Oι δήμιοι του Παναθηναϊκού

03 Feb 2022 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Φελίπε και Τσιλιανίδης: Ηρθαν απο τον πάγκο και αποδείχθηκαν οι δήμιοι του Παναθηναικού.

Και οι δυο μπήκαν στο 59' με το σκορ στο 1-2 και έβαλαν το...χεράκι τους ή καλύτερα το κεφάλι τους, στην μεγάλη ανατροπή!

Ο Φελίπε στο 85' με κεφαλιά μετά απο σέντρα του Ουες έκανε το 2-2 και ο Τσιλιανίδης στο 95' ξανά με κεφαλιά έκανε το 3-2 και με το γκολ αυτό σήμανε πραγματικά την μεγάλη του επιστροφή, μετά απο 2 χρόνια βασάνων, χειρουργείων και ταλαιπωρίας τραυματισμών.

Και για τους δυο, τα γκολ είχαν ξεχωριστή σημασία.

Ο Βραζιλιάνος Λουίς Φελίπε, τον οποίο ο ΟΦΗ πήρε δανεικό απο την Σπόρτιγκ Λισαβόνας, εντυπωσίασε με το...καλημέρα, με την προσωπικότητα του μέσα στην περιοχή.

Η γυριστή του κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Οουές για το 2-2, έδειξε στόφα μεγάλου επιθετικού.

Οπως και οι κινήσεις του, μέσα, αλλά και έξω απο την περιοχή.

Στη Λαμία, που ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 2-1, ο Νιόπλιας του έδωσε λίγα λεπτά, στις καθυστερήσεις.

Με τον Παναθηναικό, όμως, τον έριξε στην μάχη, στο πιο κρίσο σημείο του αγώνα, με τους πράσινους να είναι μπροστά με 1-2 και τον ΟΦΗ να ψάχνει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι.

Και αποδείχθηκε η κίνηση, που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Εκανε το 2-2 με μια κεφαλιά ευρωπαικής κλάσης και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, για να κάνει ο ΟΦΗ στις καθυστερήσεις με τον Τσιλιανίδη, την επική ανατροπή.

Ο Φελίπε, είπε, για το πρώτο του γκολ με τον ΟΦΗ, ότι «νιώθω τέλεια, είναι ωραίο το συναίσθημα. Το πρώτο γκολ με τη νέα ομάδα είναι πάντα σημαντικό. Το πιο σημαντικό ήταν η νίκη. Ο στόχος μας είναι η τελική εξάδα, έχουμε μπροστά μας αρκετά παιχνίδια. Υπάρχει ευχάριστο κλίμα, είμαι ικανοποιημένος από όλους, με έχουν υποδεχθεί θερμά και είναι ωραίο το μέρος για να πετύχω τους στόχους που θέλω για το μέλλον».

Οσο για τον Τσιλιανίδη, δεν έκρυψε ότι κάθε παίκτης έχει ένα τέτοιο όνειρο. Ενα μεγάλο ματς να κριθεί με δικό του γκολ, στο φινάλε. Οπως είπε  «στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Στο δεύτερο τα πήγαμε καλύτερα. Όλοι έχουμε ονειρευτεί ένα τέτοιο γκολ σε αυτό το λεπτό. Γι’ αυτό παίζουμε ποδόσφαιρο. Ένιωσα αυτή τη στιγμή, πήραμε τη νίκη και η χαρά μου πολλαπλασιάζεται. Ημασταν πικραμένοι από την ήττα στη Λαμία. Με τον Παναθηναϊκό βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα, αυτά μας έλειπαν γιατί είμαστε πολύ καλή ομάδα. Αν θέλουμε να μπούμε στην εξάδα πρέπει να κερδίζουμε αυτά τα παιχνίδια».

Ο Νιόπλιας είχε κάθε λόγο να υπηρεφανεύεται που οι αλλαγές του σε αυτό το παιχνίδι, ήταν πετυχημένες. Οι παίκτες που ήρθαν απο τον πάγκο, έκαναν την ανατροπή. Οπως είπε  «έχουμε κάνει πολλές ανατροπές αυτή τη σεζόν. Αρχίσαμε πάρα πολύ καλά και σε κάποια στιγμή βρεθήκαμε πίσω με 0-1. Πάλι ήμασταν καλοί και βρεθήκαμε ξανά πίσω με 1-2, χωρίς να είναι τέτοια η εικόνα. Στο δεύτερο μέρος δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, αλλά δώσαμε πνοή με τις αλλαγές, λογικά μας βοήθησε και η αποβολή του Βιγιαφάνιες και κερδίσαμε. Έχουμε ικανότητες πολλές αλλά δεν κερδίζαμε συχνά. Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα, σε όποια κατάσταση κι αν είναι, γι’ αυτό είναι μεγάλη η νίκη μας. Θα μας δώσει τεράστια ώθηση. Έχουμε παίκτες που προέρχονται από σοβαρούς τραυματισμούς, όπως ο Τσιλιανίδης. Γι’ αυτό κάνουμε και τη σχετική διαχείριση. Στη Λαμία για παράδειγμα δεν είχαμε αμυντικούς για να διαχειριστούμε το αποτέλεσμα. Σήμερα όμως τα καταφέραμε και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη».

Ο προπονητής του Παναθηναικού Ιβαν Γιοβάνοβιτς, υπήρξε μεγάλος παίκτης, αλλά έδειξε ότι έχει σπουδαίο ήθος και σαν πρπονητής. Δεν κρύφτηκε πίσω απο τα παράπονα και τις φωνές των πρασίνων για την διαιτησία του Καραντώνη.

Μίλησε με την γλώσσα της αλήθειας. Οπως είπε «στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που ήταν πολύ πιο καλός στο γήπεδο, μπορούσε να ελέγξει το παιχνίδι. Κόντρα στη ροή του αγώνα καταφέραμε από κάποιες αντεπιθέσεις να έχουμε το σκορ υπέρ μας. Στο δεύτερο μέρος ελέγξαμε καλύτερα το ματς, είχαμε ευκαιρίες για να αυξήσουμε το προβάδισμά μας, αλλά μετά ήρθε η αποβολή και ήταν λογικό να υποχωρήσουμε.

Στο τέλος δείξαμε πως δεν μπορούσαμε να κατανοήσουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού και τιμωρηθήκαμε πολύ σκληρά. Είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Χάσαμε ένα παιχνίδι ακόμη και τα πράγματα δυσκολεύουν για μας. Πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα».

Μεγάλη βραδιά, στο Γεντί Κουλέ για τον ΟΦΗ.

Κρίμα, που λόγω της 10% μόνο 580 φίλαθλοι, είχαν την ευκαιρία να ζήσουν αυτό το μαγικό βράδυ.

Μια απο τις νίκες, που μεγαλώνουν ακόμη περισσότερο το μέγεθος του ΟΦΗ....