Ανταγωνιστική ομάδα

21 Jul 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι στην Ολλανδία, ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός και αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με την Φορτούνα Σιτάρντ.

Αρκετές οι καλές στιγμές του ΟΦΗ στο παιχνίδι, δεν έλειψαν κάποια κενά στην άμυνα, ωστόσο η γενική εικόνα και για την περίοδο προετοιμασίας που βρίσκεται ο ΟΦΗ, ήταν καλή.

Ο Ντε Γκουσμάν με πέναλτι το γκολ του ΟΦΗ. Το πέναλτι κέρδισε ο Καστάνιος, σε προσπάθεια του, μετά απο χέρι αντιπάλου.

Ο Ολλανδός επιθετικός δεν σκόραρε και πάλι, αλλά ήταν καλύτερος, απο άλλα παιχνίδια.

Εκτός απο το γκολ, ο ΟΦΗ είχε και μια πολύ μεγαλη ευκαιρία με το νεαρό Νοικοκυράκη στο πρώτο ημίχρονο και πάλι μετά απο πάσα του Καστάνιος.

Nα σημειωθεί ότι ο Νίκος Νιόπλιας, δεν έδωσε ούτε λεπτό συμμετοχής στις νέες μεταγραφές (Τοράλ-Ισπανός μέσος, Καμάου-εξτρέμ, Επασί-τερματοφύλακας).

Ενώ αγωνίστηκαν για 90 λεπτά, οι Μεγιάδο, Ντε Γκουσμάν, Καστάνιος.

Ο τελευταίος, ήταν και πάλι άκαπνος, αλλά αυτή τη φορά ήταν κινητικός.

Κέρδισε το πέναλτι, έδωσε μια ωραία πάσα (πάρε-βάλε) στο Νοικοκυράκη, για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και γενικά ήταν κινητικός.

Ο ΟΦΗ ψάχνεται για ένα ακόμη σέντερ-φορ, όπως και για ένα αμυντικό μέσο.

Ο Νιόπλιας φαίνεται ένα μήνα πριν απο τη σέντρα του πρωταθλήματος, να δουλεύει τον κορμό της ομάδας, κάνοντας ακόμη δοκιμές σε όλες τις γραμμές.

Πάντως σε ένα ακόμη παιχνίδι, η κρητική ομάδα, έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο της, όπως έκανε και με τη Βίτεσε (ήτταμε 2-1), αλλά και την Αντερλεχτ (1-1).

Επόμενο φιλικό παιχνίδι με την Βέστερλο, το προσεχές Σάββατο.

Ισως σε αυτό το παιχνίδι, κάνουν ντεμπούτο, κάποιες απο τις τελευταίες προσθήκες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου (46’ Σηφάκης), Μαρινάκης (46’ Ουές), Βούρος (46’ Σελίμοβιτς), Πασαλίδης (46’ Γιαννούλης), Κοροβέσης (46’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Νοικοκυράκης (46’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο (46’ Γρίβας), Στάρτζεον (46’ Φαν Ντάινεν), Καστάνιος.

Read 263 times Last modified on Monday, 26 July 2021 11:07