Ο σπουδαίος Ντίνας υπέγραψε τη...στέψη του ΟΦΗ!

13 May 2018 Written by

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Θανάση Ντίνα, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ, το ένα στο 80’ και το άλλο στις καθυστερήσεις, ο ΟΦΗ έφυγε με διπλό, από την Αρτα και πλέον με νίκη στις 27 Μαίου επί της Σπάρτης στο Γεντί Κουλέ, στέφεται πρωταθλητής της Football league.

Ο ΟΦΗ τα βρήκε σκούρα από την ΑΕ Καραισκάκης, έμεινε πίσω στο σκορ στο 42’ (Ψιάνος), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 15 λεπτά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να το κερδίσει.

Βοήθησαν σε αυτό οι αλλαγές των Κοέλιο και Λεάλ, που έδωσαν επιθετικότητα στον ΟΦΗ, ο οποίος έπαιξε με ρίσκο, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και δικαιώθηκε.

Στο 80’ ο Ντίνας με μια εκπληκτική επινόηση, πλάσαρε σωστά για το 1-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά ο Ντίνας, χάρισε στον ΟΦΗ, το πολύτιμο τρίποντο, που μετά την άνοδο, τον φέρνει και αγκαλιά με το πρωτάθλημα!

Οι παίκτες του ΟΦΗ, μαζί με τους 30 φιλάθλους  της ομάδας, που βρέθηκαν στην Αρτα, πανηγύρισαν τη νίκη και πλέον το ΜΕΓΑΛΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ είναι στις 27 Μαίου στο παιχνίδι με τη Σπάρτη, στο οποίο ο ΟΦΗ θα κάνει φιέστα ανόδου, αλλά και τίτλου.

Με τη Σπάρτη, το Γεντί Κουλέ, θα πρέπει να είναι ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ για να ευχαριστήσει ο κόσμος του ΟΦΗ, τα παλικάρια της ομάδας, που την έφεραν ξανά στην Σούπερ Λίγκ!

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)
Βοηθοί: Νταλούκας (Τρικάλων), Καλαμπόκης (Αιτ/νίας)
4ος: Πουλημάς (Κέρκυρας)

Η ενδεκάδα της ΑΕ Καραισκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Καψάλης (46' Μπεκατώρος), Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Μακρής, Ψιάνος, Κόλινς (68' Χούσος), Μακρίδης, Ρανγκέλοφ, Λουκίνας.

Στον πάγκο οι: Σιαραβας, Χρουσειλ, Μπεκατώρος, Χούσος, Δημητριάδης, Κυριάκης, Ευαγγέλου.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Ντίνας (+90 Βαφέας), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (67' Λεάλ), Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (55' Κοέλιο), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Βαφέας, Λεάλ, Κοέλιο,Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Μαχαίρας.

ΜΙΚΡΑ

*Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ Γιώργος Μακρής, αγωνίζεται στην ομάδα της Αρτας. Επίσης και ο Στέλλιος Μακρίδης, ο οποίος δοκιμάστηκε πέρσι το καλοκαίρι, αλλά τελικά δεν έκανε συμβόλαιο.

*Πολύ λίγος ο κόσμος στο γήπεδο. Μεταξύ αυτών και περίπου 30 φίλαθλοι του ΟΦΗ, απο την ευρύτερη περιοχή!

*Το παιχνίδι στην Αρτα έγινε στις 3.30 μετά απ αίτημα του ΟΦΗ για να προλάβει την τελευταία  πτήση απο την Αθήνα, την Κυριακή το βράδυ και να επιστρέψει στο Ηράκλειο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

9' H πρώτη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Λουκίνας σε καλή θέση σούταρε, ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.

12' H πρώτη φάση για τον ΟΦΗ. Βουό και Κουτσιανικούλης αλάζουν γρήγορα τη μπάλα, σουτ του τελευταίου, η μπάλα λίγο άουτ.

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα 15 λεπτά, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο.

22' Κίτρινη κάρτα στον Βουό για μαρκάρισμα στον Μακρή.

31’ Σέντρα του Κουτσιανικούλη, κεφαλιά του Μάνου, μπλοκάρει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.

34' Κίτρινη κάρτα του διαιτητή στον Κουτσιανικούλη, για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Αλλάζουν συνεχώς πλευρές Κουτσιανικούλης και Ντίνας, σε μια προσπάθεια να βρούν διαδρόμους  προς την αντίπαλη άμυνα.

40' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη σε θέση βολής να σουτάρει, αλλά τη μπάλα να κοντράρει.

42' Το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Στρέζος διώχνει το σούτ του Ραγκέλοφ, νέο σουτ του Μακρή, οι παίκτες του ΟΦΗ διώχνουν και στη συνέχεια της φάσης ο Ψιάνος με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΟΦΗ δέχεται γκολ, σε μια φάση διαρκείας και σε άσχημο χρονικό σημείο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Χωρίς αλλαγές ξεικινάει το δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ.

48' O OΦΗ απειλεί με τον Βουό να σουτάρει και τον γκολκήπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει τη μπάλα.

52' Απειλούν οι γηπεδούχοι. Σέντρα του Κόλινς, δυνατό σουτ του Λουκίνα, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

55' Η πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Κουτσιανικούλης, μέσα ο Κοέλιο.

59' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με επικίνδυνη σέντρα σουτ του Κόλινς, έδιωξαν δύσκολα σε κόρνερ οι αμυντικοί του ΟΦΗ.

60' Κίτρινη κάρτα στον Παπανίκου.

63' Κίτρινη κάρτα στον Ψιάνο.

64' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό, που μάλλον την επιδίωξε.

65' Κεφαλιά του Μακρή, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Στρέζος.

67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Παπαστεριανός, μέσα ο Λεάλ.

72' Σέντρα-σουτ του Ντίνα, μπλοκάρει ο γκολκήπερ Ραχιώτης.

Το παιχνίδι έχει ανοίξει, με τον ΟΦΗ, που είναι πίσω στο σκορ, να ψάχνει το γκολ και τους γηπεδούχους να ψάχνουν την αντεπίθεση.

80' ΓΚΟΟΟΛ Το 1-1 για τον ΟΦΗ. Ατομική προσπάθεια του Ντίνα και έξοχο πλασέ, η μπάλα στα δίχτυα απο τον μέσο του ΟΦΗ!

Δέκα λεπτά ακόμη χωρίς τις καθυστερήσεις για την ανατροπή. Πάμε ΟΦΗ!

84' Σε καλή θέση ο Κοέλιο, πλασάρει η μπάλα φεύγει παράλληλα.

+90 ΓΚΟΛΛΛΛ Το 1-2 για τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Ντίνα για τον ΟΦΗ, που κάνει την ανατροπή!!!

Πανηγυρίζει έξαλλα ο Ντίνας, που βγάζει τη φανέλα του.

+90 Τριτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Ντίνας και μπάινει ο Βαφέας.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-2

Πηγή: ofi1925.gr

Read 1935 times Last modified on Monday, 14 May 2018 13:44