winnerkorts

Ο ΟΦΗ δεν εξαργύρωσε με νίκη το τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Σαρδινέρο

27 Sep 2020 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ είχε μέσα στα χέρια του, το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα, αλλά το έχασε δεχόμενος το γκολ στο 93’ απο ένα αμυντικό (Γούτας), που προωθήθηκε σε θέση σέντερ-φορ, σε μια κίνηση απελπισίας του Ατρομήτου, που έπαιζε και με δέκα παίκτες, για να ισοφαρίσει.
Ο Μανούσος, έβγαλε την ιδανική σέντρα απο αριστερά, η άμυνα του ΟΦΗ «κόλλησε» και ο Γούτας με καρφωτή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 σε ένα φανταστικό παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ.
Ο ΟΦΗ μένει με την πίκρα, καθώς έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, έχασε δυο βαθμούς, στην τελευταία φάση.
Ωστόσο, νωρίτερα, η ομάδα του Σίμου κόντρα στη ροή του αγώνα, είχε βρεθεί απο μια «καραμπόλα» πίσω στο σκορ (0-1), στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μανούσος, δεν αστόχησε απο την στραβοκλωτσιά του Γιαννούλη, που του έδωσε άθελα του, πάσα μισό γκολ.
Χρειάστηκε το VAR για να επιβεβαιώσει το γκολ, καθώς η μπάλα στον σκόρερ του Ατρομήτου και πρώην παίκτη του ΟΦΗ (Μανούσος), πήγε απο αντίπαλο.
Ο ΟΦΗ πήγε άδικα με το 0-1 στην πλάτη, στα αποδυτήτρια, καθώς στο πρώτο 45λεπτο, είχε δοκάρι με το Ναμπί,ένα ακυρωθέν γκολ του Σαρδινέρο (με χρήση VAR και αυτό) και σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.
Ετσι, αντί να προηγείται, βρέθηκε και να ...χάνει στο ημίχρονο!
Ο ΟΦΗ μπήκε...σεληνιασμένος, στην επανάλληψη και μέσα σε 7 λεπτά (49’ και 56’) ο Σαρδινέρο, που έχει ξεκινήσει on fire με τον ΟΦΗ με 3 γκολ σε τρια ματς, πήγε να «σκοτώσει» τον Ατρόμητο, με δυο υπέροχα τελειώματα, στέλνοντας την μπάλα στο πλεχτό, με τον ΟΦΗ να κάνει την ολική ανατροπή για το 2-1.
Μετά το 60’ κατέβηκαν οι ...ασφάλειες του ΟΦΗ.
Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα και είχε τρία τετ-α-τετ με τον Μανούσο, που πήγε να γίνει μοιραίος για τον Ατρόμητο!
Οι...προειδοποιήσεις της ομάδας του Περιστερίου δεν...συγκίνησαν κανένα απο τον ΟΦΗ.
Ετσι, ο Μανούσος στο 93’ εξηλεώθηκε για τις μεγάλες χαμένες του, ευκαιρίες.
Με μια εκπληκτική σέντρα απο αριστερά, βρήκε τον προωθημένο Γούτα αφύλακτο στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.
Ετσι, ο Ατρόμητος πήρε την ...μπουκιά απο το στόμα του ΟΦΗ, ο οποίος αν εξαιρέσει κανείς το φοβισμένο παιχνίδι του στα τελευταία 25-30 λεπτά και την αφέλεια του, στην τελευταία φάση του αγώνα, ήταν σαφώς βελτιωμένος, και είχε πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι του.
Παρά το 5-4-1 του Σίμου, τα αμυντικά κενά δεν έλλειψαν για τον ΟΦΗ. Κεντροεπιθετικά ώστόσο, η ομάδα δούλεψε αρκετά καλά και έβγαλε καλές συνεργασίες στο γήπεδο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς), Γεωργακόπουλο (Πειραιά), 4ος Ζαμπάλας (Ηπείρου), Var Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Καλαμπόκης (Αιτ/νιας).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (87' Στάρτζεον), Βούρος, Γιαννούλης, Σαρντινέρο (79' Γκαργκαλατζίδης), Στάικος (78' Μίγγος), Μεγιάδο, Κοροβέσης (90+4' Γιάννου)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Στρούγγης (46' Στρούγγης), Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (42' Νάτσος), Σάλομον, Χαρίσης (65' Μουνίθ), Ραμπέλο (79' Ενσικουλού), Γιακουμάκης (46' Ούμπιδες), Μανούσος.