Eλπίζει πλέον μόνο σε ένα θαύμα

25 Mar 2023 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Σε ένα θαύμα ελπίζει πλέον ο ΟΦΗ, για την παραμονή του στην κατηγορία, μετά την ήττα του με 3-0 σετ απο τον Αθλο στην Ορεστιάδα.

O ΟΦΗ έμεινε πλέον 8 πόντους, πίσω απο τον βασικό του αντίπαλο, στην μάχη της σωτηρίας και στα επόμενα 5 παιχνίδια των πλέι-άουτ, χρειάζεται το απόλυτο, για να ελπίζει, χωρίς και πάλι να είναι στο χέρι του, η παραμονή.

Σε ένα παιχνιδι τελικό, ο ΟΦΗ, προδόθηκε απο την υποδοχή του, καθώς δεν κατάφερε να βρεί τις λύσεις στο σερβίς του Αθλου.

Η ομάδα της Ορεστιάδας, διαβασμένη στο παιχνίδι του ΟΦΗ, κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη κρίσιμο παιχνίδι, εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και έχασε απο μια ομάδα, που έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο.

Ο ΟΦΗ έχει πέον τρία συνεχόμενα παιχνίδια στην έδρα του, στα οποία πρέπει να κάνει το 3Χ3 και να ελπίζει σε στραβοπατήματα του Αθλου, για να έχει ξανά την ευκαιρία, να διεκδικήσει την σωτηρία.

Το πρώτο σετ

Ο Αθλος που ξεκίνησε χωρίς τον τραυματία διαγώνιο Ντε Πρα, προηγήθηκε με 5-1 στο ξεκίνημα με ένα ΟΦΗ με πολύ κακή υποδοχή και επιθέσεις άουτ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κώστας Δεληκώστας, να πάρε το πρώτο τάιμ-άουτ.

Με τον Ντερμιρτσί και τον Τζιουμακα να καρφώνει άουτ, οι γηπεδούχοι πέρασαν με 8-2.

Οπλο το σερβίς του Αθλου στο ξεκίνημα και η πολύ κακή υποδοχή του ΟΦΗ.

Με τον Αθλο κυρίαρχο, ο Δεληκώστας πήρε το δεύτερο τάιμ-άουτ στο 10-3.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω και με 13-4, σε ένα πολύ νωθρό ξεκίνημα του ΟΦΗ, ο οποίος είχε μεγάλο πρόβλημα σε υποδοχή και επίθεση.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω και με 14-7 (+7).

Με ένα σερί 4-1 ο ΟΦΗ έμεινε στο σετ, με καρφί του Γιώργου Τζιουμάκα (15-11) και ο Γιάννης Λάιος πήρε τάιμ άουτ.

Στην επιστροφή ο Αθλος επέστρεψε με ένα 6-2 (21-13) και 22-14, με τον ΟΦΗ να «κολλάει» ξανά στην υποδοχή.

Το πρώτο σετ πήγε εύκολα στον Αθλο με 25-16.

Το δεύτερο σετ

Ο ΟΦΗ εξακολουθεί να έχει πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στο δυνατό σερβίς του Αλμπο.

Ο Αθλος ξεκινάει με 5-2 το δεύτερο σετ.

Με δυο άσους του Αμπράο, ο ΟΦΗ ισοφάρισε 5-5.

Ενώ με πόντο του Τζιουμάκα πέρασε μπροστά (6-7).

Με δυο συνεχόμενα λάθη του Ντεμιρτσί, ο Αθλος πέρασε ξανά μπροστά με 9-7.

Με τον Κουβανό Αλμπο, ο Αθλος πέρασε με 13-10.

Ο ΟΦΗ πλησίασε σε 13-12 και με μονό μπλοκ του Βαιόπουλου στον Γένοφ, σε 14-13.

Απο λάθος του Αλμπο, ο ΟΦΗ ισοφάρισε 14-14 και με πλασέ του Τζιουμάκα σε 15-15.

Απο λάθος του Γκένοφ (υπέρβαση) ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά 15-16.

Με πόντους του Μπλουμπεργκς ο ΟΦΗ, ισοφάρισε 19-19, σε ένα μεγάλο σετ.

Με πόντο του Τζιουμάκα ο ΟΦΗ ισοφάρισε 20-20 και με μπλοκ του Βαιόπουλου στον Αλμπο, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 20-21.

Ο Τζιουμάκας κάρφωσε άουτ στο 22-21 για τον Αθλο, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

Σερβίς άουτ ο Γκένοφ για το 22-22.

Πόντος για τον Αθλο με τον Αλμπο για το 23-22.

Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ με τον Τζιουμάκα για το 23-23.

Ο Αλμπο για τον Αθλο, πήγε τους γηπεδούχους στο σετ μπολ 24-23.

Ο Τζιουμάκας κάρφωσε άουτ (ζήτησε video check o ΟΦΗ) και ο Αθλος πήρε το δεύτερο σετ με 25-23.

Ο ΟΦΗ πάλεψε σε αυτό το σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία στο φινάλε, το έχασε, στις λεπτομέρειες και πλέον αναζητά μια μεγάλη ανατροπή.

Το τρίτο σετ

Ο ΟΦΗ μπήκε με 1-3 στο τρίτο σετ, με καλό χτύπημα του Αμπράοκαι 2-4 με εξαιρετικό χτύπημα του Τζιουμάκα.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 3-6 με άσο του Βαιόπουλου.

Ο ΟΦΗ προηγήθημε και με 5-8, αλλά η κακή υποδοχή του ΟΦΗ, έφερε τους γηπεδούχους στο 9-8, με ενα 4-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-10 και 16-12, απέναντι σε ένα ΟΦΗ που έβγαλε ξανά ολες του τις αδυναμίες, παρά το καλό του ξεκίνημα στο σετ, χωρίς όμως διάρκεια.

Ο Αθλος προηγήθηκε με 20-15, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία του σετ.

Με πόντο του Γκλάγκστόουν ο Αθλος προηγήθηκε με 23-18, αγκαλιάζοντας το σετ και τη νίκη.

Το χαμένο σερβίς του Βαιόπουλου, έφερε τον Αθλο σε ματς μπολ (24-19) και ο Κασαμπαλής τελείωσε το παιχνίδι με 25-19 και 3-0 σετ, στην καθαρή νίκη του Αθλου.

Tα σετ: 25-16, 25-23, 25-19.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης. Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.