Νίκη αφιερωμένη στον Σκουρτόπουλο το Ρέθυμνο

10 Oct 2015 Written by

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε με 87-73 του Απόλλων Πάτρας για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Μία νίκη πολύτιμη και αφιερωμένη στον προπονητή της ομάδας, Θανάση Σκουρτόπουλο, ο οποίος το βράδυ της Παρασκευής έχασε τον πατέρα του, Δημήτρη Σκουρτόπουλο. Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings εκφράζει τα συλλυπητήρια της και… ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Αγωνιστικά, το Ρέθυμνο Cretan Kings επέβαλε τον ρυθμό του από το τέλος του 1ου ημιχρόνου, όπου με σερί 12-6 κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στους 8 πόντους (41-33). Στην συνέχεια, ήταν σταθερά μπροστά μέχρι το 36’ όταν ο Απόλλων Πατρών μείωσε στους 3 πόντους (75-72). Όμως η απάντηση ήρθε αμέσως από τους παίκτες του Ρεθύμνου και με σερί 12-1, πήραν την πρώτη υπερπολύτιμη νίκη με σκορ 87-73.

Όλοι οι παίκτες ήταν εξαιρετικοί, δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό, με 5 παίκτες να συγκεντρώνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σάφτενααρ σημείωσε 18 πόντους, ο Κλουφ 14, ο Γιαννόπουλος 13 και οι Χάροου, Καμπερίδης από 10 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

«Μουδιασμένα» ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να προηγείται με 8-6 στο 5’. Ο Απόλλων Πάτρας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 8-9 στο 6’. Από κει και έπειτα οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τον Μιχάλη Καμπερίδη να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του ματς στο 9’ για το 17-15. Τελικά, το σκορ του 1ουδεκαλέπτου διαμορφώθηκε ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Αργυρόπουλου για το 19-19.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Σταύρος Σχίζας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Ρεθυμνου με 21-19 στο ξεκίνημα. Δύο πολύ καλές άμυνες και ένα κλέψιμο του Γιαννόπουλου είχαν σαν αποτέλεσμα ένα μικρό σερί 4-0 για το 27-24 στο 13’. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μετά από άστοχα σουτ των γηπεδουχων, με τον Καμπερίδη να μας βάζει ξανά μπροστά με 29-27. Στην συνέχεια, με επιμέρους σερί 12-6 και 3/3 τρίποντα του εξαιρετικού Γιαννόπουλου, οι παίκτες μας πήραν την μεγαλύτερη διαφορά με +8 πόντους (41-33) στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι, με το 41-33 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Ο Ρέλφορντ με ωραία προσπάθεια κάτω από το καλάθι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (43-33) για την ομάδα μας στο 21’. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-4 μείωσαν στους 6 πόντους (47-41 στο 25’), με τον Σάφτενααρ να απαντά με τρίποντο για το 50-41. Όποτε πλησίαζε ο Απόλλων στο σκορ εκεί ήταν ο Σάφτενααρ, ο οποίος προσέφερε πολλές λύσεις επιθετικά. Ο Μιχάλης Καμπερίδης με δύο βολές έστειλε μετά από πολλή ώρα την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, για το 57-47 στο 23’. Ο Ολλανδός αθλητής μας έκανε το 59-47 στο 28’. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στους 8 πόντους αλλά ένα «γκολ-φάουλ» του Καμπερίδη επανέφερε την διαφορά στο +11 (64-53 στο 29’). Το σκορ του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Αργυρόπουλος για το 64-55.

4ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Απόλλων Πάτρας προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει στο -7 (64-57) αλλά η απάντηση ήρθε από τους Κλουφ και Κορόλεφ για το 69-57 στο 32’. Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν με την διαφορά να διατηρείται στο +10 (73-63 στο 34’). Όμως με μία αντεπίθεση διαρκείας, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά στους 3 πόντους (75-72 στο 36’), βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Όμως, ο Ρέλφορντ ήταν εκεί και με 5 σερί δικούς του πόντους επανέφερε την «τάξη» για το 80-72 στο 37’. Η συνέχεια άνηκε στο Ρέθυμνο και με σερί 7-1, έγραψε το τελικό 87-73, με την ομάδα του Ρεθυμνου να πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 64-55, 87-73.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14 (2), Σάφτενααρ 18 (1), Γιαννόπουλος 13 (3), Κορόλεφ 7, Ρέλφορντ 9 (1), Σχίζας 6, Χάροου 10, Κουκ, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10 (1).
Απόλλων Π. CARNA (Παπαχατζής): Αθανασούλας 5 (1), Παχλμπλάντ 11 (1), Ντάνκαν 10 (1), Μέιερ 31 (5), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 7, Πελεκούδας, Νηφόρας 4, Πέρι 3.