Ομάδα-έκπληξη στην κορυφή του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής, μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών.
Γιούχτας, Ηρόδοτος και Αλμυρός μπορεί να έχουν χαρακτηριστεί τα φαβορί για την άνοδο, όμως άλλη ομάδα έχει εκμεταλευτεί τις γκέλες των φαβορί και με το 3Χ3 οδηγεί την κούρσα, κάνοντας την ...έκπληξη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.
Πρόκειται για το ΣΥΝΚΑ Χανίων, που κέρδισε και τον Αστέρα Ρεθυμνου με 4-0 και έχει κάνει το απόλυτο με 9 βαθμούς.
Στην δεύτερη θέση με 7 ακολουθεί ο ιστορικός ΑΟΑΝ, ο οποίος "τσίμπησε" βαθμό στις Αρχάνες κόντρα στον Γιούχτα (2-2), ο οποίος ωστόσο κάνει λόγο για πέναλτι φάντασμα που υποδείχθηκε απο το διαιτητή Γεωργόπουλο απο τα Χανιά στο φινάλε του αγώνα και με το οποίο προήλθε το τελικό αποτέλεσμα.
O ΠΟΑ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής.
Με πρωταγωνιστή τον Καιμακαμούδη, κέρδισε στο Ατσαλένιο τον Ηρόδοτο με 2-1 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, σε τρία παιχνίδια.
Ο Πόρος έμεινε στο 1-1 με τον Αρη Σούδας στο βαρύ απο τις βροχές τερέν του γηπέδου του Ηροδότου στην Αλικαρνασό, σε ένα παιχνίδι που οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τρείς αναγκαστικές αλλαγές, γεγονός που φρέναρε την προσπάθεια τους.
Ο Αλμυρός σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έξι τέρματα, αυτή τη φορά στην Παλαιόχωρα (6-0).
Η Δαμάστα κέρδισε με 4-0 την Αναγέννηση Ιεράπετρας και ο Ρεθυμνιακός με το ίδιο σκόρ τον Αρη Ρεθύμνου.
Η τρίτη αγωνιστική ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς μπήκαν 28 γκολ σε 8 παιχνίδια!
Σκόρ και θέαμα δηλαδή στα κρητικά γήπεδα, σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα!
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
ΠΟΑ-Ηρόδοτος 2-1
Γιούχτας-ΑΟΑΝ 2-2
ΣΥΝΚΑ – Αστέρας Ρεθύμνου 4-0
Νεάπολη – Πλατανιάς 1-0
Αλμυρός – Παλαιόχωρα 6-0
Πόρος - Άρης Σούδας 1-1
Δαμάστα - Αναγέννηση Ιεράπετρας 4-0
Ρεθυμνιακός - Άρης Ρεθύμνου 4-0
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:
1. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 9
2. ΑΟΑΝ 7
3. Δαμάστα 6
4. Αναγέννηση Ιεράπετρας 6
5. Ηρόδοτος 6
6. ΠΟΑ 6
7. Ρεθυμνιακός 6
8. Γιούχτας 4
9. Πόρος 4
10. Αστέρας Ρεθύμνου 3
11. Παλαιόχωρα 3
12. Αλμυρός 3
13. Νεάπολη 3
14. Άρης Σούδας 0
15. Άρης Ρεθύμνου 0
16. Πλατανιάς 0
ΕΠΟΜΕΝΗ (4Η)
Άρης-Ρεθύμνου-ΠΟΑ
Αναγέννηση Ιερ.-Ηρόδοτος
Άρης Σούδας-Ρεθυμνιακός
Πλατανιάς-Δαμάστα
Αστέρας Ρεθύμνου-Πόρος
Παλαιόχωρα-Νεάπολη
ΑΟΑΝ-ΣΥΝΚΑ
Αλμυρός-Γιούχτας