Print this page

Οσο και αν φωνάζει η ΑΕΚ, η ευθύνη είναι δική της

20 Sep 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Το ...τρίτο ημίχρονο του αγώνα ΟΦΗ-ΑΕΚ 3-3 (απο 0-3 μέχρι το 78') ήταν το ίδιο ενδιαφέρον με το παιχνίδι θρίλερ στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης, σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ, αντί για μια νίκη-θρίαμβο, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία, με τον ΟΦΗ να σκοράρει τρείς φορές στα τελευταία 15λεπτά και να βάζει φωτιά στο Γεντί Κουλέ, στο οποίο κανείς δεν πίστευε μέχρι το 75' (0-3), ότι θα μπορούσε να γίνει μια τόσο μεγάλη ανατροπή.

Μια απο τις πιο ιστορικές, που έχουν γίνει στο Γεντί Κουλέ.

Οσο και να φωνάζει η ΑΕΚ, το άλλοθι για την αυτοκτονία της, θα πρέπει να το αναζητήσει εκ των έσω, καθώς εκεί κρύβεται η μεγαλύτερη ευθύνη.

Ο ΟΦΗ πολύ απλά, όπως το λέει ο νόμος του ποδοσφαίρου, αναστήθηκε απο τα δικά της τα λάθη.

O ΟΦΗ μέχρι τον 78'... κοιμόταν και το παιχνίδι της ΑΕΚ, τον ...ξύπνησε!

Πρώτος ξύπνησε ο Νέιρα, με τα δυο υπέροχα γκολ, μετά ξύπνησε το Γεντί Κουλέ και απο εκεί και μετά η ΑΕΚ... κάηκε!

Η ΑΕΚ που μέχρι το 78' έκανε περίπατο στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ και είχε το παιχνίδι στα χέρια της με το 0-3, αναζήτησε άλλοθι για την αυτοκτονία της στο Γεντί Κουλέ και το τελικό 3-3, στα διαιτητικά σφάλματα του Φωτιά.

Αντί, προπονητής και παίκτες να κάνουν την αυτοκριτική τους και να δουν πως έχασαν, μέσα απο τα χέρια τους,  ένα παιχνίδι που φαινόταν πως θα το κέρδιζαν εύκολα, η επίσημη ΑΕΚ, έκανε λόγο μετά το παιχνίδι για «αλλοίωση αποτελέσματος» και «κλοπή ξεκάθαρης νίκης".

Ενώ τα έβαλαν και με τον επίσημο ΟΦΗ, δηλώνοντας έξαλλοι και με τη φιλοξενία της κρητικής ομάδας για τον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν στους ανθρώπους της Ένωσης, στο Ηράκλειο.

Μάλιστα, έκαναν λόγο για «ελεεινή φιλοξενία» από τον ΟΦΗ, καθώς ο τεχνικός διευθυντής Παναγιώτης Κονέ δέχθηκε επίθεση, όπως  υποστηρίζουν στα επίσημα του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» μαζί με άλλους επίσημους της ΑΕΚ, επειδή πανηγύρισαν το 0-2.

Πράγματι ο Κονέ, τα άκουσε απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ, οι οποίοι υποστηρίζουν ότι έκανε άσεμνη χειρονομία και για αυτό, η κατάσταση πήγε να ξεφύγει, απο τον έλεγχο.

Ο επίσημος ΟΦΗ, χαρακτήρισε τις απόψεις της ΑΕΚ ως "μυθεύματα, τα περί προπηλακισμών στο γήπεδό " και όπως ανέφερε χαρακτηριστικά «την τελευταία τριετία άλλωστε ο ΟΦΗ αποδεικνύει συνεχώς ότι το ήθος και η φιλοξενία είναι αξίες αδιαπραγμάτευτες και δεν διαφοροποιούνται ανάλογα με το σκορ του κάθε αγώνα».

Η ΑΕΚ απάντησε πάνω σε αυτό ότι «από τη στιγμή που ο ΟΦΗ μιλάει για μυθεύματα περί προπηλακισμών τότε προφανώς τρελάθηκε η Αστυνομία που στο ημίχρονο με συνοδεία διμοιρίας ΜΑΤ άλλαξε θέση στους ανθρώπους της διοίκησης της ΑΕΚ και από τα επίσημα τους οδήγησε στη Θύρα 6 ενώ προφανώς… χωρίς λόγο τους κράτησε εκεί περί τα είκοσι λεπτά μετά τη λήξη για να αδειάσει το γήπεδο».

Η ΑΕΚ, ωστόσο,  δεν εξηγεί στον κόσμο της, την κατακόρυφη πτώση της απόδοσης της στο τελευταίο 15λεπτο και την δική της ευθύνη ως τεχνική ηγεσία (με τις αλλαγές) και ποδοσφαιριστών της, για την αλλαγή του σκηνικού του αγώνα, που ήταν ξεκάθαρα υπέρ της.

Αλλά, επιμένει, να  φωνάζει για την διαιτησία του Φωτιά στο 3-3 με τον ΟΦΗ, αλλά και τις αποφάσεις του Σκουλά που ήταν στο VAR.

Συγκεκριμένα στην ΑΕΚ τονίζουν ότι στο πρώτο μέρος δεν υπάρχει καμία αποβολή του Λιβάι Γκαρσία υποστηρίζοντας πως δεν υπήρξε βίαιη απώθηση, ενώ νωρίτερα χαρίζεται αποβολή του Καμάου, σε κλωτσιά στο πρόσωπο του Χατζισαφί.

«Δεν σέβεσαι την ΑΕΚ, έχεις διαλύσει το ματς», ήταν αυτά που ακούστηκαν από τους ανθρώπους της ΑΕΚ καθώς ο Φωτιάς πήγαινε για τα αποδυτήρια, ενώ στην Ένωση φωνάζουν και στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 1-3 του ΟΦΗ για φάουλ πάνω στον Βράνιες, το οποίο δεν είδαν στο VAR, όπως υποστηρίζουν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σύμφωνα με τα όσα λένε οι άνθρωποι της ΑΕΚ, ο Φωτιάς έφυγε κατευθείαν μετά το τέλος του ματς για το αεροδρόμιο με το φύλλο του αγώνα να το κλείνει ο πρώτος βοηθός.

Δέχθηκε φυσικά νέο κύμα διαμαρτυριών με όλους στην κιτρινόμαυρη αποστολή να μην μπορούν να πιστέψουν ότι είχε ήδη ετοιμαστεί για να φύγει.

«Αυτά στην ΑΕΚ δεν επιτρέπεται να τα κάνεις, φεύγεις σαν τον κλέφτη», του φώναζαν.