winnerkorts

Φοβόταν την επίθεση, την πάτησε απο την άμυνα

21 Aug 2022 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκης

Ο ΟΦΗ πήγε στο Περιστέρι "γυμνός" στην επίθεση (λόγω τραυματισμών, αλλά και μεταγραφικών καθυστερήσεων), αλλά τελικά, την πάτησε απο την...άμυνα του!

Μέσα σε 6 λεπτά, η άμυνα του ΟΦΗ, σκότωσε τα όνειρα, για κάτι καλό στην πρεμιέρα.

Στο 39' ο 19χρονος επιθετικός Τζαβίδας του Ατρομήτου, κερδίζει στον αέρα τον Γαλλο κεντρικό αμυντικό του ΟΦΗ Γιοχού και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Eίχε προηγηθεί σέντρα πάρε-βάλε του Κλωναρίδη, απο την αριστερή πλευρά του ΟΦΗ, όπου ο Μπαλογιάννης, έχει χάσει τον αντίπαλο του.

Ενώ στις καθυστερήσεις, του πρώτου ημιχρόνου (επέστρεψε η κατάρα του ΟΦΗ να δέχεται γκολ σε εκείνα τα σημεία των ημιχρόνων), ξανά ο Κλωναρίδης, τρυπάει την ευάλωτη αριστερη πτέρυγα του ΟΦΗ και με μια μπαλιά πραγματικό ξυράφι στην άμυνα του ΟΦΗ, δίνει την ευκαιρία στον Μουνίθ, να κάνει το 2-1.

Γιοχού και Μπαλογιάννης, είναι οι αδύναμοι κρίκοι σε αυτήν την κατάρρευση του ΟΦΗ.

Ο Γάλλος στο πρώτο 35λεπτο, είχε δείξει μια ηρεμία στο παιχνίδι του, αλλά η προσωπική μονομαχία που έχασε απο τον αντίπαλο επιθετικό, τον εκθέτει, όπως επίσης και το πέναλτι που κάνει στο 50' ξανά πάνω στον 19χρονο Τζαβίδα, σε ένα πολύλ άγαρμπο μαρκάρισμα, που πλέον με το VAR είναι αδύνατο, να ξεφύγει απο τους διατητές.

Η γενική εικόνα του Γάλλου στόπερ, προβλημάτισε, αλλά το ελαφρυντικό του, όπως και σχεδόν όλων των νέων μεταγραφών, είναι ότι δεν έχουν κάνει προετοιμασία με τον ΟΦΗ, αλλά πλέον ...χρόνος προσαρμογής δεν υπάρχει, γιατί το πρωτάθλημα ξεκίνησε και τα λάθη κοστίζουν βαθμούς.

Εδώ, να αναφέρουμε ότι, ο Νιόπλιας δεν ξεκίνησε τον ανέτοιμο λόγω τραυματισμού Βούρο (με παρτενέρ είτε τον Ντιουσέ, είτε τον Γιανούλη), αλλά ξεκίνησε με τους Γιοχού-Γιαννούλη, επιλογή που εκ του αποτελέσματος, απέτυχε στον σχεδιασμό του αγώνα.

Οσο για τον Μπαλογιάννη, (ο οποίος στην περσινή σεζόν ήταν απο τους κορυφαίους), είχε εφιαλτική βραδιά με τον Κλωναρίδη να κάνει ότι...θέλει απο την πλευρά του, ενώ δικαιώθηκε η επιμονή του Ατρομήτου, να στηρίξει σχεδόν αποκλειστικά το παιχνίδι του, στην αριστερή πλευρά του ΟΦΗ.

Και οι δυο παίκτες (Γιοχού και Μπαλογιάννης) έγιναν αλλαγή απο το Νιόπλια, καθώς δεν ήταν η βραδιά τους.

Ετσι, σε ένα ημίχρονο, στο οποίο ο ΟΦΗ πατούσε καλύτερα, είχε ένα πολύ καλό πρώτο 35λεπτο και μάλιστα είχε προηγηθεί με 0-1, μετά απο ένα ωραίο γκολ του Νέιρα (σκόραρε για 4η φορά(!) σε πρεμιέρα του ΟΦΗ και μάλθστα το πρώτο γκολ, όπως μας ενημερώνει ο Δημήτρης Τσακίρης και το soccerbase.gr), τελικά βρίσκεται μέσα σε 6 λεπτά, να χάνει κι' όλας, στην λήξη του ημιχρόνου, σκορ που είναι μαγική εικόνα, με βάση τα όσα έχουμε δεί όλο το πρώτο 45λεπτο.

Στο γκολ του Νέιρα, ο Αργεντίνος, που έπαιξε στο αριστερό άκρο, συνδιάζεται έξοχα, με τον Τοράλ, σε κάτι πολύ ευχάριστο, για την επιθετική λειτουργία του ΟΦΗ, καθώς αυτοί οι δυο, είναι "όαση" για τον ΟΦΗ.

Οπως επίσης και η προσπάθεια του Ντίκο, που φαίνεται να είναι περισσότερο φουνταριστός επιθετικός, παρά εξτρέμ.

Επαιξε σε κάποιες περιπτώσεις, εξαιρετικά με τον Τοράλ,στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και απο αυτή τη συνεργασία, κάτι καλό θα βγεί, μόλις αυτοί οι δυο μάθουν περισσότερο, ο ένας το παιχνίδι του άλλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ δεν βγήκε, στο γήπεδο. Κινδύνευσε με διασυρμό.

Οχι μόνο, δεν προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά δέχθηκε πολλές φάσεις, απο τον Ατρόμητο, που σκόραρε και τρίτη φορά (73' Κιάρτανσον), ενώ η τύχη ήταν με το μέρος του ΟΦΗ, στο 51, όταν απο το σημείο του πέναλτι ο Μουνίθ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Μεγιάδο και Ντιουσέ, δυο παίκτες που είναι η ραχοκοκαλιά του ΟΦΗ, δεν βρέθηκαν επίσης σε καλή μέρα, με αποτέλεσμα, ο Ατρόμητος να φτάνει με ευκολία στην περιοχή του Στίβενς.

Καλές στιγμές είχε ο Λάρσον, που πήγε με τσαπουκά στο πρώτο ημίχρονο, σε κάποιες φάσεις στην δεξιά πλευρά. Μέσα στο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ θα χρειαστεί το δυναμικό παιχνίδι του, για να ανεβάσει και τον κόσμο, στην εξέδρα.

Ο ΟΦΗ έμεινε...μεταξεταστέος στην πρεμιέρα, αλλά θα επιχειρήσει μέσα απο τα επίσημα πλέον παιχνίδια, να εντάξει όσο πιο γρήγορα στο παιχνίδι του, τους νέους παίκτες, που είναι άδικο να τους κρίνουμε, χωρίς να έχουν προετοιμασία, αλλά και ένα αξιόπιστο αριθμό φιλικών αγώνων στα πόδια τους.

Και θα περιμένει ασφαλώς και 2-3 παίκτες ακόμη για να γεμίσει τα άκρα της επίθεσης του με ταχύτητα, αλλά και ένα υψηλόσωμο 9αρι, που θα του δώσει περισσότερες επιθετικές επιλογές.

Ισως και ένα καλό κουβαλητή της μπάλας, που θα δώσει επιθετικότητα, όταν χρειαστεί ο Νιόπλιας, να ανατικαταστήσει κάποιον απο τους "ανασταλτικούς" Μεγιάδο-Ντιουσέ, είτε γιατί το επιβάλει το παιχνίδι, είτε γιατί όταν κάποιους απο αυτούς τους δυο, δεν είναι σε καλή μέρα.