Ο ΟΦΗ που δεν είναι πια "φτωχός συγγενής" και η φάση που έκρινε το ντέρμπι

20 Oct 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ έβγαλε το ...λάδι του Ολυμπιακού στο Καραισκάκης και παρά την ήττα με 2-1, έχει να μετράει πολλά οφέλη, με πρώτο και κύριο, ότι η ποδοσφαιρική Ελλάδα, σε ένα παιχνίδι υψηλού επιπέδου, είδε ότι αυτό που γίνεται στην κρητική ομάδα φέτος, μόνο τυχαίο που δεν είναι.

Ο ΟΦΗ έχει αλλάξει επίπεδο και μπορεί και πάλι να κοιτάζει στα μάτια τις μεγάλες ομάδες, εντός αλλά και εκτός έδρας.

Η φάση που ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι στον Φιγκειρέδο, βρίσκεται απο όλους στο επίκεντρο, καθώς εκτός απο τον πολύ κακό διαιτητή (Παπαδόπουλο), που έδειξε "παίζετε" στην ροή του αγώνα, ούτε ο δαιτητής VAR με την άνεση του ριπλέι και της οθόνης, απέδωσε δικαιοσύνη, επιβεβαιώνοντας ότι το πρόβλημα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, είναι τελικά σύνθετο και έχει να κάνει κυρίως με ανίκανους και φοβισμένους, οι οποίοι καλούνται να πάρουν αποφάσεις και βρίσκονται σε...κατάσταση πανικού, όταν θα πρέπει να αποφασίσουν σε βάρος, μιας μεγάλης ομάδας.

Για μένα, αν θέλουμε να μιλήσουμε καθαρά ποδοσφαιρικά, αφήνοντας στην άκρη όλα αυτά τα θλιβερά με το VAR, η φαση του αγώνα και τελικα αυτή που έκρινε το παιχνίδι, είναι άλλη.

Είναι η φάση που στο 1-1, ο εκπληκτικός Ναμπί με το "μαγικό" του δεξί πόδι, στέλνει με ένα "γλυκό" φαλτσαριστό σουτ, τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, του τυχερού τερματοφύλακα Σα, του Ολυμπιακού.

Αν σε εκείνη τη φάση, γινόταν το 1-2, ο ΟΦΗ-κατά τη γνώμη πάντα-θα μπορούσε να φύγει με το διπλό απο το "εκρηκτικό" Καραισκάκης, στο οποίο 25 χιλιάδες άνθρωποι, κατάπιαν τη...γλώσσα τους, βλέποντας την μπάλα να φεύγει απο τα πόδια του Πακιστανού μέσου του ΟΦΗ.

Νωρίτερα, στο 45' ο Ναμπί με μια ακόμη εκπληκτική επινόηση, είχε κάνει το 1-1, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και επανεφερε τον ΟΦΗ στο παιχνίδι.

Το ποδόσφαιρο έτσι είναι όμως. Ο Ναμπί σημάδεψε το δοκάρι στο 53' για το 1-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουντανί, εκμεταλεύεται τη λάθος μεταβίβαση του Νάστου και με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ, κάνει το 2-1.

Εκεί για μένα, κρίθηκε και το εκπληκτικό παιχνίδι, που απολαύσαμε στο "Καραισκάκης".

Ο Σουντανί, που ήταν ο παίκτης του αγώνα για τον Ολυμπιακό, ήταν εκείνος που είχε ανοίξει το σκορ στο 10' με εκπληκτική κεφαλιά, πηδώντας ένα σώμα πάνω, απο το Νάστο, ο οποιος, δεν μπόρεσε να τον σταματήσει.

Ο Ολυμπιακός, έβαλε ένα τρίτο γκολ στο 66' (Γκερέρο) σε μια ταχύτατη αντεπίθεση, αλλά εκεί το VAR ήρθε να διορθώσει τον...κοιμώμενο βοηθό, που δεν σήκωσε τη σημαία, στο ξεκίνημα της φάσης, όπου υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο εξοντωτικός ρυθμός, που είχε το παιχνίδι...έριξε τον Ολυμπιακό μετά το 70'.

Οι γηπεδούχοι με το 2-1 υπέρ τους, έμειναν απο...βενζίνη και ο ΟΦΗ, τους έκλεισε στο μισό γήπεδο!

Εκεί είδαμε φοβερά πράγματα! Τον Ολυμπιακό να παίζει απεγνωσμένα άμυνα και να κάνει ακόμα και ο τερματοφύλακας καθυστερήσεις, για να κρατήσει τη νίκη!

Σε εκείνο το σημείο, ο ΟΦΗ ίσως έπρεπε να ρισκάρει περισσότερο επιθετικά, καθώς ο Ολυμπιακός έμοιαζε να είναι υπο κατάρρευση!

Οι αλλαγές του Μάνου και του Βαζ δεν βοήθησαν και δεν δικαίωσαν την απόφαση της τεχνικής ηγεσίας να βγάλει απο το παιχνίδι τους Φιγκειρέδο και Τσιλιανίδη.

Ο κόουτς Σίμος, που παρεταξε μια υπέροχη ομάδα στο γήπεδο, αναζητούσε προφανώς φρεσκάδα και ξεκούραστους παίκτες στην επίθεση, στο τελείωμα του αγώνα, αλλά δεν πήρε τίποτα.

Ο Τσιλιανίδης είναι ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ (4 τερματα) και όταν ψάχνεις το γκολ, η λογική λέει ότι δε τον βγάζεις, ενώ ο Μάνος που μπήκε στο γήπεδο, έδειξε...τρακαρισμένος, μπροστά στο κοινό της ομάδας που ανήκει και πέρασε απαρατήρητος στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη και τον ΟΦΗ όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία, για να πάρει βαθμό ή ακόμα και βαθμούς, απο το ματς!

Εστειλε όμως, για τα καλά το "μήνυμα" του, ότι ΟΦΗ φέτος είναι μια ομάδα για μεγάλα πράγματα, έχει αλλάξει επίπεδο και στόχους και δεν είναι πια ο "φτωχός συγγενής".