Ηθελε τη νίκη, πήρε μόνο τον πόντο ο ΟΦΗ (VIDEO)

27 Jan 2021 Written by

Ηθελε τη νίκη, αλλά τελικά πήρε μόνο τον ένα πόντο, ο ΟΦΗ στο ντέρμπι με τον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο.

Η κρητική ομάδα γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ στο τάι-μπρέικ μετά απο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ πήρε άνετα το πρώτο σετ, αλλά δεν είχε συνέχεια και ο Φίλιππος έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 1-2 σετ.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ με την ομάδα της Βέροιας να το παίρνει με 8-15 και να πανηγυρίζει την ιστορική νίκη που είναι η πρώτη της, στην Volley League και τους δυο βαθμούς (ο ΟΦΗ τον ένα).

Πρώτος φετινός βαθμός για τον ΟΦΗ, ο οποίος ήθελε τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε και παραμένει χωρίς νίκη σε 4 αγώνες.

Το παιχνίδι

O ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το 6-3 ανάγκασε τον προπονητή τoυ Φίλιππου Βέροιας Σωκράτη Τζουμάκα, να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ.
Ο ΟΦΗ συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο 10-5, ο αντίπαλος προπονητής αναγκάστηκε να πάρει και το δεύτερο του, ταιμ άουτ!
O ΟΦΗ διατήρησε τον πρώτο λόγο και ήταν καλύτερος σε όλα αοπ τον αντίπαλο του (15-10, 20-12) και καθάρισε εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.
Στο δεύτερο σετ ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε με ένα 2-5 και 4-8.
Ο ΟΦΗ απάντησε με ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσια (8-8).
Ο Φίλιππος ξέφυγε ξανά 10-13 και ο προπονητής του ΟΦΗ Ακης Φλαούνας πήρε ταιμ άουτ.
Με το καλό σερβίς του Τζιουμάκα, ο Φίλιππος ξέφυγε ξανα με 10-15 και ο Φλαούνας πήρε δεύτερο τάιμ άουτ.
Η ομάδα της Βέροιας ξέφυγε με +7 (12-19) και +8 (13-21), για να κλείσει το σετ με 17-25 και 1-1 σετ.
Στο τριτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 6-3 και 8-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν μειώνοντας σε 8-7.
Ο Φίλιππος με τον Μαρκς να καρφώνει άουτ, πέρασαν και 9-10 με τον Φλαούνα να παίρνει τάιμ άουτ.
Ο ΟΦΗ επέστρεψε 11-10, με το σετ να παίρνει φωτιά και τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι.
Τα χαμένα σερβίς του ΟΦΗ, κράτησαν τον Φίλιππο μπροστά (15-17).
Ο ΟΦΗ βρήκε πόντους (17-17) με το καλό σερβίς του Γαλιώτου.
Ο Φίλιππος σε ένα κρίσιμο σημείο, ξέφυγε με 18-21 με τον Χαντ να καρφώνει άουτ και 18-22 με τον Μαρκς να δέχεται STOP απο το μπλόκ του αντιπάλου.μΜε 19-25 ο Φίλιππος έκανε την ανατροπή και το 1-2 στα σετ.

Δυνατά ξεκίνησε και το τέταρτο σετ με τον ΟΦΗ μπροστά (6-4) και 9-5 με δυο μπλόκ που έφεραν τον προπνητή Τζιουμάκη του Φίλιππου να καλεί ταιμ-άουτ.
Ο ΟΦΗ διατήρησε το προβάδισμα (11-8), αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει (12-12).
Το σετ άναψε για τα καλά σε απόλυτη ισορροπία 15-15 και 18-18.
Ο ΟΦΗ με ένα έξυπνο τελείωμα του Χαντ πέρασε με 20-19 και ένα μπλόκ άουτ του Ρουμελιωτάκη με 21-19 και καρφί του Γαλιώτου 22-19.
Με ένα 2-0 ο Φίλιππος πλησίασε ξανά (22-21). Με μπλόκ άουτ του Μάρκς ο ΟΦΗ πήρε κρίσιμο πόντο (23-21) και τον Ρουελιωτάκη (24-21).

Ο ΟΦΗ με καρφί του Μαρκς έκανε το 25-22 και το 2-2 στα σετ.

Ο Φίλιππος μπήκε με 2-4 στο πέμπτο σετ και έφερε ταιμ άουτ απο τον Φλαούνα.
Η ομάδα της Βέροιας ξέφυγε με +3 (2-5). Ο ΟΦΗ πλησίασε (4-5) και 5-6 μετά απο διαδοχικά χαμένα σερβίς.
Ο Φίλιππος πέρασε με 6-8 και 6-10 με τον Μαρκς να καρφώνει άουτ και το Φλαούνα να παίρνει δεύτερο τάιμ άουτ.
Το μπλόκ της Βέροιας σταμάτησε τον Μαρκς για το 7-12 και ο Τζουμάκας με καρφί έκανε το 7-13.
Η Βέροια με 15-8 πήρε τη νίκη με 2-3 και τους δυο βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ, τον ένα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Πακιουφάκη.