Δυο δοκάρια ο άτυχος Εργοτέλης, γκολ και...φιλάθλους ο Ιωνικός

17 Jan 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο Εργοτέλης μετά απο 10 μήνες αποχής απο επίσημα παιχνίδια, επέστρεψε με ήττα στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκ 2, γνωρίζοντας την ήττα απο τον Ιωνικό με 1-0 στο Παγκρήτιο στάδιο.

Το γκολ του Κάστρο στο 6' έμελλε να είναι το μοναδικό του αγώνα, που χάρισε στους Νικαιώτες ένα μεγάλο διπλό και έφερε στεναχώρια στον Εργοτέλη.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, πλήρωσε ουσιαστικά το κακό της πρώτο ημίχρονο, όπου και δέχθηκε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος, είχε δοκάρι με τον Σερβιλάκη (50'), έπαιξε τον Ιωνικό στο μισό γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να βρεί το δρόμο προς την ισοφάριση και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Η τελευταία μεγάλη φάση του άτυχου Εργοτέλη, ήταν στο 83' με τον Μπουτσάκη να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά-ψαράκι στα δίχτυα και να χάνει την ευκαιρία της ισοφάρισης για τον Εργοτέλη, αλλά και τον τίτλο της "χρυσής αλλαγής".

Η άμυνα του Ιωνικού άντεξε, την πίεση του Εργοτέλη και η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στην Κρήτη. στο πρώτο της παιχνίδι στην σεζόν.

Ο Ιωνικός που διαθέτει ένα εντυπωσιακό ρόστερ, με παίκτες που έχουν πολλά ...ένσημα στην μεγάλη κατηγορία, όπως ο Κόρμπος, ο Κύργιας, ο Μπρίτο, ο Κάστρο, ο Ρόλε, θέλει να πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία και φαίνεταιότι διαθέτει μια σκληρή ομάδα που θα είναι δύσκολο καρύδι.

Ο Εργοτέλης του Γιάννη Ταουσιάνη, είναι μια νεανική ομάδα με μέσο όρο ηλικίας 22 χρόνια, με όλα τα θετικά και αρνητικα που έχει όλο αυτό.

Πάντως η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε δυο δοκάρια και άξιζε το γκολ, άφησε υποσχέσεις. Το τελικό αποτέλεσμα, τον αδικεί.

Στο παιχνίδι με τον Ιωνικό, ο Εργοτέλης, είχε και σοβαρές απουσίες, καθώς δεν είχε τους Μπουρσέλη, Κουάτενγκ παίκτες ταχύτητας, αλλά και τον έμπειρο Σαρρή στο κέντρο της άμυνας.

Στα...ιδιαίτερα του αγώνα, η παρουσία 10 φιλάθλων τουΙωνικού στο γήπεδο (διαπιστευμένοι απ την ΠΑΕ), οι οποίοι σε όλο το παιχνίδι εμψύχωσαν την ομάδα τους, ενώ δημιούργησαν και ένταση κάποια στιγμή στις εξέδρες.

Το είδαμε και αυτό στην εποχή του Covid και του ποδοσφαίρου κεκλεισμένων των θυρών.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (Σερβιλάκης 80'), Neral (Kacurri 70') Μπάτζιος, Πεϊος, Τσέλιος, Μαζουλουξης, Appi (Μπουτσάκης 70') Πατρινός (Conraad 62'), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (Bote 80').

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Omar, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος, Γκοτσούλιας, Brito (Ματσούκας 59', Tientcheu 90')Μάναλης (Τσιριγώτης 90') Role, Castro.