KORTS SKAI 340x150

Απίστευτη καθίζηση του Εργοτέλη στο δεύτερο ημίχρονο-Το 2-0 επι του Αρη έγινε 2-3!

19 Nov 2017 Written by

Μια ακόμη πικρή ήττα με ...ανατροπή αυτή τη φορά γνώρισε ο Εργοτέλης, στο Παγκρήτιο στάδιο απο τον Αρη με 2-3. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάλληψη δεν εμφανίστηκε καθόλου στο γήπεδο!
Υπέστη μια απίστευτη καθίζηση και ο Αρης με τρία γκολ πήρε τη νίκη.
Ο Εργοτέλης προηγήθηκε ΣΤΟ 14' με κεφαλιά-ψαράκι του Κάιπερς, ενώ στο 23' ο Σταματάκος έκανε το 2-0.
Στο 53' ο Αρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι, μειώνοντας με το Ντούνη.
Στο 72' ο Διαμαντόπουλος με πέναλτι έκανε το 2-2.
Στη φάση αυτή έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον γκολκήπερ του Εργοτέλη.
Στο 87' ο Πλατέλας έγραψε το 2-3. Στην αρχή της φάσης ο Ντούνης που δίνει την ασίστ είναι σε θέση οφσάιντ.

Να σημειωθεί ότι στον Εργοτέλη, έχουν παράπονα απο τη διαιτησία. Στο δεύτερο γκολ φαίνεται να υπάρχει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη Λαδά, προτού ανατραπεί ο Πλατέλλας και δοθεί πέναλτι, ενώ στο τρίτο γκολ ο Ντούνης, που δίνει την πάσα στον σκόρερ Πλατέλλα, φαίνεται να είναι εκτεθειμένος, σύμφωνα με το τηλεοπτικό δέκτη. Η ουσία είναι πως οι Θεσσαλονικείς πήραν ένα μεγάλο "διπλό"με τα γκολ των Ντούνη (53'), Διαμαντόπουλου (πεν. 72') και Πλατέλλα (88'), κάνοντας το "4 στα 4".

Διαιτητής του αγώνα  ο  Λάμπρου Γιώργος (Εύβοιας)
Βοηθοί: Ζησημόπουλος Δημήτρης (Πειραιά), Πριόνας Δαυίδ (Εύβοιας)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης Πέτρος (Χανίων)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (66' Πάτας), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (64' Εντιαγέ), Μπούζας (82' Αγγελόπουλος), Κάιπερς, Σταματάκος, Έφορντ

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν (78' Νίκιτς), Ιντζόγλου, Κασσός (46' Ντούνης), Πλατέλλας, Πασάς (83' Καπνίδης), Διαμαντόπουλος

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8' Πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα στο παιχνίδι, με τον Μπουρσέλη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κάιπερς έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

14' ΓΚΟΛ! Ο Κάιπερς με κεφαλιά ψαράκι στη καρδιά της άμυνας του Άρη ανοίγει το σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Σαματάκου από αριστερά, πετυχαίνοντας το 3ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
23' ΓΚΟΛ! Ο Κάιπερς με καταπληκτική πάσα βρήκε τον Έφορντ, αυτός απέναντι από τον Καντιμοίρη έκανε το πλασέ, ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα, με τον Σταματάκο να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει σε κενή εστία, γράφοντας το 2-0 στο Παγκρήτιο στάδιο υπέρ του Εργοτέλη.
29' Πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κάσσο να χάνει το τετ-α-τετ απέναντι στον Λαδά, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.
38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Λαδάς έδιωξε με γροθιές στα πλάγια.
46' Σουτ του Σταματάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα θα βρει σε σώματα και θα περάσει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καντιμοίρη.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο στάδιο, με τον Άρη να δημιουργεί την πρώτη φάση στην επανάληψη, το σουτ του Διαμαντόπουλου έδιωξε ενστικτωδώς ο Λαδάς σε κόρνερ.

53' Ο Ντούνης με κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής του Λαδά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας το σκορ σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

58' Ο Πλατέλλας έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαδά.

59' Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Διαμαντόπουλος έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας του Λαδά.

65' Δυνατό βολέ του Λαδά, ο Εντιαγέ θα βρεθεί απέναντι από τον Καντιμοίρη, με το πλασέ του νεοαποκτηθέν ποδοσφαιριστή της ομάδας μας να φεύγει λίγο άουτ.
72' Ο Διαμαντόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι θα φέρει το ματς στα ίσα, κάνοντας στο Παγκρήτιο στάδιο το 2-2

77' Στην κόντρα επίθεση ο Εργοτέλης, ο Έφορντ έκανε την ενέργεια και σούταρε με τον Καντιμοίρη να αποκρούει.

87' Ο Πλατέλλας με πλασέ σε κενή εστία θα κάνει το 2-3 για τον Άρη, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες για οφσάιντ στην έναρξη της φάσης με τον Ντούνη να μην καλύπτεται από κανένα αμυντικό της κρητικής ομάδας.
92' Ο Σταματάκος με ωραία προσπάθεια θα αποφύγει τον αμυντικό του Άρη, όμως το πλασέ που επιχείρησε θα καταλήξει στην αγκαλιά του Καντιμοίρη.