fastfitness 500X176 01

winnerkorts

3/3 με την Εθνική η Κωνιωτάκη του ΟΦΗ

30 Mar 2023 Written by

Με την 16χρονη στόπερ του ΟΦΗ, Παρασκευή Κωνιωτάκη (στην φωτογραφία με το νούμερο 4 στην πρώτη σειρά) ξανά βασική, η Εθνική Κορασίδων, επικράτησε 2-0 των Νησιών Φεροέ στο LFF Stadium της Λιθουανίας και εξασφάλισε την άνοδο στην League A.

Η Κωνιωτάκη, αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι η κεντρική αμυντικός του ΟΦΗ, ήταν βασική και στα τρία παιχνίδια της Εθνικής, με τη Μολδαβία (5-0) τη Λιθουανία (5-0) και τα Νησιά Φερόε (2-0).

Με τη νίκη αυτή, η Εθνική Κορασίδων, τερμάτισε πρώτη και αήττητη στον πρώτο όμιλο της League B του EURO WU-17.

H Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στο τουρνουά και πήρε διακιωματικά το εισιτήριο ανόδου στην κορυφαία λίγκα, της κατηγορίας.

Έπειτα από τη νίκη της πρεμιέρας στο παιχνίδι με τη Μολδαβία (5-0) και αυτήν επί της Λιθουανίας με το ίδιο σκορ (5-0), η Εθνική Ομάδα επικράτησε 2-0 των Νήσων Φερόε.

Στο 21ο λεπτό η Ίβιτς μπήκε στη περιοχή από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και η επερχόμενη Φακίνου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ σημειώνοντας το 1-0.

Στο 68ο λεπτό η Βαλκάνη πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ της Γιοβάνη αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή η Γιάκομπσεν. Στο 94ο λεπτό η Γιαννή με σουτ από την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Νησιά Φερόε (Εγιόβορ Γιάκομπσεν): Ράσμουσεν, Κάρλσεν (89' Στάινχολμ), Γιάκομπσεν, Γιοχάνεσεν, Ντανιαλσντότιρ, Μίκελσεν (46' Μόρ), Ζαχαριάσεν (73' Μπεργκσντοτίρ), Νταλχάιμ, Γκόντφρεντ, Γιοχάνεσεν.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Πεταλωτή, Κώστα, Βαλκάνη, Κωνιωτάκη (92' Κιουρεξίδου), Παντερή (70' Μαξ), Αργυρίου, Γιοβάνη, Ζαγκλή, Ίβιτς (70΄Σιαφαρίκα), Φακίνου (89' Μούγιου), Λαζαράκη (46' Γιαννή).

Read 814 times Last modified on Saturday, 01 April 2023 22:41