winnerkorts

90 λεπτά απο το ...όνειρο-Το σενάριο που δίνει απευθείας άνοδο στον Εργοτέλη!

16 May 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ενενήντα λεπτά απο την ιστορική (επ) άνοδο στην Σούπερ Λίγκ 1, βρίσκεται ο Εργοτέλης.

Ενενήντα λεπτά απο ένα όνειρο...τρελό, για μια ομάδα με μέσο όρο ηλικίας 22 ετών, χαμηλότερο μπάτζετ απο τους υπόλοιπους διεκδικητές, αλλά παρ'ολα αυτά αποτελεί κατά γενική ομολογία, το σύνολο που έχει παίξει την καλύτερη μπάλα στην κατηγορία και έχει το πιο σταθερό σύνολο, όλη τη χρονιά.

Το εκπληκτικό ντεμαράζ του Εργοτέλη στα πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκ 2, το 4Χ4 που έχει κάνει, αλλά και οι νίκες μαγκιάς που έχει πετύχει στο σπίτι μεγάλων φαβορί και βασικών διεκδικητών της ανόδου, όπως ο Λεβαδειακός και την Ξάνθη, έκαναν τον Εργοτέλη απο το απόλυτο αουτσάιντερ για την άνοδο, ως ένα αντίπαλο, που πλέον διεκδικεί το στόχο, σαν ίσος, προς ίσο.

Μια αγωνιστική πριν το φινάλε, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα για τον Εργοτέλη:

Πηγαίνει την Τετάρτη(19/5) στη Νίκαια για να ΚΕΡΔΙΣΕΙ τον Ιωνικό, κάτι που έκανε και στο πρωτάθλημα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσέλιο, ο οποιος πέτυχε τρία γκολ, στο τελικό 2-3!

Ο συνδιασμός που θέλει ο Εργοτέλης, για να βρίσκεται στην Σούπερ Λίγκ 1, μετά τα παιχνίδια της Τετάρτης, είναι δική του νίκη και νίκη της Ξάνθης επί του Λεβαδειακού.

Στην περίπτωση αυτή, ο Εργοτέλης τερματίζει πρώτος, καθώς υπερέχει σε ισοβαθμία με την Ξάνθη, του μπάτζετ των 5.5 εκ. ευρώ και ανεβαίνει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Εργοτέλης που είναι στο -2 απο Λεβαδειακό και Ιωνικό, θέλει ΜΟΝΟ νίκη στη Νίκαια, για να ελπίζει σε ένα απο τα δυο πρώτα εισιτήρια.

Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, μένει εκτός.

Αν κερδίσει και πάρει αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός στην Ξάνθη (ακόμα και Χ), τότε θα είναι δεύτερος, καθώς υστερεί σε ισοβαθμία με τον Λεβαδειακό.

Ενενήντα λεπτά λοιπόν, ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ για τον Εργοτέλη, ο οποίος πηγαίνει στη Νίκαια, για να γράψει ιστορία, απέναντι σε ένα αντίπαλο, που επίσης, θέλει τη νίκη, ώστε να πάρει εκείνος το εισιτήριο της ανόδου.

Ας δούμε πως έχουν τα σενάρια των ισοβαθμιών:

1. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Ιωνικός, τότε θα υπερισχύσει η ομάδα με την καλύτερη επίθεση (αμφότερες έχουν από 42 γκολ) και μετά η καλύτερη άμυνα, αφού στα αποτελέσματα τους υπάρχει απόλυτη ισορροπία (1-1, 2-1, 2-3)

2. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Εργοτέλης, τότε υπερέχουν οι Βοιωτοί που έχουν δύο νίκες (1-0, 1-0) και μία ήττα 0-1.

3. Αν ισοβαθμήσει Εργοτέλης και Ξάνθη, τότε υπερέχουν οι Κρητικοί (δύο νίκες με 2-1, 1-0 και μία ήττα με 0-1)

4. Αν ισοβαθμήσει Ξάνθη και Ιωνικός, τότε υπερέχουν οι Ακρίτες (δύο νίκες με 1-0, 2-0 και μία ισοπαλία με 1-1)

4η αγωνιστική-Αποτελέσματα
Λεβαδειακός-Χανιά 3-0
(27′ Ενομό, 61′ Μεχία, 90+1’ Λιάγκας)
Ξάνθη-Εργοτέλης 0-1
(46′ Τσέλιος)
Διαγόρας-Ιωνικός 3-5
(10′ Σμυρλής, 12′ Αθανασίου πέναλτι, 60′ Νάτσης / 16′ Κύργιας, 40′ Νιάσε, 45′ Ρόλε, 53′ Κάστρο, 69′ Κουιρουκίδης)