H ανατριχιαστική αποκάλυψη του Ναμπί για το "φάουλ-γκολ του Θεού"

21 May 2020 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Είναι ανατριχιαστική αν μη τι άλλο, η λεπτομέρεια, που αποκαλύπτει ο Αντίλ Ναμπί σε διαδυκτιακή εκπομπή στο youtube ότι στο περσινό μπαράζ με τον Πλατανιά, δεν γνώριζε ότι μετράνε τα εκτός έδρας γκολ (!) και ότι όταν χτυπούσε το «φάουλ του Θεού» για να κρατήσει τον ΟΦΗ στην κατηγορία, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο ίδιος είχε άγνοια κινδύνου!
Με το παιχνίδι δηλαδή στο 2-2, στο 96’,  σκορ με το οποίο ο ΟΦΗ υποβιβαζόταν (0-0 το πρώτο μπαράζ στα Χανιά), ο Ναμπί, όταν πήρε τη μπάλα και την έστησε για να εκτελέσει το φάουλ που τελικά κράτησε τον ΟΦΗ στην κατηγορία, χωρίς να γνωρίζει ότι αν αστοχούσε ο ΟΦΗ, έπεφτε!
Οπως δήλωσε, νόμιζε ότι με το 2-2 οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στην παράταση!
Καθώς, δεν ήξερε ότι μετράνε τα εκτός έδρας γκολ!
«Είχα σκοράρει ξανά με την Γουέστ Μπρομ απο αυτό το σημείο και είπα γιατί όχι; Εχει μείνει μόνο ένα λεπτό» λέει ο Ναμπί, ο οποίος παραδέχεται ότι «δεν ήξερα ότι θα υποβιβαζόμασταν αν δεν έμπαινε. Νόμιζα ότι με το 2-2 θα παίζαμε παράταση! Ευτυχώς μπήκε όμως, γιατί αν δεν έμπαινε θα χάναμε κατηγορία».
Αυτήν την «αποκάλυψη» την είχαμε ακούσει,ως παρασκήνιο και απο παίκτες του ΟΦΗ, στο ...τρίτο ημίχρονο του αγώνα μπαράζ. Το έλεγαν κάποιοι παίκτες μεταξύ τους.
Αλλο όμως, να το ακούς απο τα χείλη του ίδιου, του πρωταγωνιστή.
Ο Ναμπί έβαλε το γκολ της...δεκαετίας και δεν ήξερε τον κίνδυνο που υπήρχε όταν έπαιρνε τη μπάλα για να εκτελέσει το φάουλ, που κράτησε τον ΟΦΗ, στην κατηγορία.
Δεν θα καθίσω τώρα, να αναλύσω, το γιατί ο παίκτης δεν ήξερε;
Δεν είχε ακούσει την ανάλυση;
Δεν είχε νοιώσει την αγωνία του κόσμου, που πάθαινε εμφράγματα στις εξέδρες;
Δεν έβλεπε τους συμπαίκτες του γύρω του, να χάνουν το έδαφος κάτω απο τα πόδια τους;
Ισως τελικά, αυτό το κρύο αίμα του Ναμπί, ανεπηρέαστου, απο τον κίνδυνο, τον βοήθησε στην τέλεια εκτέλεση για να κάνει ο ΟΦΗ το 3-2 στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να μείνει στην κατηγορία.
 Ισως όμως και αυτό που αποκαλύπτει ο Ναμπί, να επιβεβαιώνει και το ότι «ήταν θέλημα Θεού» να μπεί η μπάλα στα δίχτυα και να μην χάσει ο ΟΦΗ την κατηγορία.
Μια ακόμη σημαντική λεπτομέρεια στην επίμαχη φάση, μου αποκάλυψε και ο προπονητής του Πλατανιά, Γιάννης Τάτσης, σε μια συνέντευξη στο winner της τηλεόρασης Creta.
Τη στιγμή της εκτέλεσης του φάουλ απο το Ναμπί, έφυγε  δίχως εντολή, ο παίκτης του Πλατανιά, που ήταν στο πρώτο δοκάρι, για να καλύψει τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ Σωτηρίου, που έκανε προώθηση απελπισίας, ώστε να έχει ο ΟΦΗ ένα ακόμη παίκτη στην αντίπαλη περιοχή, στην τελευταία φάση του αγώνα.
Αν υπήρχε παίκτης  του Πλατανιά, να καλύπτει το πρώτο δοκάρι, ίσως ο Ναμπί να μην έπαιρνε αυτό το ρίσκο.
Ο πανέξυπνος Πακιστανός μέσος, είδε όμως, το κενό και πέρασε τη μπάλα απο την τρύπα της βελόνας, για να σώσει τον ΟΦΗ.

Εχοντας βέβαια και τη βοήθεια του Θεού σε αυτή του την επινόηση....

Δείτε ξανά στο παρακάτω VIDEO το γκολ του Ναμπί.

Read 2378 times Last modified on Friday, 29 May 2020 11:10