Βραδιά...δόξας, με σπουδαία γκολ για τον ΟΦΗ και τον κόσμο του!

17 Jan 2018 Written by

Τα παλικάρια του ΟΦΗ μετέτρεψαν σε …περίπατο το ντέρμπι με τη Δόξα Δράμας στο Γεντί Κουλέ και με το «καθαρό» 3-0 δεν άφησαν σε καμία περίπτωση, στον αντίπαλο να επλίζει ότι θα πάρει κάτι.

Ο ΟΦΗ «έπνιξε» τον αντίπαλο του στο γήπεδο και με  γκολ για… όσκαρ από το Μάνο (με δυο τέρματα πρώτος σκόρερ της Football league με 7 τέρματα) και τον Κουτσιανικούλη, πέτυχε μια ιστορική νίκη, η οποία αποκτάει ιδαίτερη σημασία, λόγω  των σημαντικών διοικητικών εξελίξεων που υπάρχουν στην κρητική ομάδα.

Τα παλικάρια του ΟΦΗ, είχαν στο πλευρό τους 6 και πλέον φιλάθλους της ομάδας, οι οποίοι δημιούργησαν μια εκπληκτική ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα στο Γεντί Κουλέ και έσπρωξαν την ομάδα στη ν ίκη.

Το σύνθημα «ΟΦΗ-ΟΦΗ» δόνησε πολλές φορές την ατμόσφαιρα του Γεντί Κουλέ, από τον εκπληκτικό κόσμο!

Ηταν μια ατμόσφαιρα από τα παλιά και θα πρέπει να έχει και συνέχεια, καθώς ο ΟΦΗ και την Κυριακή παίζει στο γήπεδο του με τον Απόλλωνα Πόντου.

Ο ΟΦΗ παρά τα προβλήματα του, δεν είχε… αντίπαλο στο παιχνίδι.

Υπήρξαν στιγμές που η Δόξα Δράμας, έμοιαζε να μην υπάρχει στο γήπεδο!

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος!

Πάθος, τσαμπουκάς και  εκπληκτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα από τους παίκτες του ΟΦΗ!

Στο 30’ ο Μάνος άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ, ενώ ο ίδιος παίκτης με γκολ για …όσκαρ στο 37’ έκανε το 2-0, με ψηλοκρεμαστό σούτ έξω από την περιοχή!

Στο 55’ ο Κουτσιανιικούλης υπέγραψε το θρίαμβο του ΟΦΗ με το 3-0, με ένα υπέροχο σούτ στο «Γ» έξω από την περιοχή.

Ο ΟΦΗ έπαιξε ιδανικά από πλευράς τακτικής στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε τη μπάλα, έβαλε ένα τρίτο γκολ  και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε από τον αντίπαλο.

Ηταν μια μεγάλη βραδιά για τον ΟΦΗ και τον κόσμο του, που θα δώσει μεγάλη δύναμη και ψυχολογία για τη συνέχεια.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Παρασίου (Ημαθίας), Γιάντσης (Ημαθίας), 4ος: Κασσελάκης (Χανίων).

H ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι: Στρέζος, Φαζός, Νάστος, Λεάλ (72' Παπατόλιος), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (88' Μονιάκης), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (83' Πουρτουλίδης), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Παναγιώτου, Μονιάκης, Πλευράκης, Παπατόλιος, Πουρτουλίδης, Κοντογιάννης.

Δόξα Δράμας: Μένκα, Γκοτοβος,Οστοιτς, Σπυρόπουλος (34' Αρναρέλης), Πεταυράκης, Νατσιόπουλος, Κάσες, Ματσούκας (46' Λίτσκας), Μπαικαρά, Κουσκουνάς, Ριζογιάννης.

Στον πάγκο οι: Βούρας, Βιτλής, Αρναρέλης, Ντιμιτρόφσκι, Μαρκόπουλος, Ντατίδης, Λίτσκας.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4' Οι πρώτες διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ στον διαιτητή Μπαλούτας (Ημαθία). Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό για διαμαρτυρία.

ΣΧΟΛΙΟ: Παιχνίδι δύναμης στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια απο τις δυο ομάδες να έχει κάποια τελική φάση. Παιχνίδι κέντρου.

11' Η πρώτη φάση για την Δόξα Δράμας, με τον Ματσούκα να μπαίνει απο αριστερά και να σουτάρει πάνω απο τα δοκάρια.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Απο πάσα του Κοιλιάρα, ο Μάνοςν σε θέση βολής, τον τραβάει ο Γκότοβος, ο γκολοκήπερ της Δράμας διώχνει σε κόρνερ. Οχι λέει στις διαμαρτυρίες του επιθετικού του ΟΦΗ για πέναλτι ο διαιτητής.

Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο ματς.

18' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης σε θέση βολής αντί να πλασάρει διαγώνια, πήγε να βρεί τον Μάνο, αλλά έκοψαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Δόξας.

ΣΧΟΛΙΟ: Ανεβαίνει ο ρυθμός του αγώνα. Ανεβάζει στροφές ο ΟΦΗ, απέναντι σε μια Δοξα, που προσπαθεί να μυνθεί και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση! Σπουδαία μπάλα απο τον ΟΦΗ στο δεκάλεπτο 10'-20'.

20' Κίτρινη κάρτα στον Μπαικαρά.

21' Παρ' ολίγο αυτογκόλ για τη Δόξα απο τον Κουσκουνά, ο οποίος με μια στραβοκλωτσιά, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

22' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, που έχει ισοπεδώσει τη Δόξα! Κόρνερ ο Λεάλ, κεφαλιά ο Παπαστεριανός, εκπληκτική επέμβαση απο τον γκολκήπερ Μένγκα που διώχνει.

23' Ευκαιρία μετά απο πολύ ώρα για το Δόξα. Κεφαλιά του Γκότοβου, ο Στρέζος διώχνει, η μπάλα περνάει παράλληλα απο την εστία, αλλά δεν βρίσκεται κανείς απο τη Δόξα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

30' ΓΚΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Σούτ του Παπαστεριανού, η μπάλα κόντραρε και ο Μάνος με ιδανικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Με 6 γκολ πρώτος σκόρερ στην Football league o Δημήτρης Μάνος μαζί με τον Κάιπερς του Εργοτέλη.

34' Πρώτη αλλαγή για τη Δόξα. Εξω ο Σπυρόπουλος, μέσα ο Αρναρέλης.

ΣΧΟΛΙΟ: To s;ynuhma "ΟΦΗ-ΟΦΗ" δονεί το Γεντί Κουλέ, απο 6 χιλιάδες φιλάθλους, για την τρομερή εμφάνιση απο τα παλικάρια του ΟΦΗ!

37' ΓΚΟΟΟΛ. Εκπληκτικό γκολ απο τον Δημήτρη Μάνο, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ απο 30 μέτρα κρεμάει τον Μένγκα και κάνει το 2-0 για τον ΟΦΗ. Πάμε ΟΜΑΔΑΡΑ!!!

39' Νέα καλή φάση για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης σε θέση βολής σουτάρει άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Στον Κουσκουνά...ξέσπασαν οι φίλαλοι του ΟΦΗ, μετά και τη δεύτερη γκολάρα του Δημήτρη Μάνου. Ο Κουσκουνάς πριν απο μερικές μέρες, έφυγε απο τον ΟΦΗ και πήγε στη Δράμα. Οι φίλαθλοι του ΟΦΗ, δεν του το συγχώρεσαν.

+45 Κίτρινη κάρτα στον Ματσούκα.

+45 Κίτρινη κάρτα και στον Δερμιτζάκη στον πάγκο του ΟΦΗ για την ένταση που δημιουργήθηκε.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0 Ο ΟΦΗ

46' Aλλαγή για τη Δόξα. Ο Ματσούκας έξω, ο Λίτσκας μέσα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

55' Η πρώτη δάση του δευτέρου μέρους για τη Δόξα. Κεφαλιά του Οστοιτς, η μπάλα λίγο άουτ.

57' ΓΚΟΟΟΟΟΛ. Εκπληκτικό γκολ απο τον Βασίλη Κουτσιανικούλη. Ιδανικό σούτ έξω απο την περιοχή στο "Γ" απο τον επιθετικο του ΟΦΗ. Το 3-0 για τον ΟΦΗ!!!

61' Κίτρινη κάρτα στον Ριζογιάννη.

68’ Σούτ του Λίτκσα από το ύψος της περιοχής, ο Στρέζος μπλοκάρει τη μπάλα.

72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο πολύ καλός Λεάλ (που χειροκροτείται απον τον κόσμο) μέσα ο Παπατόλιος.

80' Κίτρινη κάρτα στον Κάσες.

81' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.

83' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω  ο Κουτσιανικούλης, μέσα ο Πουρτουλίδης.

Πηγή:ofi1925.gr

Read 3002 times Last modified on Friday, 19 January 2018 12:55