KORTS SKAI 340x150

Ο ΟΦΗ άξιζε τη νίκη αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 με τον Αρη

13 May 2017 Written by

Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να κερδίσει εύκολα τον Αρη, ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο τέλος, κράτησε το 1-1.

Το 1-1 με τον Αρη, βγάζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της ανόδου, με ένα ΟΦΗ να έχει τις ευκαιρίες να κάνει μια εύκολη νίκη, αλλά τελικά να αγχώνεται, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Ο ΟΦΗ στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που είχε προηγήθηκε με τον Μιλοσάβλιεφ στο 29', ενώ στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλευόμενος το επιθετικό ρίσκο του Αρη είχε τις ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Ο Αρης που κέρδισε το πρώτο κόρνερ στο 71' και ισοφάρισε στο 73' με τον Καπνίδη, τα έπαιξε όλα για όλα στο τέλος, ο ΟΦΗ δεν τελείωσε το παιχνίδι σε 3-4 κόντρες που είχε με καλές προυποθέσεις και ο Αρης θα μπορούσε να κλέψει τη νίκη στο φινάλε με μια μεγάλη ευκαιρία του Τζανακάκη.

Να σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με 10 παικτες απο το 33' με αποβολές απο τους Παντίδο και Μπούρμπο.  Ενώ ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, λόγω αποβολής του Μάνου στο 90'.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενά)

ΟΦΗ: Στρέζος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ, Βουό, Χαντί (38' Οστοιτς), Κομεσίδης (62' Αντουκόρ), Κιάσσος, Μπόατεγκ, Βαλλιάνος, Ογκμποε.

Στον πάγκο οι: Δαύκου, Οστοιοτς, Μάνος, Πουρτουλίδης, Πάγκαλος, Αντουκόρ, Ράντι.

Aρης: Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Ούγκο Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας (46' Καράμπελας), Ντούνης, Γκαρσία (68' Μπαργκάν), Ιλιτς, Τάτος, Παυλίδης (68' Καπνίδης).

Στον πάγκο οι: Αναγωνστόπουλος, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Νέτο, Μιλούνοβιτς, Καπνίδης, Μπαργκάν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

Την παρακάτω επισημη ενημέρωση έκανε η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 πριν την έναρξη του αγώνα ΟΦΗ-Αρης:

Η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925  κάνει γνωστό ότι η παρουσία φιλάθλων του Αρη στην Θύρα 6, αφορά αποκλειστικά σε απόφαση της Αστυνομίας και δεν έχει να κάνει με την ΠΑΕ ΟΦΗ 1925.

Η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 ενημέρωσε τους επικεφαλείς της αστυνομίας, πριν την έναρξη του αγώνα, για την απαγόρευση παρουσίας μεμονομένων και οργανωμένων οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας, στο γήπεδο, με βάσει την απόφαση που εστάλη απο τον Υφυπουργό Αθλητισμού.

Η διοίκηση του ΟΦΗ, έδωσε στην ομάδα του Αρη τις προβλεπόμενες προσκλήσεις για την είσοδο ανθρώπων της ομάδας και η ομάδα του Αρη, τις διαχειρίστηκε όπως έκρινε εκείνη.

Τα άτομα που μπήκαν στο γήπεδο, μπήκαν ονομαστικά και η αστυνομία έλαβε γνώση, για αυτό.

Eκπρόσωπος του Αρη ζήτησε πριν την έναρξη του αγώνα, να φιλοξενηθούν περισσότεροι φίλαθλοι του Αρη στο παιχνίδι, η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, απάντησε ότι για αυτό θα πρέπει να πάρει την ευθύνη η Αστυνομία, με βάση την απόφαση που είχε σταλεί απο τον Υφυπουργό αθλητισμού, περί απαγόρευσης οργανωμένης κερκίδας.

Η αστυνομία αποφάσισε να στείλει τους 20 περίπου φιλάθλους του Αρη , που μπήκαν ονομαστικά και χωρίς διακριτικά στο γήπεδο, να καθίσουν, αντί για την θύρα 9 των επισήμων (προσκλήσεις), στην θύρα 6, πάνω απο τον πάγκο του Αρη".

7' Σέντρα του Ογκμποε, ο Μιλοσάβλιεφ πήγε στην μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

8' Διαγώνιο σούτ του Βουό, η μπάλα λίγο άουτ.

12' Διαγώνιο σούτ του Μπόατεγκ μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

24' O ΟΦΗ ζητάει πέναλτι. Ο Βουό, μέσα στην περιοχή ανατρέπεται απο τον Διούδη, ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ.

29' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Παντίδος έπαιξε ωραία το ένα-δυο με τον Βουό, ο τελευταίος σηκωσε τη μπάλα, ο Παντίδος με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μιλοσάβλιεφ και εκείνος με ένα άπιαστο σούτ μέσα απο την περιοχή, άνοιξε το σκορ! (1-0).

33' Απειλείται σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο. Διαπληκτισμοί μεταξύ Τάτου και Νάστου. Κίτρινες κάρτες και στους δυο. Μπαίνουν και άλλοι παίκτες στην συμπλοκή. Μεγάλη ένταση. Κόκκινες κάρτες στον Παντίδο και τον Μπούρμπο, οι οποίοι επίσης αρπάχτηκαν! Με δέκα συνεχίζουν οι δυο ομάδες!

38' Αλλαγή για τον ΟΦΗ μετά την αποβολή. Ο Οστοιτς, αντί του Χαντί στο γήπεδο.

Κίτρινη κάρτα και στο Νέτο, ο οποίος μπήκε απο τον πάγκο στο γήπεδο.

40' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος το κόρνερ, ο Βουό την κεφαλιά απο την μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ!

+45 Σούτ του Μιλοσάβλιεφ απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος ο ΟΦΗ, στο πρώτο 45λεπτο. Πιο επιθετικός και πιο παθιασμένος. Απέναντι σε ένα Αρη επιθετικά άτολμο. Ο Μιλοσάβλιεφ με ένα ακόμη εξαιρετικό γκολ (μετά απο αυτό στη Λαμία), έχει βάλει τον ΟΦΗ σε θέση οδηγού, σε ένα παιχνίδι που τα έχει όλα στο πρώτο 45λεπτο. Ενταση, πάθος και αποβολές (Μπούρμπος-Παντίδος).

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Αλλαγή για τον Αρη. Μπαίνει ο Καράμπελας, βγαίνει ο Ρόβας.

49' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Μπόατεγκ απο καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ!

51' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μπόατεγκ, βγάζει μόνο τον Βουό, τον κλείνει ο γκολκήπερ Διούδης και η ευκαιρία χάνεται για τον ΟΦΗ.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ.

53' Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία.

62' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κομεσίδης υπέστη τράβηγμα και τον αντικατέστησε ο Αντουκόρ.

68' Δυο αλλαγές για τον Αρη. Μέσα οι Μπαργκάν και Καπνίδης και βγήκαν Παυλίδης και Πίτου Γκαρσία.

70' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μιλοσάβλιεφ και μέσα ο Μάνος.

71' Πρώτο κόρνερ για τον Αρη στο παιχνίδι!

73' Ο Αρης ισοφαρίζει. Σέντρα του Τάτου, κεφαλιά του Καπνίδη, η μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου.

Πρώτη φάση και γκολ για τον Αρη.

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Διούδης κάνει εκπληκτική επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Βαλλιάνο. Στη συνέχεια της φάσης σουτ του Μάνου, η μπάλα λίγο άουτ.

78' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Διούδης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή, τον Ογκμποε μετά απο πάσα στον κενό χώρο του Βουό.

80' Ο διαιτητής Θάνος παρατηρεί με κίτρινη κάρτα για θέατρο τον Μάνο, ο οποίος ανατράπηκε απο τον Σόουζα.

82' Ατομική προσπάθεια και σούτ του Μπόατεγκ η μπάλα άουτ.

84' Ο Μάνος σουτάρει άστοχα μέσα απο την περιοχή.

87' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ασίστ του Βουό στον Ογκμποε, ο οποίος πλασάρει μόνος απο το πέναλτι άουτ!

89' Κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη.

90' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάνο απο το διαιτητή Θάνο. Αποβολή και με 9 παίκτες ο ΟΦΗ!

+90 Κεφαλιά του Καπνίδη απο σέντρα του Τάτου, η μπάλα άουτ.

+90 Μεγάλη ευκαιρία με τον Τζανακάκη για τον Αρη, πλάσαρε άουτ απο το σημείο του πέναλτι.

Παιχνίδι-θρίλερ! Τέλος το παιχνίδι. Τελικό αποτέλεσμα 1-1.

Read 553 times Last modified on Sunday, 14 May 2017 18:23