12 Mar 2018 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Το ποδόσφαιρο, ο «Βασιλιάς των Σπορ», έχει τη δύναμη να κρύβει μοναδικές στιγμές!

Ο Νίκος Βαφέας, μπήκε από …σπόντα, στο παιχνίδι του ΟΦΗ με τα Τρίκαλα και έμελλε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής!

Με δυο γκολ, ο 21χρονος κεντρικός αμυντικός, υπέγραψε την 8η συνεχόμενη νίκη του ΟΦΗ, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στο στόχο της ανόδου!

Ο Παπαδόπουλος, σήκωσε τον Βαφέα απο τον πάγκο, στο 14’, όταν ο πολύτιμος Παπαστεριανός, σφάδαζε στο έδαφος με ενδείξεις θλάσης, σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου.

Η αλλαγή ήταν αναγκαστική και ο Βαφέας, που η καθαρή του θέση είναι κεντρικός αμυντικός, πέρασε στο παιχνίδι ως αμυντικός μέσος, καθώς ο ΟΦΗ χρειαζόταν ένα παίκτη με τα σωματικά του χαρακτηριστικά, στην μεσαία γραμμή.

Η απουσία του επίσης τραυματία Μαχαίρα, ο οποίος ήταν στην εξέδρα, περιόριζε στις θέσεις των χαφ, τις επιλογές του τεχνικού επιτελείου.

Ο Βαφέας, η αλήθεια είναι, άργησε να ανταποκριθεί στα καθήκοντα του αμυντικού μέσου.

Ηρθε «κρύος» από τον πάγκο και έδειξε αγχωμένος στο ρόλο που του ανατέθηκε, σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Αργησε να βρεί ρυθμό και η απουσία του Παπαστεριανού, απο τα πόδια του οποίου περνάει το παιχνίδι της ομάδας, αλλά είναι και αποτελεσματικός στο πρέσινγκ, "φώναζε" στο γήπεδο.

Στο 63’ ο Λεάλ με καλοχτυπημένο κόρνερ,  «σημάδεψε» τον Βαφέα και ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός με καρφωτή κεφαλιά, (έβαλε πέρσι αρκετά γκολ με αυτόν τον τρόπο στον Αγροτικό Αστέρα), έλυσε το «γόρδιο δεσμό» για τον ΟΦΗ και έκανε το 2-0.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία του και στο 68’ ο Βαφέας, ξαναχτύπησε!

Ο "φρέσκος" και δημιουργικός Ντίνας του έστρωσε ωραία τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και με ένα δυνατό «συρτό» σούτ στη γωνία, νίκησε για δεύτερο φορά, τον γκολκήπερ των Τρικάλων, Αποστολίδη.

3-0 ο ΟΦΗ και ο Βαφέας, είχε ήδη …βάψει …ασπρόμαυρη, τη νίκη του ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ πάντως, στο τρίποντο επί των Τρικάλων «χρωστάει» πολλά και στον Λεάλ που έκανε πολύ καλό παιχνίδι.

Εβαλε το γκολ για το 1-0 (απο ασίστ του Μάνου).

Εκτέλεσε το κόρνερ για το 2-0 (Βαφέας), ενώ στη μεγάλη φάση του αγώνα, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι , με δυνατό σουτ , από τα 30 μέτρα, στο 59’ , φάση η οποία αν κατέληγε σε γκολ (ο τερματοφύλακας των Τρικάλων έμεινε «άγαλμα»),  το Γεντί Κουλέ θα …βούλιαζε!

Κρίμα, γιατί αυτές οι φάσεις, πρέπει να γίνονται γκολ. Ομορφαίνουν το άθλημα!

Το χειροκρότημα του κόσμου του ΟΦΗ στην αλλαγή του Λεάλ στο 78’, ήταν η επιβράβευση της καλής εμφάνισης του «αρχοντικού» Ουρουγουανού!

Εβγαλε 2-3 ασίστ ο φουριόζος Κουτσιανικούλης, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν τον δικαίωσε, για να σκοράρει!

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Νάστος, τον οποίο ο «Κούτσια» μετά από εκπληκτικό σπρίντ, τον βρήκε σε μι ιδανική για τον ΟΦΗ κόντρα επίθεση. Ο αρχηγός όμως αστόχησε στο τετ-α-τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο Μάνος, ο οποίος, επίσης μετά απο ασίστ του "Κούτσια" έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες για το 16ο γκολ, με τη δεύτερη να σουτάρει στα… περιστέρια από πολύ κοντά, να είναι από αυτές που δεν χάνονται!

Η πρωτιά στους σκόρερ έχει αγχώσει το Δημήτρη, αλλά θα πρέπει να το διαχειριστεί.

Ωραία φάση για τον ΟΦΗ, στις καθυστερήσεις, με τον Κοέλιο με θεαματικό «τακουνάκι» να βρίσκει το Μάνο, ο οποίος σκόραρε, αλλά ο βοηθός στη θύρα 8 σήκωσε τη σημαία, σε μια φάση, που δεν φάνηκε τίποτε αντικανονικό.

Τζέντελμαν ο έμπειρος Γρηγόρης Μάκος των Τρικάλων, είπε μετά το παιχνίδι για την ανωτερότητα του ΟΦΗ, αλλά και το ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος!

«Εχω παίξει και με Αρη και Παναχαική" είπε κάνοντας τη...σύγκριση.

Παραμιλούσαν στα Τρίκαλα με την ατμόσφαιρα στο Γεντί Κουλέ.

Τη μπάλα που έπαιξε ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το γήπεδο ήταν… κατηφόρα και τη φλόγα του κόσμου στις εξέδρες.

Μόνο κάποιοι στο Ηράκλειο, κάνουν πως δεν βλέπουν, τα 47 γκολ που έχει βάλει, αυτή η ομάδα, την 8η σερί νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ και τα… πάρτι που γίνονται κάθε Κυριακή από παίκτες και κόσμο στο Γεντί Κουλέ.

Το γήπεδο- θέατρο του Γεντί Κουλέ είναι ευπρόσδεκτο για όλους, όμως.