Ο ΟΦΗ παγιδεύτηκε στο κατενάτσιο της Λάρισας

01 Feb 2020 Written by
Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να στειλει τη μπάλα στα δίχτυα, έμεινε στο 0-0 με τη Λάρισα και έχασε την ευκαιρία να αποκτήσει το αβαντάζ για την συμμετοχή του στην εξάδα των πλει-οφ και το ...ευρωπαικό όνειρο.
Ο ΟΦΗ, είχε ευκαιρίες και να κερδίσει, αλλά βρήκε εμπόδια στο κατενάτσιο της Λάρισας, η οποία έπαιξε δυνατή άμυνα και έφυγε αλώβητη απο το Γεντί Κουλέ, ενώ πήρε και την ισοβαθμία (είχε κερδίσει με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι), απέναντι στον ΟΦΗ.
Κορυφαίος της Λάρισας, ο τερματοφύλακας Κρίστιανσον ο οποίος κατέβασε τα ρολά και είχε δυο μεγάλες επεμβάσεις στο φινάλε του αγώνα σε ένα σουτ του Ναμπί και μια εξ' επαφήγς κεφαλιά του Φιγκειρέδο στο 93' και 94' του αγώνα!
Ο ΟΦΗ είχε έξω απο τα νερά του τον Σεμέντο, ο οποίος έδειξε επηρεασμένος απο τους τελευταίους τραυματισμούς και αυτό επηρέασε την επιθετικότητα του.
Κουρααμένος έδειξε και ο Τσιλιανίδης, αλλά και ο Νέιρα.
Με την είσοδο του Ναμπί στο τελευταίο 20λεπτο ο ΟΦΗ πήγε να πάρει το παιχνίδι, αλλά οι ευκαιρίες δεν έγιναν γκολ.
Η Λάρισα πήρε το "Χ" με μια μόνο καθαρή ευκαιρία στο παιχνίδι (Νούνιτς 63'), αλλά με μια σκληροτράχηλη άμυνα και μια τακτική που είχε ξεκάθαρο πλάνο το "μηδέν" στην άμυνα.

Διαιτητής:  Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Κολοσιώνη (Αιτ/νιας) και Χριστάκογλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος ο Φωτιάδης (Καστοριάς), VAR ο Κοτσάνης (Δράμας) και AVAR ο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Βαζ (69' Ναμπί), Τσιλιανίδης, Σεμέντο (85' Φερέιρα Σόουζα), Φιγκεϊρέντο.
Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι Γουάιλι, Νάστος, Μάνος, Ναμπί, Βίκτορ, Στάικος, Σόουζα.
Λάρισα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα (87' Βινίσιους), Μιλοσάβλιβιτς, Παπάζογλου (52' Νούνιτς), Μούζεκ, Μόρας, Μασούρας (23' λ.τ. Μπούστος), Σεφέροβιτς, Μπέρτος, Αλί Μοχάμεντ.
 Στον πάγκο της Λάρισας είναι οι: Nagy, Ηλιάδης, Μπάλλας, Zizic, Bustos, Nunic, Silv.
TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6' Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Φιγκειρέδο, μονοκόμματο του Βάζ, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Λάρισας.
12' Nέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Φιγκειρέδο να σουτάρει στην κλειστή γωνία και τον τερματοφύλακα να διώχνει.
14' Νέο σουτ του Φιγκειρέδο, η μπάλα λίγο άουτ.
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκαπεντάλετο έχει υποχρεώσει σε παθητικό ρόλο την Λάρισα, η οποία αμύνεται.Δυο σουτ του Φιγκειρέδο και ένα απο τον Βάζ για τον ΟΦΗ, που είναι σαφώς πιο επιθετικός.
37' Eυκαιρία μετά απο πολύ ώρα για τον ΟΦΗ. Ωραία ενέργεια και σουτ του Σεμέντο εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι στο πρώτο 25λεπτο και δημιούργησε κάποιθες προυποθέσεις να σκοράρει με τους Βαζ και Φιγκειρέδο. Μετά το 25' η Λάρισα ισορρόπησε το παιχνίδι, κατάφερε να μπλοκάρει το επιθετικό παιχνίδι του ΟΦΗ και μα καλή αμυντική λειτουργία να κρατήσει τον ΟΦΗ μακριά απο την περιοχή της.
Η Λάρισα πάντως ήταν ανύπαρκτη επιθετικά, και είναι ξεκάθαρο το πλάνο της για να κρατήσει το μηδέν.
+45' Ο Ουάρντα επικίνδυνα στην περιοχή του ΟΦΗ, αλλά δεν ολοκληρώνει τελική.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο.
47' Η πρώτη φάση του ΟΦΗ με σουτ του Βα, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Λάρισας.
51' Δεύτερη αναγκαστικη αλλαγή για τη Λάρισα. Βγαίνει ο Παπάζογλου που κουτσαίνει και πήρε τη θέση του ο Νούνιτς.
55' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβιτς.
59' Κίτρινη κάρτα στον Αλί Γκαζάλ.
61' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.
63' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα με το Νούνιτς να ξεφεύγει αποτον Κοροβέση και να πλασάρει πάνω απο τα δοκάρια υπο πίεση. Η πρώτη καθαρή ευκαιρία της Λάρισας στο παιχνίδι.
65' Απαντάει ο ΟΦΗ με τον Βάζ να πλασάρει πάνω απο τα δοκάρια απο το σημείο του πέναλτι. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ.
67' Ο Βαζ σουτάρει μέσα απο την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
ΣΧΟΛΙΟ: Οποιος βάλει το γκολ θα κερδίσει στο Γεντί Κουλέ. Απο μια μεγάλγ ευκαιρία ΟΦΗ και Λάρισα. Η Λάρισα με το Νούνιτς (63') και ο ΟΦΗ με τον Βαζ (65'). Ολα ανοιχτά στο Γεντί Κουλέ. Παραμένει το 0-0.
70' Ρίχνει στην μάχη το Ναμπί ο Σίμος. Βγαίνει ο θετικός καιλ δραστήριος Βαζ. Χρειάζεται ο ΟΦΗ τις επινοήσεις του Ναμπί για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Λάρισας.
72' Κίτρινη κάρτα στον Μούζεκ.
73' Μεγάλη φάση για το ΟΦΗ με τον Φιγκειρέδο. Απο τη μικρή περιοχή, πλάσαρε άουτ!
85' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
93' Σουτ του Ναμπί διώχνει στη γωνία ο γκολκήπερ της Λάρισας.
94' Νέα μεγάλη επέμβαση του τερματοφύλακα της Λάρισας σε κεφαλιά του Φιγκειρέδο.
Μετά τη λήξη του αγώνα κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη (την ηθελε για να συμπληρώσει) και ο Μαρινάκης.
ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-0

Read 2134 times Last modified on Thursday, 06 February 2020 11:12