"Λευκό" απο το χιόνι που έπεφτε τηνώρα του αγώνα, ήταν το τοπίο στο γήπεδο του Αετού Ανωγείων στο
παιχνίδι με την Τύλισο για την Β'ΕΠΣΗρακλείου. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με σχετικά καλές καιρικές συνθήκες, ξαφνικά άρχισε να χιονίζει και ο αγωνιστικός χώρος έβαλε τα ...λευκά του σε μια όμορφη εικόνα. Αυτό δεν πτόησε πάντως τους παίκτες των δυο ομάδων, να ..τρέξουν λίγο περισσότερο (για να ζεσταθούν) και να ολοκληρώσουν την αναμέτρηση.
Στο παρακάτω VIDEO , απο την κάμερα του οπερατέρ Νίκου Σωμαράκη, θα δείτε το γήπεδο στα Ανώγεια ξαφνικά να γίνεται λευκό, απο το χιονόνερο.
Σε ότι αφορά στην Α1 ΕΠΣΗ, η Δαμάστα μπορεί να πανηγυρίζει απο τώρα τον τίτλο καθώς τρείς αγωνιστικές πριν το φινάλε, με τη νίκη της, επίτης Γόρτυνα με 3-0, ανέβασε την διαφορά στον +12 απο τον Αλμυρό, ο οποίoς ηττήθηκε στην έδρα του απο το Αρκαλοχώρι με 3-4.
Δείτε παρακάτω VIDEO και απο αυτήν την αναμέτρηση της Α1 ΕΠΣΗ, αλλά και απο το παιχνίδι Τριτωνία-ΑΕΚατσαμπά 2-1.
Eτσι, μετά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής, η Δαμάστα θα στεφθεί πρωταθλήτρια, χωρίς πλέι-οφ (θα γινόταν μόνο αν η διαφορά απο τον δεύτερο θα ήταν απο 6 βαθμούς και κάτω) και θα ανέβει στον Κρητικό όμιλο της Γ' Εθνικης, για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ ο δευτεραθλητής Αλμυρός θα δώσει αγώνες μπαράζ, με τους άλλους τρείς δευτεραθλητές των Ενώσεων της Κρήτης, για δυο θέσεις (λέγεται ότι μπορεί να ανέβουν και οι 4 δευτεραθλητές) στην παραπάνω κατηγορία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε όλες τις κατηγορίες της ΕΠΣΗ:
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (23Η)
Δαμάστα-Γόρτυς 3-0
ΑΟ Τυμπακίου-Μινωική 0-1
ΠΑΟ Κρουσώνα-ΠΑΝΟΜ 3-0
Αλμυρός-ΟΦ Αρκαλοχωρίου 3-4
Ζαρός-Ρωμανός 2-1
Μοίρες-Ανθεστίων 1-4
Τριτωνία-ΑΕΚ 2-1
H ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Δαμάστα 58
2.Αλμυρός 46
3.ΑΕ Κατσαμπά 37
4.Ρωμανός 37
5.ΠΑΟ Κρουσώνα 36
6.ΠΑΝΟΜ 34
7.Ανθεστίων 31
8.Τριτωνία 29
9.Ζαρός 28
10.Μοίρες 27
11.Γόρτυς 25
12.ΑΟ Τυμπακίου 20
13.ΟΦ Αρκαλοχωρίου 20
14.Μινωική 16
H ΕΠΟΜΕΝΗ (24Η)
Γόρτυς-Μινωική
ΠΑΝΟΜ-Δαμάστα
ΟΦ Αρκαλοχωρίου-ΑΟ Τυμπακίου
Ρωμανός-ΠΑΟ Κρουσώνα
Ανθεστίων-Αλμυρός
ΑΕ Κατσαμπά-Ζαρός
Μοίρες-Τριτωνία
Ν. Εργοτέλη – Ασήμι 2-1
Γούβες – Αγία Βαρβάρα 1-3
Φαιστός – Ρούβας 3-2
Δίας – ΕΓΟΗ 2-1
Πήγασος – Μαραθώνας 4-3
Δωριέας – Λίντο 1-0
Kεραυνός – Μεταξοχώρι 0-0
Β' ΕΠΣΗ
Ηρακλής Νιπ. – Ποσειδώνας 0-3
Ν. Ηροδότου – Ερμής Ατσαλ. 3-3
Ν. Μινωϊκής – Γιούχτας 2010 1-3
Κουνάβοι – Ομόνοια 3-0
Εθνικός – Μοχός 1-2
Δαφνές – Παλιανή 1-0
ΟΦΑΜ – Α.Ο.Κ 4-1
Δόξα Ηρ. – Ν. Αλμυρού 2-4
Ραύκος – Δειλινά 1-2
Αλογο Μαλεβ. – Αγιος Δημήτριος 3-3
Ελπίδες Ηροδότου – Ν. Μοιρών 1-0
Τηγανίτης – Θέρισος 2-0
Ροδιά – Κόροιβος 0-5
Χείμαρος – Παναθηναϊκός 3-0
Μαρτινέγκο – Πατούχας 3-0 α.α.
Θρίαμβος Αναλήψεως – Ινι 0-0
Γαρίπα – Μαρτινέγκο 3-1