Στα πέναλτι έχασαν την κούπα οι πιτσιρικάδες του Εργοτέλη!

10 Jun 2018 Written by

Στα πέναλτι γονάτισαν οι πιτσιρικάδες του Εργοτέλη, στον τελικό του πρωταθλήματος Νέων της της Football League, που διεξήχθη στα Σπάτα.

Ο Αρης ήταν πιο εύστοχος στην διαδικασία των πέναλτι (5-3) και πήρε την κούπα (1-1 η κανονική διαρκεια του αγώνα και η παράταση).

Στοο 45+1’ ο Καλλίδης έβαλε μπροστά στο σκορ τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο στο 56’ απάντησε ο Σαϊτάκης για τον Εργοτέλη.

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο νέος τεχνικός του Εργοτέλη Νίκκι Παπαβασιλείου.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη ήρθε στο 43’ όταν το δυνατό σουτ του Κουτσογιαννάκη απέκρουσε ο Σταυρίδης με τους Αριανούς να παίρνουν το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους μετά από γκολ που πέτυχε ο Καλλίδης.

Ένα γκολ που όπως φάνηκε πείσμωσε πολύ τους παίκτες του Εργοτέλη, οι οποίοι μπήκαν ακόμα πιο δυναμικά και παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο κι αφού στο 52’ έχασαν ευκαιρία με τον Κατσούρι, στο 57’ σε σέντρα του Κουτσογιαννάκη ο Σαϊτάκης, με ωραία ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 και έφερε ο ματς στα ίσα. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρις να σημειωθεί άλλο τέρμα και οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στο 100’ ο Κουτσογιαννάκης έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Εργοτέλη, ενώ στο 112’ ο Κατσούρι είχε άλλη μία σημαντική φάση για να ληξη το ματς και οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα πέναλτι.

Μπακουτσής 5-3

Κ19 ΑΡΗΣ(Πασχάλης Μελισσάς): Σταυρίδης, Καλλίδης, Δεληζάνος, Μπακαλιάνης (73 λ.τρ. Μουρατίδης), Γιάντσος, Παπαγεωργίου, Μπουλγουρίδης, Ψωματάκης (107’ Τράκας), Δουζδαμπάνης (70’ Ιωσηφίδης), Καρβούνης (95’ Χατζηπιπρπιρίδης), Χατζηϊγνατιάδης (85’ Μπακουτσής).

Κ19 Εργοτέλης (Βασίλης Πλεσίτης): Κορνηλάκης, Λούσι (111’ λ.τρ. Μιφτάρι), Πλαϊτάκης, Κουτάντος (79’ Κεφαλούκος), Κουτεντάκης, Τσακάνι, Κατσούρι, Σαϊτάκης (108’ Σαμπροβαλάκης), Κουτσογιαννάκης, Μαυροματίδης (96’ Μαυροειδής), Δουλγεράκης.

Τίμησαν το Νίκο Φανταουτσάκη

Τιμητική πλακέτα για την διαχρονική ανιδιοτελή προσφορά του στον Εργοτέλη έλαβε ο Νίκος Φανταουτσάκης. Η βράβευση έγινε από τους κιτρινόμαυρους στο γήπεδο των Σπάτων λίγο πριν τον αγώνα για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδος Νέων ανάμεσα στην ομάδα μας και τον Άρη.

Το δυνατό χειροκρότημα και οι αγκαλιές των παικτών αλλά και των ανθρώπων που συνόδευαν την αποστολή της ομάδας μας συγκίνησαν τον Γενικό Αρχηγό ο οποίος αφού τους ευχαρίστησε τόνισε ότι θα συνεχίσει να είναι ένας πιστός και ακούραστος «εργάτης» του συλλόγου!

Read 758 times Last modified on Monday, 11 June 2018 15:00