Ο Εργοτέλης αναδείχθηκε πρωταθλητής του πρώτου γύρου στην Σούπερ Λιγκ 2, αλλά στην πρεμιέρα του β'΄γύρου τον περιμένει ένα μεγάλο ντέρμπι κορυφής, με τον δεύτερο στη βαθμολογία Ιωνικό στη Νίκαια (Τετάρτη 3/3, 3μμ).
Ο Εργοτέλης είχε χάσει αδικα στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Παγκρήτιο στάδιο (0-1), αλλά τώρα θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι, μεταξύ δυο απο τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.
Ο Εργοτέλης πηγαίνει στη Νίκαια με την καλή ψυχολογία της πρώτης θέσης, αλλά και ο Ιωνικός απο την μεγάλη νίκη στα Χανιά (0-1).
Είναι βέβαιο ότι θα γίνει ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ενώ για τα πιτσιρίκια του Εργοτέλη, που έχουν εντυπωσιάσει θα είναι ένα ισχυρό κρας τεστ.
Ο Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών) ορίστηκε να διευθύνει το ντέρμπι κορυφής.
Αναλυτικά οι διαιτητές της 12ης αγωνιστικής :
Τετάρτη 3 Μαρτίου
13:30 Δόξα Δράμας-Χανιά
Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου) – Κηλικιώτης (Ξάνθης)
4ος διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)
14:00 Διαγόρας-ΟΦ Ιεράπετρας
Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)
Βοηθοί: Οικονόμου Κ. (Δυτ. Αττικής) – Κακαφώνης (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)
Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (Πειραιά)
15:00 Λεβαδειακός-Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου) – Καλύβας (Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Καλατζής (Θεσσαλίας)
Παρατηρητής: Κυρίου (Αρκαδίας)
15:00 Ιωνικός-Εργοτέλης
Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πριόνας (Ευβοίας) – Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)
Παρατηρητής: Τρύφων (Δράμας)
15:00 Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Κουβαλάκης (Δράμας) – Αναστασιάδης (Σερρών)
4ος διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)
Παρατηρητής: Δροσινός (Χαλκιδικής)
15:30 Τρίκαλα-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Τσιλίκας (Ατιωλοακαρνανίς) – Στάικος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Παρατηρητής: Καρακελίδης (Πέλλας)
Η βαθμολογία
1.Εργοτέλης 22
2.Ιωνικός 21
3.Διαγόρας 20
-.Λεβαδειακός 20
5.Παναχαϊκή 17
6.Ξάνθη 15
————————————————–
7.Τρίκαλα 13
8.Χανιά 11
-.Δόξα Δράμας** 11
10.Απόλλων Λάρισας* 9
11.Καραϊσκάκης 7
12.ΟΦΙ 4
* ματς λιγότερο
Η 12η Αγωνιστική
Τετάρτη 3 Μαρτίου
13:30 Δόξα Δράμας-Χανιά (ΕΡΤ Sports 4)
14:00 Διαγόρας-ΟΦΙ (ΕΡΤ Sports 5)
15:00 Λεβαδειακός-Καραϊσκάκης (ΕΡΤ Sports 3)
15:00 Ιωνικός-Εργοτέλης (ΕΡΤ Sports)
15:00 Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας (ΕΡΤ Sports 2)
15:30 Τρίκαλα-Παναχαϊκή (ΕΡΤ3)