτερου γκολ των φιλοξενούμενων, καταλήξαμε να πάρουμε ακόμη μια αγχωτική νίκη. Σε αυτό στέκομαι στο ότι ήρθε η δεύτερη συνεχόμενη νίκη και με γκολ στα τελευταία λεπτά. Γενικά, είμαστε ευχαριστημένοι απ’ τους τρεις βαθμούς αλλά και απ’ το γεγονός ότι κατά διαστήματα ήμασταν αυτοί που θέλουμε, διαστήματα τα οποία όμως πρέπει να αυξήσουμε σε διάρκεια στο παιχνίδι μας».
Ο τεχνικός της ΑΕ Καραισκάκης Απόστολος Χαραλαμπίδης ανέφερε ότι : «Έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι σήμερα, με έξι γκολ και πολλές φάσεις που σίγουρα ευχαριστήθηκε ο κόσμος. Η ομάδα μου στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν ήταν στο παιχνίδι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Δεχτήκαμε τρία γρήγορα γκολ από δικά μας λάθη αλλά από εκεί και πέρα αντιδράσαμε, με ευκαιρίες και το γκολ που πετύχαμε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μπήκαμε πιο αποφασισμένοι, είχαμε την υπεροχή και τις δυνατότητες να ανατρέψουμε το ματς. Είναι κρίμα να δεχόμαστε τέτοια γκολ και να χάνουμε έτσι. Θα δουλέψουμε πάνω σε αυτά τα λάθη για να είμαστε πιο έτοιμοι στην συνέχεια».
Ηττα ο Πλατανιάς, νίκη τα Χανιά
Απο τις υπόλοιπες κρητικές ομάδες ο Πλατανιάς γνώρισε την ήττα στα Χανιά, απο τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 και υποχώρησε στη δεύτερη θέση, απο την πρώτη που ήταν. Τα Χανιά πέτυχαν σημαντική νίκη στην Κέρκυρα (0-2) και είναι μαζί με τον Εργοτέλη στην 5η θέση με 7 βαθμούς.