Ντύθηκε...Σπαρτιάτης και τους σκότωσε ο ΟΦΗ!

17 Feb 2018 Written by

Ο ΟΦΗ …πέταξε χαρταετό ανόδου στη Σπάρτη!

Πήρε σπουδαίο διπλό με 0-3 και έπιασε ξανά τη δεύτερη θέση ανόδου!

Σοβαρή και πειθαρχημένη εμφάνιση για τον ΟΦΗ, ο οποίος κυριάρχησε στο γήπεδο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε μια πανάξια νίκη, που τον φέρνει σε θέση ισχύος, στο στόχο του.

Το πρέσινγκ του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, τον έκανε από την αρχή αφεντικό του αγώνα.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 19’ με ένα σουτ-κεραυνό του Μαχαίρα έξω από την περιοχή.

Εκλεισε το ημίχρονο με το 0-1 και στην επανάλληψη τελείωσε το παιχνίδι με δυο ακόμη γκολ από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας και της κατηγορίας Δημήτρη Μάνο, ο οποίος έφτασε τα 13 τέρματα και οδηγεί τον ΟΦΗ στην Σούπερ Λίγκ.

Ο ΟΦΗ που είχε ένα δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ουσιαστικά δεν κινδύνευσε από τον αντίπαλο του, σε καμία στιγμή του αγώνα.

Επαιξε ώριμα και ουσιαστικά και επέβαλε την ανωτερότητα του στο γήπεδο, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό, σε μια έδρα, που η γηπεδούχος ομάδα ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος.

Οι παίκτες του ΟΦΗ αφιέρωσαν τη νίκη στον αρχηγό της ομάδας Ανέστη Νάστο, ο οποίος αν και είχε δηλωθεί στην ενδεκάδα του αγώνα, στο ζέσταμα ενημερώθηκε ότι η γυναίκα του γεννάει και αναχώρησε εσπευσμένα για να βρεθεί κοντά της στη γέννηση του πρώτου τους παιδιού!

Στο γκολ του Μαχαίρα οι παίκτες του ΟΦΗ, έβγαλαν τη φανέλα του και του αφιέρωσαν τη νίκη!

Αυτός είναι ο ΟΦΗ μια ομάδα, μια οικογένεια!

Συγκινητική η παρουσία 100 και πλέον φιλάθλων του ΟΦΗ στις εξέδρες του γηπέδου στης Σπάρτης, έκαναν τους παίκτες του ΟΦΗ να νοιώθουν λες και έπαιζαν στο Γεντί Κουλέ!

Διαιτητής: Αντωνίου.

Boηθοί: Κωσταντόπουλος, Γκοτσόπουλος.

Η ενδεκάδα της Σπάρτης στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ: Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος,Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τσιμότζι (59' Μπέλης), Παναγιώτου (80' Φουρτάδο), Τριανταφυλάκος, Ράνος,Γουόρντεν, Γραικός (55' Μουζακίτης).

Στον πάγκο οι: Τρακάκης, Μπέλη, Μουζακίτης, Φουρτάδο, Σάββα, Δοδοντσάκης, Μπουζούκης.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι στη Σπάρτη: Στρέζος, Μονιάκης, Μαχαίρας, Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (72' Ντίνας), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (83' Κοέλιο), Ποτουρίδης (49' Βαφέας).

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Αργυρόπουλος, Φαζός, Βαφέας, Ντίνας, Κοέλιο, Τοπούζης.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΑΡΤΗ

Με ένα απρόοπτο ξεκίνησε το παιχνίδι του ΟΦΗ στη Σπάρτη. Ο Ανέστης Νάστος είχε δηλωθεί στην ενδεκάδα του αγώνα, αλλά στο ζέσταμα ενημερώθηκε ότι η γυναίκα του γεννάει και αναχώρησε εσπευσμένα για να βρεθεί κοντά της στη γέννηση του πρώτου τους παιδιού. Ο αρχηγός του ΟΦΗ ζήτησε και πήρε άδεια από τους ανθρώπους της ομάδας και έφυγε με ταξί από το γήπεδο της Σπάρτης!

Οι ευχές όλης της ομάδας συνοδεύουν τον Ανέστη!

Τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Μαχαίρας, ενώ στην αποστολή μπήκε ο Τοπούζης.

*Δυνατή εξέδρα των φιλάθλων του ΟΦΗ στη Σπάρτη, για να ενισχύσουν την ομάδα μας στο παιχνίδι. Πάνω απο 100 οι φίλαθλοι του ΟΦΗ στο γήπεδο, με δυνατό παλμό!

*Στο γήπεδο της Σπάρτης και ο πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 Γιώργος Αλετράς.

*Ιδανικές καιρικές συνθήκες στην Σπάρτη.

*Σε πολύ καλή κατάσταση και το γήπεδο της Σπάρτης.

*Ο Μανόλης Μονιάκης αρχηγός του ΟΦΗ στο παιχνίδι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

3' Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Οι παίκτες του ΟΦΗ πιέζουν, η μπάλα φτάνει τον Βουό, ο οποίος πλασάρει, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ!

7' Ο ΟΦΗ απειλεί ξανά! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη, διώχνει δύσκολα ο γκολκήπερ της Σπάρτης.

Ενταση πίσω απο τον πάγκο του ΟΦΗ απο φιλάθλους της Σπάρτης. Διακοπή στο παιχνίδι απο το διαιτητή.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ και ψάχνει απο νωρίς το γρήγορο γκόλ.

Ξεκίνησαν απο νωρίς οι διακοπές και τα πεσίματα των παικτών της Σπάρτης για καθυστερήσεις.

15' Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα.

17' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμότζι.

19' Το 0-1 για τον ΟΦΗ με γκολαρα απο τον Μαχαίρα. Εκτελέστηκε με πάσα το φάουλ που είχε κερδίσει ο ΟΦΗ έξω απο την περιοχή, σούτ-κεραυνός απο το μέσο του ΟΦΗ, η μπάλα καρφώθηκε στο "παράθυρο".

Απίθανο γκολ και 0-1 για τον ΟΦΗ!

Σε μια μοναδική κίνηση οι παίκτες του ΟΦΗ, πανηγύρισαν με τη φανέλα του Νάστου, ο οποίος έφυγε πρόωρα απο το γήπεδο, λόγω ...γέννας της συζύγου του!

Τρομερή σκηνή, που δείχνει το οικογενειακό κλίμα στην ομάδα μας.

Αποθέωση απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ, στον Μαχαίρα για την γκολαρα που έβαλε.

Το τραγούδι των φιλάθλων μας δεν έχει σταματήσει στη Σπάρτη!

21' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.

Εξοντωτικό πρέσινγκ απο τους παίκτες του ΟΦΗ, προς τους αντιπάλους!

Αυτό το στοιχείο έχει δώσει στον ΟΦΗ τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο.

30' Το πρώτο (μακρινό) σούτ για τους γηπεδούχους. Σούτ του Τριανραφυλλάκου, μπλοκάρει ο Στρέζος, χωρίς πρόβλημα.

Διακοπή του αγώνα, καθώς ένας φίλαθλος του ΟΦΗ, ένοιωσε αδιαθεσία. Αμέσως έτρεξε στο σημείο της εξέδρας, το ιατρικό τιμ της ομάδας. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Εξι τα λεπτά των καθυστερήσεων, καθώς υπήρχαν πολλές διακοπές στο πρώτο 45λεπτο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και για τις δυο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο.

49' Aναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Ποτουρίδης που τραυνατίστηκε, μέσα ο Βαφέας.

60' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Ωραία ενέργεια του Βουό, ο οποίος βγάζει στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος πλασάρει και η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι! Ατυχος ο ΟΦΗ στη φάση αυτή να κλειδώσει το ματς.

61' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Δυνατό σουτ του Μονιάκη, η μπάλα λίγο άουτ!

63' Συνδιασμός Βουό-Μάνου, πλασέ του Κουτσιανικούλη μέσα απο την περιοχή, μπλοκάρει ο γκολκήπερ της Σπάρτης.

Ο ΟΦΗ έχει τρείς σπουδαίες φάσεις στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για να κλειδώσει το παιχνίδι.

65' Η πρώτη απειλητική φάση της Σπάρτης στο δεύτερο ημίχρονο. Απευθείας φάουλ του Τριανταφυλλάκου, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

66' Νέα καλή στιγμή για τη Σπάρτη με το Ζουλιώτη να πλασάρει άουτ απο καλή θέση.

Είχε προηγηθεί φάουλ του Γουόρντεν που δεν δόθηκε απο το διαιτητή Αντωνίου.

67' ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 0-2 για τον ΟΦΗ με τον Δημήτρη Μάνο. Εξοχος συνδιασμός με τον Κουτσιανικούλη, ωραίο πλασέ απο τον επιθετικό του ΟΦΗ, που βάζει το 12ο φετινό του γκολ!!!

71' Κίτρινη κάρτα ο Νιάρος.

71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Φεύγει ο Πουρτουλίδης, μπαίνει ο Ντίνας.

"Ανάψαμε φωτιά και μεγαλώνει, τραγουδάει ο κόσμος του ΟΦΗ στη Σπάρτη". Ο ΟΦΗ είναι κοντά σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη!

78' Κίτρινη κάρτα ο Οικονομόπουλος.

82'ΓΚΟΟΟΟΛ To 0-3 για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας ωραία σέντρα στο πρώτο δοκάρι για το Μάνο, ο οποίος καθαρίζει το παιχνίδι! Γκολ νούμερο 13 για τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας. Μεγάλο διπλό ο ΟΦΗ.
83' Τρίτη αλλαγή ο ΟΦΗ. Βγαίνει ο Κουτσιανικούλης, μπαίνει ο Κοέλιο.

87' Ο Ντίνας δίνει στον Κοέλιο ο οποίος σουτάρει η μπάλα στο χέρι του Οικονομόπουλου, ο διαιτητής Αντωνίου λέει όχι σε πέναλτι.

+90 Δυνατό σούτ του Μάνου έξω απο την περιοχή, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-3

Σπουδαία εμφάνιση απο τα παιδιά μας και μεγάλη νίκη στη Σπάρτη! Πανάξιο διπλό για τον ΟΦΗ, που δείχνει ότι βρίσκεται σε τρομερή αγωνιστική κατάσταση! Δυο γκολ ο Μάνος και ένα ο Μαχαίρας στη νίκη του ΟΦΗ.

Σε θέση ανόδου ξανά η ομάδα μας, που είναι στην δεύτερη θέση.

Μπράβο σε όλους.

Συγχαρητήρια και στους φιλάθλους μας που ταξίδεψαν στην Σπάρτη και ήταν ο δωδέκατος παίκτης της μεγάλης νίκης!