Λαμπάδα στο Νέιρα- Εσωσε τον βαθμό για τον χλωμό ΟΦΗ στην πρεμιέρα

12 Sep 2020 Written by

Ενα παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις τουλάχιστον μην το χάσεις.

Ο ΟΦΗ στην πρεμιέρα με τον Παναιτωλικό, στο Γεντί Κουλέ, δεν ήταν καλός, βρέθηκε πίσω στο σκόρ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάζουρεκ (χέρι με υπόδειξη VAR στον Βούρο), αλλά ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και με την είσοδο των Νέιρα και Μεγιάδο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Νέιρα στο 60′.

Η είσοδος των δυο Αργεντίνων του ΟΦΗ, άλλαξε την εικόνα του αγώνα και ο ΟΦΗ “έσωσε” τουλάχιστον τον βαθμό (1-1).

Απο ένα ημίχρονο, είχαν οι δυο ομάδες. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Το μεγάλο πρόβλημα για τον ΟΦΗ, ήταν στην δημιουργία.

Ο ΟΦΗ όπως και στα φιλικά, έτσι και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι, παρουσιάστηκε αγνώριστος σε σχέση με πέρσι στο επιθετικό-οργανωτικό κομμάτι.

Το 3-5-2 του Χάβου "ξεχαρβάλωσε" το κέντρο του ΟΦΗ, ενώ ο Καρασαλίδης στην άμυνα "εξαφάνισε" το επιθετικό όπλο του ΟΦΗ, που ακούει στο όνομα Φιγκειρέδο.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο είχε μια μόνο φάση με τον Φιγκειρέδο στο ξεκίνημα του αγώνα και λίγο αργότερα ένα σουτ του Ναμπί.

Ο Παναιτωλικός μετά το 15' έπαιρνε συνεχώς μέτρα στο γήπεδο και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς τις μεγάλες φάσεις.

Τελικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε ένα πολύ άσχημο σημείο για τον ΟΦΗ, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μάζουρεκ σε χέρι του Βούρου, το οποίο υποδείχθηκε απο το διαιτητή Σκουλά με χρήση VAR.

Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μάζουρεκ και ο Παναιτωλικός πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σίμος ρίσκαρε.

Εβαλε στο γήπεδο τους Αργεντίνους Νέιρα και Μεγιάδο, στην θέση των αρνητικών Ναμπί και Σακόρ.

Η κίνηση αυτή άλλαξε την εικόνα του αγώνα, υπέρ του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και ισοφάρισε γρήγορα με το Νέιρα στο 60' σε ένα ακόμη καταπληκτικό γκολ του Αργεντίνου (1-1).

Οι αλλαγές των ομάδων, έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο καλύτερο τον ΟΦΗ σε σχέση με τον Παναιτωλικό, η απόδοση του οποίου έπεσε κατακόρυφα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε για το γκολ της νίκης, αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω που χραιαζόταν, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να "βολεύονται" με την ισοπαλία και το παιχνίδι έκλεισε στο 1-1.

Το αποτέλεσμα είναι ασφαλώς θετικό, για τον Παναιτωλικό. Ο ΟΦΗ κατάφερε να "σώσει" τον βαθμό, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει χάσει.

Σκόρερ: 60' Νέιρα / 45+5' Μάζουρεκ

Κίτρινες: 22' Στάικος, 34΄Φιγκεϊρέδο, 62' Βούρος, 76' Νέιρα, 87' Μαρινάκης / 66' Ντάλσιο

Διαιτητής: Σκουλάς Εμμανουήλ (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Νικολαϊδης Κωνταντίνος (Μακεδονίας), Κουλά Χασάν (Ξάνθης)

4ος: Γκάμαρης Ανδρέας (Αθηνών)

Διαιτητής VAR: Παπαδόπουλος Ιωάννης (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Πάτρας Πέτρος (Μακεδονίας)

Γήπεδο: Θ. Βαρδινογιάννης

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Γιαννούλης, Βούρος (74΄Ουές), Κοροβέσης, Μαρινάκης, Στάικος, Σακόρ (53' Νέιρα), Ναμπί (53' Μεγιάδο), Βαζ (79' Γρίβας), Φιγκεϊρέδο (74' Γκαργκαλατζίδης), Σαρδινέρο.

Παναιτωλικός (Χάβος Μάκης): Κνετ, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Μαζουρέκ (86' Μεντόσα), Ματζόλα (81' Βέργος), Ντάλσιο, Ντίας, Τζανακάκης (73' Ντουάρτε), Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (87' Ταχάρ), Λιάβας