Στο παιχνίδι της Κυριακής (7/3, 1.30μμ) με τη Δόξα Δράμας στο Παγκρήτιο στάδιο, στρέφει την προσοχή του ο Εργοτέλης, μετά το θρίαμβο στη Νίκαια επί του Ιωνικού (2-3).
Η κρητική ομάδα παραμένει στην πρώτη θέση της Σούπερ Λίγκ 2, ωστόσο κρατάει χαμηλούς τόνους και το σύνθημα στην ομάδα είναι "κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι".
Ο Εργοτέλης θα αντιμετωπίσει μια ομάδα απο την οποία πρόσφατα έχασε στη Δράμα (1-0) και θέλει να πάρει τη ρεβάνς, όπως έκανε και με τον Ιωνικό (απο τον οποίο είχε χάσει στο Παγκρήτιο με 0-1).
Ντουμάνης, Κουάτενγκ και Κόλα, είναι τα τρία προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Γιάννης Ταουσιάνης, ο οποίος πάντως έχει μια ομάδα με πολύ καλή ψυχολογία, που θα επιδιώξει σε ένα ακόμη τρίποντο, απέναντι σε ένα υπολογίσιμο αντίπαλο, όπως είναι η Δόξα Δράμας, του Θανάση Κολιτσιδάκη.
Η Δόξα, είναι η μοναδική ομάδα που κέρδισε τον φορμαρισμένο Εργοτέλη, σε ένα αποτέλσμα που ναι μεν ήταν άδικο, για την κρητική ομάδα, αλλά αυτό κατεγράφη.
Απο μόνο του, το στοιχείο αυτό, δείχνει ότι το παιχνίδι, χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
Η επίσημη ενημέρωση της ΠΑΕ Εργοτέλης αναφέρει:
Με χαρά και χαμόγελα αλλά πάντα κρατώντας χαμηλούς τόνους, επέστρεψε η ομάδα μας στη βάση της μετά το χθεσινό νικηφόρο παιχνίδι απέναντι στον Ιωνικό.
Οι κιτρινόμαυροι έδωσαν το παρών στις εγκαταστάσεις του Παγκρητίου, το πρωί όπου και ακολούθησαν πρόγραμμα προπόνησης ενώ πριν όλα τα μέλη του Εργοτέλη υποβλήθηκαν στα απαραίτητα εβδομαδιαία τεστ Covid σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο.
Η προπόνηση σήμερα διεξήχθη σε δύο γκρουπ, με το πρώτο να περιλαμβάνει όσους αγωνίστηκαν πάνω από 45 λεπτά οι οποίοι ακολούθησαν πρόγραμμα αποκατάστασης, ενώ στο δεύτερο συμπεριλήφθηκαν οι υπόλοιποι που δούλεψαν πάνω στα τελειώματα και με παιχνίδια περιορισμένου χώρου και χρόνου.
Ατομικό πρόγραμμα ακολούθησαν οι Ντουμάνης και Kwateng ενώ εκτός προπόνησης παρέμεινε ξανά ο Κόλα.
Για αύριο έχει προγραμματιστεί πρωινή προπόνηση όπου ουσιαστικά θα ξεκινήσει και η προετοιμασία για το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Δόξα Δράμας (07/03).
*Η ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ευχαριστεί θερμά την ΠΑΕ ΙΩΝΙΚΟΣ και την οικογένεια Τσιριγώτη για την άψογη φιλοξενία που επεφύλαξε στη αποστολή της ομάδας μας στην μεταξύ μας αναμέτρηση. Τους ευχαριστούμε και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.
Επίσης η ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει το Α.Τ Νίκαιας την Δ/ΝΣΗ Ασφαλείας Πειραιά, την αντιμετώπιση αθλητικής βίας, το τμήμα ασφαλείας της SL2 και ειδικά τον επικεφαλής των μέτρων τάξης και ασφαλείας του αγώνα Ιωνικός-Εργοτέλης για την άριστη συνεργασία και υποδειγματική εφαρμογή των μέτρων καθώς επίσης και για την σημαντική συμβολή τους ώστε η ομάδας μας να φτάσει έγκαιρα στο αεροδρόμιο για την επιστροφή της στο Ηράκλειο.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Εργοτέλης 25
2. Λεβαδειακός 23
3. Διαγόρας 23
4. Ιωνικός 21
5. Παναχαϊκή 18
6. Ξάνθη 16
7. Τρίκαλα 14
8. Χανιά 14
9. Δόξα Δράμας 11
10. Απόλλων Λάρισας 10
11. Καραϊσκάκης 7
12. ΟΦ Ιεράπετρας 4
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(13η)
Σάββατο 06/03/2021 14:45 ΕΡΤ 3
Νεάπολη Νίκαιας, Ιωνικός – Ξάνθη
Κυριακή 07/03/2021 13:45 ERTSPORTS 3
Δημοτικό Αγίων Αναργύρων, Α.Ε. Καραϊσκάκης – ΟΦ Ιεράπετρας
Κυριακή 07/03/2021 14:45 ERTSPORTS
Γήπεδο Περιβολίων, Χανιά – Λεβαδειακός
Κυριακή 07/03/2021 20:30 ΕΡΤ 3
Παναχαϊκής Αγυιά, Παναχαϊκή – Διαγόρας
Κυριακή 07/03/2021 13:30 ERTSPORTS 4
Παγκρήτιο Στάδιο, Εργοτέλης – Δόξα Δράμας
Κυριακή 07/03/2021 14:45 ERTSPORTS 2
Γήπεδο Φιλιππούπολης, Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα.
SUPER LEAGUE 2
13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΟΡΙΣΜΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 06/03
14:45 ΙΩΝΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΤΑΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ
ΒΟΗΘΟΙ: ΦΙΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ,
ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
4ος: ΚΑΤΟΠΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΣΑΜΟΥ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΜΠΕΡΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ Ο7/03
13:30 ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΙ: ΚΑΛΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ,
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
4ος: ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΝΙΩΝ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΜΑΡΑΝΟΣ ΣΟΦΙΑΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
13:45 Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ-Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΜΠΟΥΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ
ΒΟΗΘΟΙ: ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ,
ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
4ος: ΤΣΙΜΕΝΤΕΡΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΙΤΣΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΕΛΛΑΣ
14:45 ΧΑΝΙΑ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΙ: ΣΑΒΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΕΡΡΩΝ,
ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
4ος: ΚΡΑΣΑΓΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΦΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
14:45 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΤΡΙΚΑΛΑ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΤΑΚΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
ΒΟΗΘΟΙ: ΤΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ,
ΔΕΛΛΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΛΛΑΣ
4ος: ΒΟΥΡΝΕΛΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΚΑΛΥΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ
20:30 ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΒΟΗΘΟΙ: ΑΡΜΑΚΟΛΑΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ,
ΓΟΥΡΝΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
4η: ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΕΛΕΝΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΠΑΣΤΡΩΜΑΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ