Η άμυνα "πρόδωσε" και πάλι τον Εργοτέλη (VIDEO)

24 Feb 2020 Written by
Ο Εργοτέλης σε ένα ακόμη παιχνίδι εκτός έδρας, δεν πήρε τίποτε, καθώς τα αμυντικά του κενά του κόστισαν.
Ετσι, ηττήθηκε στην Πάτρα απο την Παναχαική με 2-0, αντιμετωπίζοντας μια "μεταμορφωμένη" ομάδα προς το καλύτερο, μετά την αλλαγή στον ιδιοκτησιακό των Πατρινών και την εξεύρεση λύσης μεσοβδόμαδα.
Ωστόσο, με τα αποτελέσματα της αγωνιστικής ο Εργοτέλης, παραμένει στην εξάδα της Σούπερ Λίγκ 2.
Η Παναχαική προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ απο τους Μαυρία και Μυτίδη.
Στο πρώτο γκολ, η άμυνα του Εργοτέλη δεν απομακρύνει τη μπάλα και ο σκόρερ, αφύλακτος απο το σημείο του πέναλτι σκοράρει.
Ενώ το δευτερο γκολ, έρχεται απο στατική φάση, με την άμυνα της κρητικής ομάδας, να πληρώνει και πάλι την κακή της τοποθέτηση.
Στο 1-0 ο Εργοτέλη αδικείται απο μια λάθος υπόδειξη του βοηθού, ο οποίος υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Εφορτ, που σκόραρε,  για το 1-1, αλλά το γκολ δεν μέτρησε.
Στο 50' η Παναχαική είχε δοκάρι με τον Μαυρία, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο ο Εργοτέλης βγήκε μπροστά και σκόραρε με τον Μαζουλουξή στο 84' αλλά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Δείτε στο παρακάτω VIDEO τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.
Οι συνθέσεις:
Παναχαϊκή (Αλέξης Σπυλιόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυρίας (89' Θεολόγου), Μυτίδης, Ανάκογλου (70' Αντωνακόπουλος), Παπατόλιος, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μασούρας (75' Φροξυλιάς), Τσελεπίδης.
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπότε, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (67' Μπαράτα), Κατσούρι (75' Πέιος), Εφορντ, Άτεφ, Μανουσάκης (55' Ράμεζ).
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Εργοτέλη Γιάννης Ταουσιάνης ανέφερε μετά την ήττα  από την Παναχαϊκή:
''Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με τον χειρότερο τρόπο, κάναμε πολλά λάθη παρότι εμείς είχαμε την κατοχή της μπάλας. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Παναχαϊκή που μπήκε πολύ συγκεντρωμένα να δημιουργήσει εντάσεις στην περιοχή και να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο κάτι που έκανε εξ αρχής το έργο μας δύσκολο. Χαμένο φάνηκε και το υπόλοιπο ημίχρονο για εμάς, καθώς δεν είχαμε καθόλου αυτοπεποίθηση και λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.
Στην επανάληψη έγινε μια καλύτερη προσπάθεια χωρίς όμως να πιάσουμε τα στάνταρ που έχουμε σαν ομάδα παρόλα αυτά προσπαθήσαμε. Φέραμε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς δυστυχώς να καταφέρουμε κάτι. Σαφώς από κάθε παιχνίδι βλέπεις τα λάθη σου και προσπαθείς να τα διορθώσεις. Όσων αφορά την ομάδα μου, θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δικαιώματα και περιθώρια λαθών που κάναμε στο παρελθόν και τα είχαμε διορθώσει δεν υπάρχουν, καθώς το πρωτάθλημα δεν είναι στην 5η αλλά στην 18η αγωνιστική. Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι όταν παίζουμε παιχνίδια υψίστης σημασίας όπως το σημερινό. Καλή συνέχεια στην Παναχαϊκή και εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια.''.
Μεγάλη νίκη τα Χανιά
Σε αντίθεση με τον Εργοτέλη, τα Χανιά πέτυχαν νέα μεγάλη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί του Απόλλωνα Λάρισα με 0-1 και παραμένουν στην τρίτη θέση.