Print this page

Βλέπει το ντέρμπι με την Κηφισιά ο ΟΦΗ-Δείτε τι έγινε στην 2η αγωνιστική της Volley League

24 Oct 2021 Written by
Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-0 απο τον Παναθηναικό και πλέον ετοιμάζεται για τα δυο μεγάλα ντέρμπι στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού κέντρου, με την Κηφισιά και τον Φίλιππο Βέροιας, δυο ανταγωνιστικές ομάδες, για το στόχο της σωτηρίας.
Στη δεύτερη αγωνιστική, Ολυμπιακός και Παναθηναικός συνέχισαν με νίκες δίχως να χάσουν σετ, όχι όμως και ο Φοίνικας ONEX Σύρου, ο οποίος άφησε ένα βαθμό, στη δύσκολη νίκη του, επί του μαχητικού Μίλωνα (2-3).

Tη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην έδρα του. Οι πράσινοι μετά την Κηφισιά νίκησαν και τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και έφτασαν στους 6 βαθμούς σε δύο αγώνες και μάλιστα χωρίς απώλειες σετ . (Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-22 σε 73΄).

Με 17 πόντους από το αδιαπέραστο μπλοκ και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπράουν, Πετρέα και Γουόλς ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε στην Κηφισιά την πρώτη του νίκη (1-3) στο πρωτάθλημα της Volley League. (Τα σετ: 23-25, 25-22, 22-25, 20-25 σε 125΄).
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 και σημείωσε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και την δεύτερη χωρίς απώλεια σετ.

Ο μαχητικός Φίλιππος είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και με 1-0 σετ όταν πέρασε μπροστά με 25-24 αλλά οι δύο πόντοι του Έγκλεσκαλνς από επίθεση και ο άσσος του Ζουπάνι έκαναν την ανατροπή για το 27-25. (Τα σετ: 27-25, 25-16, 25-19 σε 75΄).