Μπόχα στο Γεντί Κουλέ-Με πέτσινο πέναλτι ισοφαρίστηκε ο ΟΦΗ με τον Απόλλωνα

29 Apr 2017 Written by

Με ένα  «πέτσινο» πέναλτι στο 81’ ο διαιτητής Παπαδόπουλος στέρησε από τον ΟΦΗ τη δυνατότητα , μα διεκδικήσει μέχρι το τέλος τις όποιες ελπίδες είχε για την άνοδο.

Το 1-1 με τον Απόλλωνα στο Γεντί Κουλέ, είναι μια δημιουργία του διαιτητή Παπαδόπουλου απο την Μακεδονία ο οποίος στο 81' υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Αλμπάνη απο τον Χαντί, απόφαση τουλάχιστον αυστηρή.

Ο Σιατραβάνης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 81' διαμόρφωσε το τελικό 1-1, καθώς ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί στο 53' με τον Βουό.

Κρίμα για τον ΟΦΗ, ο οποίος πάλεψε για να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά βρήκε απέναντι του εχθρική διαιτησία.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 81’ με τον διαιτητή Παπαδόπουλο, να δείχνει την άσπρη βούλα σε ανύπαρκτη ανατροπή του Αλμπάνη από τον Χαντί.

Η απόφαση του διαιτητή έκανε το γήπεδο «ηφαίστειο» από τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη, προηγήθηκε στο 53’ με το Μάνο, αλλά από εκεί και μετά ο διαιτητής έκανε ότι ήταν δυνατό για να κλείσει τον ΟΦΗ στην περιοχή του.

Τελικά με μια απόφαση-φάντασμα κατέστρεψε το παιχνίδι.

Η ένταση στο Γεντί Κουλέ ήταν μεγάλη, ενώ οι διαιτητές αποχώρησαν με τη συνοδεία αστυνομικής δύναμης.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονία),

Bοηθοί: Καλφάκης (Χανίων) ,Ζησιμόπουλος (Πειραιά)
Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (66' Πάγκαλος), Βουό, Χαντί, Μάνος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Μπόατενγκ (76' Μητρόπουλος), Βαλλιάνος.

Αναπληρωματικοί: Δαύκος, Κώτσιος, Όστοϊτς, Πουρτουλίδης, Πάγκαλος, Όγκμποε, Μητρόπουλος.

Απόλλωνας (Α. Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος (63' Αλμπάνης), Δεληζήσης, Ντάσιος, Ρομάνο (90' Τσιάρας), Σιατραβάνης, Βαλεριάνος, Κονέ, Πετρόπουλος, Μπαρτολίνι, Ομπόντο.

Αναπληρωματικοί: Γεωργακόπουλος, Κύργιας, Διαμαντόπουλος, Τζάνης, Αλμπάνης, Τσιάρας, Περογαμβράκης.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

*Πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, τίμησε Κρητικούς αθλητές που διακρίθηκαν στους Παραολυμπιακούς αγώνες. Συγκεκριμένα τίμησε τους Μανώλη Στεφανουδάκη (ακόντιο), Γιώργο Καπελάκη (κολύμβηση), Αδαμαντία Χαλκιαδάκη, Ηρώ Μηλάκη (ποδηλασία).

*Παράλληλα πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 τίμησε τον Αλέξη Περογαμβράκη και τον Αντώνη Πετρόπουλο.

*Θερμή χειραψία και εναγκαλισμό είχαν πριν την έναρξη του αγώνα ο προπονητής του Απόλλωνα Ακης Μάντζιος και ο Ντρέρεκ Μπόατεγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

4' Κίτρινη κάρτα στον Κιάσσο.

9' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο.

Σκληρό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο στο Γεντί Κουλέ, με τον ΟΦΗ να έχει κλείσει πίσω τον Απόλλωνα.

11' Κίτρινη κάρτα στον Ομπόντο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπόατεγκ.

15' Απο μια κίτρινη κάρτα σε Μποατεγκ και Βαλεριάνο.

Είχε προηγηθεί δολοφονικό τακλιν του Κονέ στον Βαλλιάνο, για το οποίο ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) δενέδωσε ούτε φάουλ και ακολούθησε σύρραξη!

21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σούτ του Χαντί με΄σα απο την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Χιώτη!

22' Η πρώτη φάση για τον Απολλωνα. Φάουλ ο Κονέ, κεφαλιά ο Πετρόουλος, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

26' Σουτ του Πάνου απο το ύψος της περιοχής, δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει ο Στρέζος.

36' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Γύρισμα του Μιλοσάβλιεφ, ο Μάνος μόνος απο το σημείο του πέναλτι στέλνει τη μπάλα, πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι!

ΣΧΟΛΙΟ: Σκληρό παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ με δυνατά μαρκαρίσματα και 5 κίτρινες κάρτες μόλις στο πρώτο 30λεπτο. Καλύτερος ο ΟΦΗ στο παιχνίδι, είχε τη μεγάλη φάση στο παιχνίδι με τον Χαντί στ0 21' και τον Χιώτη να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση. Σημαντική ευκαιρία και με το Μάνο στο 36'. Ο Απόλλων αμύνεται μαζικά με προφανή στόχο να διατηρήσει το μηδέν.

44' Απειλεί ο Απόλλων με την κεφαλιά του Σιατραβάνη μέσα απο την περιοχή, ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος, μπλοκάρει τη μπάλα.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

*Στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου  του ΟΦΗ, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα Β' Εθνικής γυναικών και ανέβηκε στην Α' Εθνική.

Την απονομή έκανε ο Ομοσπονδιακός προπονητής και παλιά δόξα του ΟΦΗ Δήμος Κάβουρας.

ΣΧΟΛΙΟ: Σε ένα σκληρό παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο έχει κυριαρχήσει η δύναμη, ο ΟΦΗ δικαιούται ένα γκολ στις δυο σημαντικές στιγμές που είχε με τον Χαντί και τον Μάνο. Είναι καλύτερος απο τον αντίπαλο του, ο οποίος παίζει το γνώριμο παιχνίδι του με κλειστόύς διαδρόμους στην άμυνα του. Ο Απόλλων παίζει για δυο αποτελέσματα στο Γεντί Κουλέ, καθώς τον βολεύει και η ισοπαλία, ενώ ο ΟΦΗ, παίζει μόνο για τη νίκη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

53' Το 1-0 για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Βαλλιάνου, κεφαλιά του Βουό, ο Χιώτης κάνει λάθος εκτίμησης της μπάλας και ο Μάνος απο κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

63' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εξω ο Πάνος, μέσα ο Αλμπάνης.

65' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο.

66' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μιλοσάβλιεφ, μέσα ο Πάγκαλος.

76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μπόατεγκ, μέσα ο Μητρόπουλος.

79' Κίτρινη κάρτα στον Βαλλιάνο.

81' Ο Απόλλων κερδίζει πέναλτι μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες απο πλευράς ΟΦΗ. Ο Χαντί ανατρέπει τον Αλμπάνη και ο διαιτητής δείχνει το πέναλτι. Διακοπή στο παιχνίδι μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ. Το εκτελεί ο Σιατραβάνης και ισοφαρίζει σε 1-1.

Πολλές οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για την (τουλάχιστον) αυστηρή απόφαση του διαιτητή!

Το παιχνίδι διακόπτεται λόγω των διαμαρτυριών απο τους παίκτες του ΟΦΗ!

Κίτρινες κάρτες στον Μάνο και στον Πάγκαλο, στις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ.

90' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Φεύγει ο Ρομάνο και μπαίνει ο Τσιάρας.

+90 Απευθείας χτύπημα φάουλ του Βαλλιάνου, διώχνει ο Χιώτης!

+90 Γυριστό σούτ του Μητρόπουλου απο το σημείο του πέναλτι, μπλοκάρει ξανά ο Χιώτης!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1