Τρελό παιχνίδι στο Βόλο-Με 19 τελικές έχασε ο ΟΦΗ!

21 Sep 2019 Written by
Ο ΟΦΗ έκανε 19 τελικές προσπάθειες στο Πανθεσσαλικό απέναντι στο Βόλο, είχε δυο δοκάρια και κραυγαλέες φάσεις για να σκοράρει, δεν τα κατάφερε και έτσι γνώρισε φετινή του ήττα με 1-0.
Δοκάρι και μεγάλες φάσεις, είχε και ο Βόλος (14 τελικές), σε ένα παιχνίδι που άμυνες...δεν υπήρχαν για τις δυο ομάδες.
Οι γηπεδούχοι με ένα φανταστικό γκολ με σουτ του Τόρες απο τα 20 μέτρα στο 75', βρήκαν δίχτυα και πήραν το ...τρίποντο σε ένα παιχνίδι που όποιος το κέρδιζε θα ήταν άδικο για τον άλλο!
Ο ΟΦΗ σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια,δεν είχε αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι του.
Στο πρώτο ημίχρονο με τον Μάνο και στο δεύτερο με τον Βραζιλιάνο Φιγκερέιδο, δημιούργησε μεγάλες φάσεις και δοκάρια, αλλά τελικά έμεινε στο μηδέν.
Και το πλήρωσε, καθώς και ο Βόλος, ήταν ...χασογκόλης, αλλά σε μια απο τις ευκαιρίες που δημιούργησε κατάφερε να σημειώσει το μοναδικό γκολ, που έκρινε το παιχνίδι.
Φαινόταν, ότι στο γήπεδο χαλί του Βόλου, η ομάδα που θα έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα, θα έπαιρνε και το παιχνίδι.
Τελικά αυτή ήταν η καλοδουλεμένη και γρήγορη ομάδα του Βόλου, η οποία πήρε τους πολύτιμους βαθμούς και υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην πρώτη του ήττα.
Ο ΟΦΗ, ήταν άτυχος, γιατί αν είχε σκοράρει πρώτος, μάλλον θα έπαιρνε το παιχνίδι.
Ενώ, στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε στο γήπεδο και δέχθηκε το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα.
Τα σοβαρά αμυντικά κενά, δεν έλειψαν και πάλι όμως απο τον ΟΦΗ, οι πολύ αργές επιστροφές στις "κόντρες" του αντιπάλου.
Το παιχνίδι όμως δεν κρίθηκε εκεί.
Κρίθηκε στο....σημάδι.
Ο ΟΦΗ αστόχησε, ο Βόλος βρήκε στόχο και πήρε το παιχνίδι.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου).
ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Διαμάντης, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (68' Μάξ), Μουνίθ (74' Mάντζης), Φεράρι, Ζοάο (46' Τόρες), Γέντρισεκ, Μυστακίδης.
Στον πάγκο οι: Μπασόνγκ, Αουγκούστο, Μάντζης, Ατιγιάτ, Τόρες, Τσαούσης, Μελίσσας.
ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης (80' Βάζ), Νάστος,Γιαννούλης, Μεγιάδο, Σακόρ (55' Φιγκερέιντο), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος.
Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Φιγκερέιντο, Βαζ, Στασίκος και Δεληγιαννίδης.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3' Η πρώτη φάση για τον Βόλο. Σούτ του Ζοάο, απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
4' Ο Γιαννούλης προλαβαίνει αποτελεσματικά τον Γένριτσεκ, πριν βγεί απέναντι στον Σωτηρίου.
5' Το πρώτο σουτ του ΟΦΗ, απο τον Σεμέντο, η μπάλα πολύ άουτ.
6' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Εκπληκτική κάθετη του Νέιρα, για τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ-α-τετ. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ώστε να μπεί μπροστά στο σκόρ.
7' Ο Βόλος απειλεί με τον Μπαλογιάννη να σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο Σωτηρίου μπλοκάρει.
ΣΧΟΛΙΟ: Τρελός επιθετικός ρυθμός στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο ΟΦΗ είχε με τη μεγάλη φάση όμως με το Μάνο, για να μπεί μπροστά στο σκόρ.
18' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, στην κόντρα επίθεση ο Ζοάο, περνάει και τον Σωτηριου και πλασάρει, αλλά ο Γιανούλη με το κεφάλι διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος!
19' ΔΟΚΑΡΙ για τον Βόλο με τον Μπαλογιάννη να πλασάρει απο το ύψος της περιοχής και να κρεμάει τον Σωτηρίου, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
20' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Μυστιακίδη με κεφαλιά -ψαράκι να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (νόμιζε ότι σκόραρε και πήγε να πανηγυρίσει!).
ΣΧΟΛΙΟ: Εφιαλτικό τρίλεπτο για την άμυνα του ΟΦΗ! Ο Βόλος έχει ένα δοκάρι (Μπαλογιάννης) και δυο μεγάλες ευκαιρίες (Ζοάο, Μυστιακίδης). Παραμένει το 0-0.
21' Κίτρινη κάρτα στον Μάνο.
26' Ο ΟΦΗ απειλεί με το Νέιρα, που κάνει το φαλτσαριστό σουτ απο το ύψος της περιοχής η μπάλα άουτ.
28' Μεγάλη επέμβαση του Σωτηρίου αρχικά σε σουτ του Μουνίθ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ζοάο, πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
30' Σουτ του Μεγιάδο απο 25 μέτρα, η μπάλα λίγο άουτ.
38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο. Ο Μουνίθ τρύπησε την άμυνα του ΟΦΗ, αλλά απέναντι στον Σωτηρίου, πλάσαρε πάνω απο τα δοκάρια!
39' Απαντάει ο ΟΦΗ με τον Τσιλιανίδη, ο οποίος πλάσαρε με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Τρελό παιχνίδι στο Βόλο. Δέκα τελικές ο Βόλος, εννέα ο ΟΦΗ! Παραμένει το μηδέν!
43' Ο Μπράουν προλαβείνει τον Γέντριτζεκ, πριν αυτός γίνει απειλητικός. Στη φάση αυτή έγινε χρήση VAR επειδή ο φορ του Βόλου, έπεσε, αλλά σωστά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
+45' Ο ΟΦΗ στην κόντρα επίθεση με το Μάνο, να βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά τον σταματάει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0 ΣΤΟ ΒΟΛΟ
 Σε ένα παιχνιδι που δεν ...υπάρχουν άμυνες και τις δυο ομάδες να έχουν δημιουργήσει απο 11 τελικές (σύνολο 22) ΟΦΗ και Βόλος είναι στο "μηδέν" στα πρώτα 45λεπτά στο Πανθεσσαλικό, σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι. Δοκάρι (Μπαλογιάννης) και πολλές χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, δυο χαμένα τετ-α-τετ ο Μάνος για τον ΟΦΗ!
Το δεύτερο ημίχρονο
46' Αλλαγή για τον Βόλο, έξω ο Ζοάο με ενοχλήσεις, μέσα ο Τόρες. Καλό μαντάτο για τον ΟΦΗ, καθώς ο Ζοάο, ταλαπωρησε πολύ την άμυνα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή ο ΟΦΗ.
47' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
55' Εξω ο μέτριος Σακόρ, μέσα ο Φιγκειρέντο. Ενισχύει την επιθετική γραμμή ο Γιώργος Σίμος.
58' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ με τον Φιγκειρέντο! Ο Βραζιλιάνος με ωραλιο φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
60' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με τον Φιγκειρέντο. Σουτάρει δυνατά μέσα απο την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ!
Ακούστηκαν και οι φίλοι του ΟΦΗ στις εξέδρες. Το "ΟΦΗ-ΟΦΗ" ακούγεται στο Πανθεσσαλικό.
Μπήκε πολύ καλά ο ΟΦΗ στην επανάλληψη, ενώ η είσοδος του Βραζιλιάνου Φιγκειρέντο, τον έχει ανεβάσει επιθετικά.
66' Τρίτη τελική του Φιγκειράντο, σουτάρει μέσα απο την περιοχή, μπλοκάρει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
71' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Κοντινή κεφαλιά του Γιαννούλη, η μπάλα περνάει παράλληλα.
75' Το 1-0 για τον Βόλο, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Τόρες που μπήκε αλλαγή με εκπληκτικό σούτ, έξω απο την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυσα του Σωτηρίου, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει. Κρίμα, γιατί ο ΟΦΗ ήλεγχε το παιχνίδι και είχε λίγο νωρίτερα δοκάρι με τον Φιγκερέιντο, ώστε να ανοίξει πρώτος το σκόρ.
77' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ με το Νέιρα, σε κεφαλιά απο την μικρή περιοχή. Η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Το δεύτερο για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι.
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν.
80' Και ο Βαζ στο παιχνιδι για τον ΟΦΗ, που τα παίζει όλα για όλα. Διάταξη 3-5-2 ο ΟΦΗ.
82' Καλή στιγμή με τον Μάντζη, ο Βόλος, πλασάρει πάνω απο τα δοκάρια.
 84' Κίτρινη κάρτα στον Σεμέντο.
85' Κίτρινη κάρτα στον Μάντζη.