dandaliskentriko-banner-340x1502

vavoulas336x280 build

Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι ο ΟΦΗ!

10 Feb 2018 Written by

Μια ακόμη νίκη, ένα ακόμη βήμα για το στόχο της ανόδου για τον ΟΦΗ, ο οποίος παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, καθάρισε με 3-0 και τη Βέροια και συνεχίζει την πορεία του.

Μπροστά σε 4 και πλέον φιλάθλους στο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αλλά τα δοκάρια του στέρησαν τη δυνατότητα να προηγηθεί νωρίς.

Στο 7’ ο Ντίνας με φάουλ σημάδεψε τη συμβολή των δοκών, ενώ την ίδια τύχη είχε και στο 35’ το όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μάνου.

Τελικά ο ΟΦΗ ξεκλείδωσε την άμυνα της Βέροιας, στο 41’ σε μια φάση που …χάθηκε η μπάλα.

Ο υπέροχος συνδιασμός Μάνου-Βουό, είχε τελικό αποδέκτη τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με ένα ακόμη γκολ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βουό ανατράπηκε, ο διαιτητής έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι και ο Μάνος με ωραία εκτέλεση από τα 11 βήματα πέτυχε το 11ο φετινό του γκολ και παραμένει πρώτος σκόρερ της Football league.

Ο ΟΦΗ πήγε στο ημίχρονο με το 2-0 και απέναντι στη Βέροια που ήρθε στο Ηράκλειο με 14 παίκτες, έμοιαζε να έχει κάνει τη …δουλειά.

Στο 56’ ο ΟΦΗ «σκότωσε» το παιχνίδι με το Μάνο να κερδίζει πέναλτι και τον Βουό να κάνει το τελικό 3-0.

Η Βέροια που περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι, είχε ένα δοκάρι με τον Δαμιανάκη στο 77’ σε μια φάση στην οποία πρώτα ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος απέκρουσε την εξ’ επαφής κεφαλιά.

Ο κόσμος του ΟΦΗ χειροκρότησε και πάλι την προσπάθεια των παικτών και έφυγε ικανοποιημένος από το γήπεδο.

Ντεμπούτο για τον ΟΦΗ έκανε και ο Πορτογάλος Κοέλιο, τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του ΟΦΗ.

Ο Κοέλιο πήρε -και αυτός- αγωνιζόμενος γεύση απο το Γεντί Κουλέ.

Διαιτητής: Αντιπαριώτης (Ανατ. Αττικής)

Βοηθοί: Κορτέσης (Αθηνών), Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)

4ος: Γκάμαρης (Αθηνών).

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι με τη Βέροια: Στρέζος, Μονιάκης Νάστος, Ντίνας (80' Αργυρόπουλος), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (63' Μαχαίρας), Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (46' Κοέλιο), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Παναγιώτου, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Κοέλιο, Πουρτουλίδης, Τοπούζης, Μαχαίρας.

Η ενδεκάδα της Βέροιας για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ: Γιαγκιόζης, Λαζόπουλος, Καψάλης, Δαμιανάκης, Κοζάκης, Yamoah (62' Μέξης), Μπλέτσας, Λίταινας,Δόρης (15' λ.τ. Ofori), Μπαστιάνος, Wankenwai Rooney.

Στον πάγκο οι: Τριαντάφυλλος, Μεξης, Offei Gideon Ofori.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

*Με 14 παίκτες στο Ηράκλειο η Βέροια.

*Δυο πρώην παίκτες του ΟΦΗ στην ενδεκάδα της Βέροιας. Ο τερματοφύλακας Γιαγκιόζης και ο κεντρικός αμυντικός Μπάμπης Δαμιανάκης.

*Ζεστός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο κόσμος του ΟΦΗ. Χειροκροτήματα στους παίκτες του ΟΦΗ, κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο. Πάνω απο 4 χιλιάδες οι θεατές στο Γεντί Κουλέ.

* Απο νωρίς άναψαν οι προβολείς στο γήπεδο "Θόδωρος Βαρδινογιάννης".

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

7' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ. Ο Ντίνας εκτελεί φάουλ απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα στι συμβολή των δοκών!

Οπως στο Αλκαζάρ με τον Απόλλωνα Λάρισας στο φινάλε του αγώνα, έτσι και με τη Βέροια, ο Ντίνας σημαδεύει με φάουλ το δοκάρι και δεν...ανοίγει λογαριασμό με τον ΟΦΗ!

10' Κίτρινη κάρτα στον Στρέζο, για μαρκάρισμα εκτός περιοχής.

Νεύρα στον αγωνιστικό χώρο με τις καθυστερήσεις που άρχισαν ...νωρίς απο τους παίκτες της Βέροιας.

ΣΧΟΛΙΟ: Αφεντικό του αγώνα ο ΟΦΗ απο το ξεκίνημα ψάχνει το εύκολο γκολ, για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Βέροιας.

Με μεγάλη ...ευκολία πέφτουν οι φιλοξενούμενοι στο γήπεδο για καθυστέρηση. Στο 12' έπεσαν δυο ταυτόχρονα! Σαφής η πρόθεση του να κόψουν το ρυθμό του αγώνα. Με 11 παίκτες πίσω απο τη μπάλα απο το ξεκίνημα του αγώνα η Βέροια.

19' Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ απο οργανωμένη προσπάθεια. Σέντρα του Ποτουρίδη, κεφαλιά του Μάνου, η μπάλα λίγο έξω απο το αριστερό κάθετο δοκάρι.

27' Σπουδαία φάση για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος βγαίνει στον κενό χώρο και γυρίζει στον Βουό στο πέναλτι, ο οποίος πλασάρει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

30' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κουτσιανικούλη, έτοιμο γκολ για τον Μανο, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Μεγάλη ευκαιρία.

ΣΧΟΛΙΟ: "Ψήνεται" το γκολ για τον ΟΦΗ. Ενα δοκάρι και τρείς καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο 30λεπτο για τον ΟΦΗ, απο τον οποίο λείπει μόνο το γκολ.

33' Ο Βουό παραλίγο να κλέψει τη μπάλα απο τον Γιαγκιόζη και να σκοράρει.

35' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος πλασάρει απο το ύχος της περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

37' Σουτ με καλές προυποθέσεις του προωθημένου Κομεσίδη απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

40' Απο μια κίτρινη κάρτα σε Νάστο και Ρούνει, απο το διαιτητή, για μια αψιμαχία που είχαν.

41'ΓΚΟΟΟΟΛ. Τρομερή φάση και γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος έβγαλε στον Βουό στο σημείο πέναλτι, ο οποίος άφησε έξυπνα τη μπάλα στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος με πλασέ απο την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

44' Κίτρινη κάρτα στον Κοζάκη.

+45 ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ. Ο Βουό ανατρέπεται απο τον Λαζόπουλο και ο διαιτητής δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Το πέναλτι εκτελεί ο Μάνος και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 11ο φετινό του γκολ!!!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0

Aλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Κουτσιανικούλης και μπαίνει ο Κοέλιο. Χειροκροτήματα για την πρώτη εμφάνιση του Πορτογάλου μέσου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

46' Σούτ του Ντίνα μπλοκάρει ο Γιαγκιόζης. Η πρώτη φάση του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

56'  ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ. Ατομική προσπάθεια του Μάνου, ο οποίος ανατρέπεται και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα! Το εκτελεί αυτή τη φορά ο Βουό και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα! (3-0).

"ΘΥΡΑ 4 ΤΟΥ ΟΦΗ Ο ΠΑΛΜΟΣ" γράφει ένα πανό που σήκωσαν οι οργανωμένοι του ΟΦΗ. Τραγούδι και χειροκροτήματα στο γήπεδο της ομάδας. Σε ένα ακόμη παιχνίδι ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα!

"Μια ζωή θα είμαι εκεί σε όποια και αν παίζεις Εθνική..." το σύνθημα που δονεί στο Γεντί Κουλέ!

62' Κίτρινη κάρτα στον Λίταινα.

64' Απευθείας φάουλ του Μονιάκη, η μπάλα λίγο άουτ.

77' ΜΕΓΑΛΗ επέμβαση του Στρέζου σε κεφαλιά του Δαμιανάκη. Η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι, μετά την επέμβαση του γκολκήπερ του ΟΦΗ.

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά του Βουό, απο σέντρα του Μπολάκη, εντυπωσιακή επέμβαση του Γιαγκιόζη.

82' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.

84' Νέα καλή επέμβαση του Στρέζου σε απευθείας φάουλ του Λίταινα.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3-0

Πηγή:ofi1925.gr

Read 511 times Last modified on Monday, 12 February 2018 19:32