Τρέλα στο Γεντί Κουλέ-Με Διαμαντή στο 102' ο ΟΦΗ 1-1 τον ΠΑΟΚ!

18 Sep 2022 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Τρέλα στο Γεντί Κουλέ!

Στο 102' ο Διαμαντής με κεφαλιά, κάρφωσε την πρώην ομάδα του, τον ΠΑΟΚ και χάρισε στον ΟΦΗ, ένα πόντο-ψυχολογίας, που μοιάζει με νίκη!

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, κράτησε (δικαιολογημένα) 12 λεπτά καθυστερησης, λόγω μιας μεγάλης διακοπής για άναμμα καπνογόνων απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα τελευταία λεπτά, με μεγάλες μπάλες, ο ΟΦΗ κυνήγησε την ισοφάριση και δικαιώθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα, καθώς μετα το γκολ του Διαμαντή, ο δαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα και έδωσε το σύνθημα για ένα μεγάλο πάρτι, στις εξέδρες του Γεντί Κουλέ!

Ο ψυχωμένος και αγνώριστος προς το καλύτερο ΟΦΗ, δεν άξιζε να χάσει αυτό το παιχνίδι!

"Ζόρισε" τον ΠΑΟΚ σε όλο το ματς και απο τι στιγμή που οι Θεσσαλονικείς στις ευκαιρίες που είχαν στο δεύυερο ημίχρονο, δεν "καθάρισαν" με ένα δεύτερο γκολ το παιχνίδι, το πλήρωσαν στην τελευταία φάση του αγώνα, στο "φλεγόμενο" Γεντί Κουλέ!

O διαιτητής Σιδηρόπουλος, χαρίστηκε στον ΠΑΟΚ στο 77' όταν δεν απέβαλε τον Λύρατζη, για σκληρό φάουλ στον Ντίκο, που έμεπινε μόνος στην περιοχή.

Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ, είχε προηγηθεί με το γκολ του Νάρει στο 8', σε μια φάση που χρειάστηκε το VAR, για να μετρήσει το γκολ, που αρχικα είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ.

Ακολούθησε ένα μπαράζ χαμένων ευκαιρίων και για τις δυο ομάδες. Για τον ΠΑΟΚ να κάνει το 0-2 και για τον ΟΦΗ, ώστε να φέρε το παιχνίδι στα ίσια.

Στα 11 λεπτά καθυστερήσεων, που έδειξε ο Σιδηρόπουλος (είχαμε 6λεπτη διακοπή για καπνογόνα), ο ΠΑΟΚ, έδειξε να ταμπουρώνεται για να κρατήσει το 0-1.

Ο ΟΦΗ προειδοποίησε στο 98' με με μια μεγάλη ευκαιρία του Ντιφούμε, αλλά τελικα ήρθε το 112', με τον Διαμαντή να κάνει με κεφαλιά το 1-1 και να κάνει την "κηδεία" στην πρώην ομάδα του, στέλοντας τους φιλάθλους του ΟΦΗ, στα ουράνια.

Μια μεγάλη βραδιά, γράφτηκε στο Γεντί Κουλέ!

Κίτρινες: Λάρσον, Βούρος – Βιεϊρίνια, Λύρατζης, Τόμας.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Λάρσον, Πασαλίδης (62’ Ντουρμισάι), Ντιουσέ, Γκερέρο (84’ Μπιφουμά), Ντικό, Βούρος, Διαμαντής, Περέα (84’ Στάικος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (81’ Θοράρινσον).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Αουγκούστο (72’ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Ολιβέιρα (72’ Τόμας), Α. Ζίβκοβιτς.

Read 580 times Last modified on Wednesday, 21 September 2022 14:01