Το 3Χ3 του Εργοτέλη και η νίκη επί του ΟΦΙ (VIDEO)

15 Aug 2018 Written by

Ο Εργοτέλης μετράει 3Χ3 στα φιλικά του παιχνίδια, καθώς μετά τον Γιούχτα και την Επισκοπή, κέρδισε και τον ΟΦΙεράπετρας με 2-0 σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Παγκρήτιο στάδιο.

Με αυτογκολ του Τοπούζη και γκολ του Μπουρσέλη τα τέρματα του Εργοτέλη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης είχε δυο ευκαιρίες με σουτ του Μανουσάκη στο 18’, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στο 37’, όπου η μπάλα πέρασε άουτ.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Εργοτέλης προηγήθηκε, όταν ο Τοπούζης, στην προσπάθεια του να απομακρύνει με κεφαλιά, έστειλε τελικά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Εργοτέλη, έφτασε κοντά στο 2-0 στο 57ο λεπτό, με την κεφαλιά του Πλαϊτάκη να περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 73’ ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Αντωνίου επιχείρησε το σουτ, απομάκρυνε ο Φωτιάδης, η μπάλα έφτασε στον Efford και στην συνέχεια στον Μπουρσέλη, ο οποίος με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Εργοτέλης είχε κάποιες καλές ευκαιρίες στο 66’ με το σουτ του Καπνίδη, στο 71’ με το σουτ του Efford και στο 86’, με την κεφαλιά του Μπάτζιου να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φωτιάδη.
Συνθέσεις:
Εργοτέλης: Καλογεράκης (46' Κατσιμήτρος), Λαμπάκης (46' Μαζουλουξής), Βουτσάς, Πάτας, Πλαϊτάκης, Βογιατζής, Μπουτσάκης, Κατσούρι (39' Τσοκάνι), Μανουσάκης, Σταθόπουλος, Σαϊτάκης (24' Κουτσογιαννάκης)
Στο 59ο λεπτό ο Νίκκι Παπαβασιλείου άλλαξε τους 9 από τους 11 ποδοσφαιριστές του, διατηρώντας μόνο τον Μαζουλουξή και τον Κατσιμήτρο οι οποίοι είχαν περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Η ενδεκάδα: Κατσιμήτρο, Μαζουλουξή, Οικονόμου, Jakubu, Μπάτζιο, Bruce, Τσέλιο, Μπουρσέλη, Efford, Καπνίδη, Αντωνίου.
ΟΦ Ιεράπετρας: Ivan (46' Φωτιάδης), Αναστασόπουλος, Πυθαρούλης (76' Kωνσταντίνου), Μίγγας (46' Γκέκας), Τζελέπης (58' Κορομηλάς), Καλημέρης (60' Μαρτσάκης), Μπλέντι, Κέβιν (76' Δαβίδ), Τοπούζης (82' Κέβιν), Παπαδόπουλος, Γκίκας (46' Πότσι)
Αναπληρωματικοί: Κωνσταντίνου, Δαβίδ, Πότσι, Φωτιάδης, Κορομηλάς, Μαρτσάκης, Γκέκας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ευχαριστημένοςφάνηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκκι Παπαβασιλείου βλέποντας τους παίκτες του να βγάζουν στο αγωνιστικό χώρο όλα αυτά τα οποία δουλεύουν στις προπονήσεις κατά την διάρκεια της προετοιμασίας.
Μιλώντας για την φιλική νίκη επί του ΟΦΙ επεσήμανε: «Ήταν ένα ακόμα πολύ καλό φιλικό τεστ όπου δώσαμε την ευκαιρία για 60 λεπτά σε νέα παιδιά να δούμε σε τι επίπεδο είναι. Γενικά έβγαλαν καλά στοιχεία. Παράλληλα βέβαια είδαμε και κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο και να τα βελτιώσουμε. Όσον αφορά τα παιδιά που έπαιξαν στα τελευταία 30 λεπτά δημιούργησαν αρκετές φάσεις και μπορούσαμε μάλιστα να πετύχουμε κι άλλα γκολ, αυτό όμως δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση βγαίνουν. Η ομάδα αποκτά μέσα από αυτά τα ματς αυτοπεποίθηση. Πιστεύουν σε αυτό που θέλουμε να παίξουμε και αυτό είναι το σημαντικό».
Όσον αφορά το επόμενο φιλικό παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ το ερχόμενο Σάββατο,ανέφερε: «Προετοιμαζόμαστε τώρα για ένα αρκετά δυνατό φιλικό, παρόλο που είναι μια περίοδος όπου υπάρχει πολύ κούραση όπως άλλωστε φάνηκε και στο σημερινό παιχνίδι με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας. Η ομάδα του ΟΦΗ απέχει μόλις μια εβδομάδα από την έναρξη του πρωταθλήματος και φυσικά είναι πιο έτοιμη ομάδα όμως για μας δεν παύει να είναι ένα καλό τεστ για να ξέρουμε που είμαστε σαν ομάδα».

Δείτε στο παρακάτω VIDEO τα καλύτερα στιγμιότυπα απο τη νίκη του Εργοτέλη, επί του ΟΦΙεράπετρας.

Read 668 times Last modified on Tuesday, 21 August 2018 14:39