Ενας "τρελός-ψυχοπαθής" άλλαξε την ιστορία του ΟΦΗ

22 May 2020 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Οι Snakes 4, o μεγάλος οργανωμένος σύνδεσμος φιλάθλων του ΟΦΗ, θυμάται το περσινό (σαν σήμερα 22 Μαίου 2019) χιτσκοκικό μπαράζ με τον Πλατανιά στο Γεντί Κουλέ (3-2) και με ανάρτηση του στην σελίδα του στο Facebook, αναφέρεται στον «τρελό- ψυχοπαθή» Αντίλ Ναμπί, ο οποίος με γκολ-φάουλ στο 96’ κράτησε τον ΟΦΗ «ζωντανό», βάζοντας ένα γκολ που ίσως αποτελέσει κριτήριο για την μετέπειτα ιστορία του, καθώς αν ο ΟΦΗ υποβιβαζόταν, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει ποιό θα ήταν το αύριο της ομάδας αυτής.
Η πρόσφατη «αποκάλυψη» του Ναμπί ότι όταν εκτελούσε το φάουλ, νόμιζε ότι με το 2-2 το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση (και όχι ότι αν αστοχούσε ο ΟΦΗ υποβιβαζόταν!), ίσως και να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό που αποδίδουν οι οπαδοί στον Πακιστανό μέσο-ήρωα του ΟΦΗ!
"Νομιζε οτι με το 2-2 θα εχει παραταση και λεει ας το κανω απευθειας... Η πορνη μεσα και το Γεντι Κουλε στον αερα...» γράφουν οι οπαδοί στην σελίδα τους στο Facebook για να υπενθυμίσουν το παιχνίδι στο οποίο ο ΟΦΗ βρέθηκε απο την κόλαση στον παράδεισο και μια σοκαριστική λεπτομέρεια για την...άγνοια κινδύνου του Ναμπί, που θα μείνει και αυτή στην ιστορία !
Και καταλήγουν στο σημείωμα τους αναφέροντας με νόημα ότι «αυτό το ματς θα παραμείνει βαθιά χαραγμενο μεσα μας, οχι ως νικη παραμονης αλλα ως την αρχη μιας νεας και ομορφης ιστοριας που θα γραφτει για τον ΟΦΗ μας...».
Και έχουν δίκιο!

Αν ο Ναμπί, δεν έβρισκε στόχο, ο ΟΦΗ θα αγωνιζόταν σήμερα στην δεύτερη κατηγορία και δεν θα πανηγύριζε την εξασφάλση ενός ευρωπαικού εισιτηρίου, μετά την ονειρεμένη χρονιά, που είχε φέτος!
Τίποτα απο όλα αυτά που έχουν ζήσει οι φίλαθλοι του ΟΦΗ, δεν θα ήταν το ίδιο.

Η ανάρτηση των Snakes 4 αναφέρει:

Ενα χρονο πριν....
Ενας τρελος ψυχοπαθης...Νομιζε οτι με το 2-2 θα εχει παραταση και λεει ας το κανω απευθειας...
Η πορνη μεσα και το Γεντικουλε στον αερα...
Αυτο το ματς θα παραμεινει βαθια χαραγμενο μεσα μας, οχι ως νικη παραμονης αλλα ως την αρχη μιας νεας και ομορφης ιστοριας που θα γραφτει για τον ΟΦΗ μας...

Ας θυμηθούμε το θρίλερ του Γεντί Κουλέ:
Σαν σήμερα, λοιπόν, με γκολ του Ναμπί στο 96’ κέρδιζε τον Πλατανιά στο Γεντί Κουλέ με 3-2 μετά απο ένα συγκλονινστικό παιχνίδι και πανηγύριζε την παραμονή του στην Σούπερ Λίγκ.
Στο 11’ ο Σασί κόπηκε από τον Ποζατζίδη και ο διαιτητής Κομίνης δείχνει πέναλτι. Ο Νέιρα εκτέλεσε εύστοχα και έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ (1-0).
Ο Πλατανιάς έψαξε την ισοφάριση, χωρίς να αφήνει κενά την άμυνα και το κατάφερε στο 42’ με τον Τσαμούρη με ένα «ξερό» σουτ να φέρνει το ματς στα ίσα και να διαμορφώνει το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 69’ από μια «έμπνευση» του Νέιρα, ο Γιακουμάκης με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 κι έβαλε… φωτιά στο «Γεντί Κουλέ», όμως, στους πανηγυρισμούς έβγαλε τη φανέλα του και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα!
Ο Πλατανιάς, αρχικά, με αριθμητικό πλεονέκτημα άρχισε να ρισκάρει περισσότερο στην επίθεση και δικαιώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε μια φάση διαρκείας ο Παπανικολάου βρήκε τη μπάλα στρωμένη στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου για το 2-2. Ένα σκορ που έδινε στον Πλατανιά το εισιτήριο για τη Super League και έριχνε τον ΟΦΗ στην Β’ Εθνική!
Στο μεταξύ, είχε μείνει και ο Πλατανιάς με δέκα παίκτες αφού ο Μπιανκόνι απώθησε τον Παπάζογλου μετά από μια διεκδίκηση, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
Με τα λεπτά των καθυστερήσεων αρχικά να είναι έξι και το γκολ του Πλατανιά να έρχεται στο 91’, ο ΟΦΗ δεν είχε άλλη επιλογή. Τα έπαιξε όλα για όλα.
Στο 95’ κέρδισε φάουλ σε θέση πλάγια αριστερά κι ενώ όλοι περίμεναν «γιόμα», ο Ναμπί με τρομερά έξυπνη εκτέλεση, νίκησε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά, που φέρει μεγάλη ευθύνη. Το 3-2 κράτησε τον ΟΦΗ στη μεγάλη κατηγορία και έβαλε… φωτιά στο «Γεντί Κουλέ» αλλά και σε όλη την πόλη!
ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (58’ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (58’ Ντίνας), Σασί (46’ Γιακουμάκης)
Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκολζ, Ουές, Ρουσσάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Ποζατζίδης (73’ Λουκίνας), Μποσέτι (88’ Γκατσολάρι), Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.