Αήττητος στο Καρπενήσι ο ΟΦΗ-Νίκησε και τον Κισσαμικό

16 Aug 2017 Written by

Με γκολ του Ζιαμπάρη στο 34’ ο ΟΦΗ κέρδισε και τον Κισσαμικό με 1-0 και ολοκλήρωσε αήττητος τα φιλικά του παιχνίδια στο Καρπενήσι.

Στα άλλα δυο φιλικά προετοιμασίας η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Παναχαική και κέρδισε τα Τρίκαλα με 1-0.

Δυο νίκες και μια ισοπαλία λοιπόν για τον ΟΦΗ, ο οποίος επιστρέφει στην Κρήτη, όπου τον περιμένουν νέα φιλικά παιχνίδια, στην προσπάθεια του Νίκου Παπαδόπουλου, να μοντάρει την ομάδα του ΟΦΗ για τη νέα περίοδο στην Football league.

Στο φιλικό με τον Κισσαμικό, ο ΟΦΗ απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε κλειστά είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και τις ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ.

Ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη παιχνίδι κράτησε το μηδέν στην άμυνα, ενώ είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ χρησιμοποίησε και πάλι όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, με εξαίρεση τους Περογαμβράκη και Κουσκουνά, οι οποίοι έμειναν εκτός για προληπτικούς λόγους.

Θετικό και αυτό το τεστ για τον ΟΦΗ, ο οποίος έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά του και πολλή δουλειά μέχρι τη σέντρα του πρωταθλήματος της Football league.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Στρέζος, Σιώπης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Πουρτουλίδης , Χαντί, Ορτέγκα, Μάρτος ,Μάνος.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Στρέζος (56' Παναγιώτου), Μπολάκης, Μονιάκης, Ποτουρίδης (71' Νηστικάκης), Κομεσίδης, Νάστος (59' Κοντογιάννης), Οικονόμου, Λεάλ, Χαντί (59' Παπατόλιος), Ορτέγκα (71' Πλευράκης), Ογκμποε.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης (73' Μπλατσιώτης), Τόλι (46' Φουάσης), Παντελάκης (46' Ζιούλης), Μαρκοπουλιώτης, Αρναούτογλου (46' Σερβιλάκης), Σελινιωτάκης (46' Λεμονής), Γκίνη (46' Μεγαρίτης), Τασιούλης (46' Ξύδας), Αποστολίδης (46' Χαλκιαδάκης, 89' Λουβιτάκης), Βρεττός (76' Καβαλιέ), Θ. Ποτουρίδης (82' Μουντοκαλάκης).

*Mε τον Κισσαμικό αγωνίζεται δανεικός από τον ΟΦΗ, ο Νίκος Βρεττός.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ξεκίνησε το φιλικό παιχνίδι!

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο του αγώνα απο το ξεκίνημα.

Κλειστό παιχνίδι απο τον Κισσαμικό, ο οποίος παίζει με πολλούς παίκτες πίσω απο τη μπάλα, απέναντι σε ένα ΟΦΗ που προσπαθεί να βρεί χώρους και να δημιουργήσει.

14' Η πρώτη απειλητική στιγμή για τον ΟΦΗ. Γύρισμα του Χαντί, οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι για χέρι αμυντικού του Κισσαμικού, ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

22' Κόρνερ απο τον Μάρτος, ο Ζιαμπάρης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

23’ Απειλεί ο Κισσαμικός στην κόντρα επίθεση. Ο Ποτουρίδης έκανε το σούτ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Στρέζος, υπόδειξη οφσάιντ από το διαιτητή. Πρώτη φάση για την ομάδα των Χανίων.

31' Μακρινό σούτ του Βρεττού, η μπάλα άουτ χωρις να ανησυχήσει ο Στρέζος.

34’ Γκολ για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Χαντί, ο Ποτουρίδης σούταρε δυνατά, ο Λαζαρίδης απέκρουσε ασθενώς και ο Ζιαμπάρης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

38’ Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Σιώπη, εξαιρετικό σουτ στην κίνηση του Χαντί, μεγάλη επέμβαση του γκολκήπερ Λαζαρίδη, του Κισσαμικού.

Ανέβασε στροφές ο ΟΦΗ στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε διαδρόμους, απέναντι στην κλειστή άμυνα του Κισσαμικού.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Στρέζος, Μπολάκης, Μονιάκης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Νάστος, Οικονόμου, Λεάλ, Χαντί, Ορτέγκα, Ογκμποε.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

48' Ωραία συνεργασία Χαντί και Λεάλ, η μπάλα αριστερά για τον Μονιάκη που έβγαλε ωραία σέντρα, αλλά ο Λαζαρίδης έδιωξε με δυσκολία.

58' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Οικονόμου σούταρε απο καλή θέση έδιωξε ο Λαζαρίδης.

60' Σέντρα του Λεάλ, κεφαλιά πάσα του Ποτουρίδη, κεφαλιά του Ογκμποε άουτ.

Εχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα λόγω και των πολλών αλλαγών κυρίως απο πλευράς ΟΦΗ.

79' Απευθείας φάουλ του Λεάλ, μπλοκάρει ο γκολκήπερ του Κισσαμικού.

82’ Ωραία ενέργεια και πάσα του Λέαλ στο Μπολάκη, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Κισσαμικού.

83’ Κεφαλιά του Νηστικάκη άουτ.

+90 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ,. Ωραία συνεργασία Λεάλ-Πλευράκη, σέντρα του νεαρού μέσου για το κεφάλι του Ογκμποε, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.