Αθλος για τον Ηρόδοτο

01 May 2022 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Φινάλε-θρίλερ με happy end για τον Ηρόδοτο!

Κέρδισε στην Αλικαρνασό τον Αστέρα Βλαχιώτη με 2-1 και παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκ 2.

Οπως αποδείχθηκε, ο Ηρόδοτος χρειαζόταν μόνο τη νίκη, καθώς ακόμα και η ισοπαλία τον υποβίβαζε, μετά την ...ανατροπή στις καθυστερήσεις που έκανε ο Διαγόρας στο Αιγάλεω.

Η ομάδα της Ρόδου, βρέθηκε να χάνει στο 88' με 1-0, αλλά με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, πήρε νίκη-σωτηρία και έτσι υποβιβάστηκε ο αντίπακος του Ηροδότου, Αστέρας Βλαχιώτη.

Αν έφερνε ακόμα και ισοπαλία ο Ηρόδοτος, υποβιβαζόταν εκείνος!

Ομως ο Ηρόδοτος, μπήκε στο γήπεδο για να κερδίσει  και τα κατάφερε.

Με γκολάρα του Μπαρμπόσα και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χαλκιαδάκη, πέτυχε τη νίκη-σωτηρία (2-1) και έτσι θα είναι και του χρόνου στην Σούπερ Λίγκ 2.

Νίκη-σωτηρία πέτυχε και ο ΟΦΙεράπετρας (5-1) και ανανέωσε και αυτός την συμμετοχή του στην Σούπερ Λίγκ 2.

Με ήττα ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Εργτέλης, που ηττήθηκε απο τον Λεβαδειακο με 1-0.

Ενώ μεγάλη ανατροπή εκανε η Επισκοπή, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 απο τον Παναθηναικό Β' πέτυχε τρία γκολ στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 3-2.

Τα Χανιά γνώρισαν την ήττα απο την Καλλιθέα (3-1) και τερμάτισαν στην 4η θέση (55β).

Η Επισκοπή κατέλαβε την 7η θέση (48β), ο Εργοτέλης στην 9η θέση (40β), ο Ηροδοτος και ο ΟΦΙεράπετρας στην 10η και 11η θέση (37β).

Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος υποβιβάστηκαν από τον Νότιο όμιλο οι Αστέρας Βλαχιώτη, Καραϊσκάκης, Ρόδος και Ζάκυνθος.

Read 234 times Last modified on Saturday, 07 May 2022 20:10