Νίκη...μισό πρωτάθλημα ο ΟΦΗ!

10 Apr 2016 Written by

Το πιο σημαντικό βήμα για την άνοδο, έκανε ο ΟΦΗ ο οποίος με γκολ του Σαχινίδη στο 89' πήτε τη νίκη στο ντέρμπι με την Τριγλία Ραφήνας και απέκτησε αβαντάζ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η διαφορά με τον Φωστήρα παρέμεινε στον ενα βαθμό, αλλά ο ΟΦΗ υποδέχεται τον πρωτοπόρο στην τελευταία αγωνιστική στο Γεντί Κουλέ και αυτό δίνει πίστη σε όλους στην κρητική ομάδα ότι τελικά ο στόχος θα επιτευχθεί.

Μπροστά σε 6 χιλιάδες θεατές, οι οποίοι δημιούργησαν εκληκτική ατμόσφαιρα ο ΟΦΗ πανηγύρισε μια νίκη, που μπορεί να αποδειχθεί τελικά ...μισό πρωτάθλημα!

Ο Βασίλης Σαχινίδης αποδείχθηκε πρόσωπο του αγώνα για τον ΟΦΗ. Μπήκε στο παιχνίδι ως αλαγή στο 61' και στο 89' ήταν ο παίκτης που με δυνατό σούτ μέσα απο την περιοχή, πέτυχε το γκολ της νίκης για την κρητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε αγχωμένος. Εχασε πέναλτι με τον Χαντί στο 8' και αυτό τον επηρέασε ψυχολογικά.

Παρ' όλα αυτά δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο 27' Πόποβιτς και Καλέ απέτυχαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα σε μια διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

Στο 50' και 66' ο Περογαμβρακης απο καλές θέσεις δεν μπορεί να σκοράρει.

Το ίδιο και στο 78' απο την μικρή περιοχή ο Σαχινίδης.

Η μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ όμως ήρθε στο 87' με τον Περογαμβράκη μόνο απέναντι στον τερματοφύλακα, να πλασάρει άουτ.

Στο 89' ήρθε η λύτρωση για τον ΟΦΗ. Ο Χαντι έβγαλε για τον Σαχινίδη και αυτός με δυνατό σούτ απο το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0), μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Να σημειωθεί ότι η ομάδα τη Τριγλίας Ραφήνας, επιβεβαίωσε τον τίτλο ότι είναι μια απο τις καλύτερες ομαδες της κατηγορίας.

Επαιξε ανοιχτά, είχε ευκαιρίες με τους Παπαδόπουλο στο 33' (μεγάλη επέμβαση ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Δερμιτζάκης), Μειμάρογλου 80', αλλά τελικά γονάτισε στην πίεση του ΟΦΗ στο φιναλε.

Ο ΟΦΗ είναι μεγάλη ομάδα και ο κόσμος του, χειροκρότησε την ομάδα της Ραφήνας για το καθαρό της παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ, μετά τη λήξη του αγώνα.

Ηταν ένα εξαιρετικό ματς απο τα καλύτερα που έχουν γίνει φέτος στην Γ Εθνική.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων), Βοηθοί: Πετεινάτος, Αναστασάκης (Χανίων)

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος (71' Κοιλιάρας, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης (61' Φαμπίνιο), Πόποβιτς (61' Σαχινίδης), Χαντί, Καλέ.

Στον πάγκο οι: Μπολάκης, Γουόρντεν, Φαμπίνιο, Κασμερίδης, Φαζός, Κοιλιάρας, Σαχινίδης.

Τριγλία Ραφήνας: Λέτσο, Καρδάρης, Μειμάρογλου, Καραδέμητρος, Τσέπας, Σκαφίδας (78' Σαγανάς), Μανδύλης, Κόντης, Σιάννης (63' Κότσι), Βασιλείου, Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο οι: Σολδάτος, Τσαγγάρης, Τερζής, Δημιζας, Κότσι, Μάλτσι, Σαγανάς.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί σε θέση βολής απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του γκολκήπερ της Τριγλίας.

8' Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι. Ο Πίτσος σεντράρει η μπάλα στο χέρι του Καρδάρη, ο διαιτητής δείχνει στην άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση του, αναλαμβάνει ο Χαντί, αλλά το χτύπημα δεν είναι καλό και ο γκολκήπερ της Τριγλίας δώχνει τη μπάλα στη γωνία του.

10' Ο Πόποβιτς σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο γκολκήπερ της Τριγλίας μπλοκάρει στη γωνία του.

20' Η πρώτη φάση της Τριγλίας Ραφήνας. Σουτ του Σκαφίδα έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

24' Αποτελεσματική παρέμβαση του Ραπτάκη στον Βασιλείου, πριν αυτος γίνει απειλητικός και πατήσει περιοχή.

25' Η Τριγλία απειλεί με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και να πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

27' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φραγκουλάκης δίνει έτοιμο γκολ για τον Πόποβιτς, ο οποίος πλασάρει χλιαρά πανω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην επαναφορά πλασάρει ο Καλέ και πάλι διώχνει ο γκολκήπερ της Τριγλίας.

29' Σέντρα του Πίτσου, γυριστό σουτ του Χαντί, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της Τριγλίας.

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Τριγλία. Ο Παπαδόπουλος πλασάρει απο το σημείο του πέναλτι, ο Δερμιτζάκης κάνει εκπληκτική επέμβαση. Η μπάλα φτάνει στον Βασιλείου, αλλά συλλαμβάνεται σε θέση οφσάιντ.

45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί, η μπάλα λίγο άουτ!

+45 Σούτ του Πόποβιτς, απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

50' Γυριστό σούτ του Περογαμβράκη μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

59' Ο Καλέ βγάζει για τον Πόποβιτς, ο οποίος απο το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε την μπάλα.

66' Γυριστό σούτ του Περογαμβράκη, η μπάλα σύριζα άουτ!

78' Σέντρα του Κοιλιάρα, ο Σαχινίδης απο την μικρή περιοχή πλασάρει άουτ.

80' Απειλητική φάση για την Τριγλία με τον Μειμάρογλου να κάνει την προβολή μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.

85' Σέντρα-σούτ του Κοιλιάρα, ο Μειμάρογλου διώχνει πάνω απο την γραμμή τέρματος.

87' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κοιλιάρας βγάζει μόνο  τον Περογαμβράκη, ο οποίος πλασάρει άουτ! Πέφτουν κάτω οι παίκτες του ΟΦΗ που δεν μπορούν να πιστέψουν την ευκαιρία!

89' ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί βγάζει για τον Σαχινίδη, ο οποίος με πλασέ μέσα απο την περιοχή στελνει τη μπάλα στα δίχτυα!!!!

+90 Μεγάλη επέμβαση του γκολκήπερ της Τριγλίας σε σούτ του Σαχινίδη μέσα απο την περιοχή.

Read 4097 times Last modified on Monday, 11 April 2016 21:12