Απογοήτευση στον Ολυμπιακό για την ήττα στο Ντραγκάο (VIDEO)

29 Oct 2020 Written by

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο «Ντραγκάο» απέναντι στην Πόρτο, είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο εν τέλει έφυγε με άδεια τα χέρια από το «άντρο» των «δράκων», καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τους Πορτογάλους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι και χάρισαν στο συγκρότημα του Κονσεϊσάο την πρώτη του νίκη στην εφετινή διοργάνωση τα πέτυχαν ο Φάμπιο Βιέιρα (11') και Σ. Ολιβέιρα (85').

Η ομάδα του Μαρτίνς είχε πάρα πολύ καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πίεσε τους γηπεδούχους, ωστόσο μετά από δικό της λάθος βρέθηκε πίσω στο σκορ, βλέποντας στη συνέχεια τους Πορτογάλους να σφραγίζουν τη νίκη λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ είχε κυριαρχήσει στα πρώτα 25 λεπτά του β' μέρους.

Απογοητευμένος από τα λάθη της ομάδας του στα γκολ που σημείωσε η Πόρτο, εμφανίστηκε ο Πέδρο Μαρτίνς, μετά την ήττα του Ολυμπιακού στο «Ντραγκάο» με 2-0, για τη 2η αγωνιστική του Champions League.

«Στο επίπεδο αυτό δεν μπορείς να κάνεις τα λάθη που κάναμε στις φάσεις των γκολ. Δεν καταφέραμε να εφαρμόσουμε τη στρατηγική μας και να μην κάνουμε αυτά τα λάθη. Είχαμε πολλές ευκαιρίες μετά το 1-0, ήμασταν η καλύτερη ομάδα, αλλά δεν τις μετατρέψαμε σε γκολ. Τα λάθη πληρώνονται ακριβά. Οι λεπτομέρειες θα κρίνουν την ισορροπία του ομίλου...» τόνισε αρχικά ο Πορτογάλος τεχνικός και πρόσθεσε για τη σημασία που μπορεί να έχει στο τέλος των αγώνων το δεύτερο τέρμα που σημείωσε στο 85’ η Πόρτο με τον Ολιβέιρα: «Εκείνη τη στιγμή ρισκάραμε. Έπρεπε να κυνηγήσουμε την ισοπαλία. Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε βαθμούς, οπότε δεν το σκεφτόμαστε έτσι...».

Για την άνετη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», ο Μάρτινς επισήμανε πως «...όπως έχουμε πει η Σίτι είναι η πιο δυνατή ομάδα, οι υπόλοιπες ομάδες θα παλέψουμε για τη δεύτερη θέση», ενώ στάθηκε και στη χρησιμοποίηση για πρώτη φορά των Πέπε, Μπρούμα, Βινάγκρε, που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγές:

«Ήταν στη λογική ότι θέλαμε να δώσουμε ταχύτητα και φρεσκάδα. Ο Λάζαρ και ο Γιώργος εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθουν τόσο καλά. Θέλαμε να δώσουμε βάθος και με την αλλαγή του Χολέμπας με τον Βινάγκρε».

Την επόμενη εβδομάδα οι «ερυθρόλευκοι» θα φιλοξενηθούν στο Μάντσεστερ από τη Σίτι, η οποία έκανε υγιεινό περίπατο στο «Βελοντρόμ», επικρατώντας με το επιβλητικό 3-0 της Μαρσέιγ.

Πρώτοι στον όμιλο είναι φυσικά οι πολίτες με 6 βαθμούς, οι Πειραιώτες ισοβαθμούν με την Πόρτο στη δεύτερη θέση, έχοντας από τρεις πόντους, με τη Μαρσέιγ να είναι ουραγός στο γκρουπ, με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.
Γκολ: 11' Φάμπιο Βιέιρα (Πόρτο), 85' Ολιβέιρα (Πόρτο)

Κίτρινες: Κορόνα (Πόρτο), Φορτούνης (Ολυμπιακός), Ουρίμπε (Πόρτο), Μαναφά (Πόρτο)

Πόρτο: Μαρτσεσίν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Ουριμπέ, Σέρτζιο Ολιβέιρα (89' Μπαρό), Φάμπιο Βιεϊρά (60' Νακατζίμα), Κορόνα (69' Εβανίλσον), Οτάβιο (69' Γκρούγιτς), Μαρεγκά

Ολυμπιακός: Σα - Ραφίνια, Σεμέντο, Σισέ, Χολέμπας (70' Βινάγκρε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (84' Πέπε)- Μασούρας (53' Φορτούνης), Βαλμπουενά (84' Χασάν), Ραντζέλοβιτς (70' Μπρούμα), Ελ Αραμπί.