Δεν χάνει ο ΟΦΗ

19 Feb 2022 Written by

Toυ Γιώργου Κορτιδάκη

O ΟΦΗ παρέμεινε σε τροχιά εξάδας, καθώς μετά τον βαθμό στο Περιστέρι (2-2) με τον Ατρόμητο, έμεινε αλώβτητος και στη Νίκαια (0-0) με τον Ιωνικό, με πρωταγωνιστές τους δυο τερματοφύλακες (Χουτεσιώτη και Επασί) που ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές.

Ο τερματοφύλακας του Ιωνιοκύ Χουτεσιώτης στο πρώτο ημίχρονο και ο Επασί του ΟΦΗ, στο δεύτερο, οφείλονται για το 0-0, καθώς και οι δυο κράτησαν το μηδέν στις εστίες τους.

Ο ΟΦΗ δεν έχασε το παιχνίδι, αλλά έχασε το Νέιρα, ο οποίος αποβλήθηκε και δεν θα αγωνιστεί στο επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στο οποίο ο ΟΦΗ δεν θα έχει και τους Τοράλ, Ντε Γκουσμάν, Γκαγιέγος, κάτι που σημαίνει ότι θα του λείπει η μισή του μεσαία γραμμή.

Ο Νέιρα πήρε εσκεμμένα τη δεύτερη κίτρινη στο 94' καθώς συμπλήρωσε κάρτες και θα έχανε και τα δυο τελευταία παιχνίδια με Ολυμπιακό και Απόλλωνα, στα οποία ο ΟΦΗ θα παίξει την εξάδα.

Τώρα θα λείψει μόνο, στο ένα απο τα δυο (με Ολυμπιακό).

Μπήκε πιο δυνατά στο ματς ο Ιωνικός και στο 13΄ απείλησε με το σουτ του Κιάκου από τα όρια της περιοχής και τον Μπαλογιάννη να βάζει την τελευταία στιγμή το πόδι του και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Επασί μπλόκαρε την κεφαλιά του Ρομαό από το κόρνερ του Άοσμαν.

Μετά το 15΄ ο ΟΦΗ ισορρόπησε και είχε τον έλεγχο του ματς.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έχασε κλασική ευκαιρία στο 20ό λεπτό, μετά το λάθος του Χουτεσιώτη, ο οποίος τροφοδότησε άθελά του τον Φελίπε ο τελευταίος έδωσε στον Τσιλιανίδη το σουτ του οποίου από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση δεν βρήκε το στόχο.

Άλλες δύο πολύ καλές στιγμές είχαν οι παίκτες του ΟΦΗ, στα πρώτα 30 λεπτά του ματς, με τον Χουτεσιώτη να βρίσκεται σε σωστή θέση μετά τα σουτ των Ντουρμισάι (24΄) και Φελίπε (30΄).

Με μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το β΄ μέρος (48΄), αλλά ο Επασί ενήργησε ενστικτωδώς στην προσπάθεια του Μπαλογιάννη ν΄ απομακρύνει κι απέτρεψε το γκολ.

Συνέχισε να πιέζει η ομάδα της Νίκαιας και στο 65΄ «άγγιξε» το γκολ με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Τουράμ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Επασί, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Το β΄ μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, ούτε από πλευράς ρυθμού, αλλά κυρίως των ευκαιριών που χάθηκαν. Στο 67΄ο Χουτεσιώτης έδιωξε το σουτ του Μπαλογιάννη, ενώ στο 70΄ και πάλι ο γκολκίπερ του Ιωνικού βρισκόταν σε σωστή θέση στο πλασέ του Τσιλιανίδη.

Στο 90΄+2 του αγώνα ο Επασί έκανε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Μάναλη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μαρινάκη να πιάσει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και να στείλει τη μπάλα λίγο άουτ.

Ο ΟΦΗ ζήτησε αποβολή του Αοσμαν σε βίαιη απώθηση του Μαρινάκη και πέναλτι σε ανατροπή του Λάμπρου (δόθηκε φάουλ λίγο έξω απο τη γραμμή της περιοχής), αλλά ο διαιτητής VAR Φωτιάς, δεν έκανε τον...κόπο να ασχοληθεί με τις φάσεις του ΟΦΗ.

Σφύριξε αδιάφορα και "έκαψε" ξανά τον ΟΦΗ, όπω είχε κάνει και στο παιχνίδι ΠΑΟΚ-ΟΦΗ στην Τούμπα (χέρι Βούρου).

Μήπως τελικά, δεν ήταν τυχαία, η τοποθέτηση του, σε ρόλο VAR στον αγώνα της Νίκαιας;

Read 205 times Last modified on Tuesday, 22 February 2022 11:42