winnerkorts

Πέταξε δυο βαθμούς ο ΟΦΗ, αλλά πρέπει να συνεχίσει

28 Sep 2020 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη
Στον ΟΦΗ, η πίκρα για τους δυο χαμένους βαθμούς στο 93ο λεπτό, του αγώνα με τον Ατρόμητο (2-2), είναι διάχυτη.
Η κρητική ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παρουσιάστηκε βελτιωμένη, έκανε ανατροπή στο σκορ (απο 0-1 σε 2-1) και φάσεις για να το καθαρίσει, αλλά, στα τελευταία 20 λεπτά, έδειξε να μένει απο δυνάμεις και ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε και τελικά σκόραρε στο τελευταίο λεπτό.
Ο ΟΦΗ, έχασε την ευκαιρία να πάρει μετά την εκτός έδρας νίκη στη Λαμία, ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο και να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως το παιχνίδι με τον Ατρόμητο δεν γυρίζει πίσω (2-2).
Ο ΟΦΗ μετράει τη δεύτερη του απώλεια στο άδειο Γεντί Κουλέ, καθώς μετά το «Χ» με τον Παναιτωλικό στον πρεμιέρα (1-1), δεν κατάφερε να κερδίσει και τον Ατρόμητο (2-2).
Ωστόσο με τους 5 βαθμούς που έχει συλλέξει στα τρία παιχνίδια, ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 4η θέση με 5 βαθμούς και θα μπορούσε να είναι και πρώτος (με 7) αν κρατούσε τη νίκη με τον Ατρόμητο.
Ο Ισπανός επιθετικός Ανδριάν Σαρδινέρο, είναι η επιθετική έκφραση του ΟΦΗ, στα πρώτα παιχνίδια.
Ο πρώην παίκτης του Απόλωνα Λεμεσού, έχει σκοράρει τρείς φορές και αποτελεί τη μεγάλη επιθετική δύναμη του ΟΦΗ.
Ο ίδιος ανέφερε μετά το 2-2 με τον Ατρόμητο, πως «πρέπει να σκοτώνουμε τα παιχνίδια. Είχαμε τις ευκαιρίες. Επρεπε να κάνουμε το 3-1. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος».
Μαζί του συμφώνησε και ο Αντίλ Ναμπί, που εμφανίστηκε βελτιωμένος. Οπως είπε «η εμφάνιση ήταν απο τις καλύτερες μας. Είμαι απογοητευμένος γιατί χασαμε δυο πόντους. Επρεπε να κερδίσουμε. Αυτά συμβαίνουν, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Συνεχίζουμε».
Ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Σίμος, σε ερώτηση γιατί καθυστέρησε να κάνει αλλαγές στο παιχνίδι, ανέφερε ότι «μέχρι το 75’ δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο», ενώ για το γεγονός ότι ο ΟΦΗ δέχεται γκολ στα τέλη των ημιχρόνων, ανέφερε ότι «κάτι δεν κάνουμε καλά, πρέπει να συγκεντρωθούμε περισσότερο».
Σε ότι αφορά στον αποκλεισμό του Σακόρ απο την 20αδα, έστειλε μήνυμα στον Νορβηγό μέσο, λέγοντας ότι «ξεκίνησε βασικός με Παναιτωλικό και Λαμία. Θέλω οι παίκτες να δίνουν το 100%. Εμεινε εκτός 20αδας, για αγωνιστικούς λόγους».
Επόμενος αντίπαλος του ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ενώ μετά ακολουθεί διακοπή πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων και αυτή η διακοπή θα βοηθησει τον ΟΦΗ να εντάξει τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα.

Δείτε παρακάτω τις δηλώσεις του Σαρδινέρο και του Γιώργου Σίμου, μετά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο.