KORTS SKAI 340x150

Δέκα νίκες σε 11 ματς ο ΟΦΗ, μετά το διπλό στις Σέρρες!

12 Apr 2017 Written by

Το γκολ του Τζίλι Βουό στο 3' ήταν αρκετό για τον ΟΦΗ, να πανηγυρίσει το διπλό στις Σέρρες, επί του Πανσερραικού (0-1) και να κάνει την 10η σερί νίκη του στα τελευταία 11 παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ είχε τις ευκαιρίες για να καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι, αλλά οι Μάνος, Βουό και Χαντί, δεν κατάφεραν σε μεγάλες φάσεις να σκοράρουν ένα δεύτερο τέρμα και έτσι ο ΟΦΗ χρειάστηκε σε κάποιες στιγμές και τις αποτελεσματικές επεμβάσεις του γκολκήπερ Στρέζου, για να κρατήσει το μηδέν και να πάρει το αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη για τον ΟΦΗ, ο οποίος προετοιμάζεται για τα μεγάλα παιχνίδια που έχει μετά το Πάσχα με τους Απόλλωνα, Λαμία και Αρη, στην προσπάθεια που θα κάνει ώστε να αναρριχηθεί ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία και να πιάσει την τρίτη θέση.

Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας).

Πανσερραϊκός: Ρίστιτς, Βοσκόπουλος (46' Παπατζίκο), Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας (55' Τσούτσης), Πόζογλου, Ρούτσης, Τσίμικας, Τσελεπίδης, Γκούρτσας, Γαβριηλίδης.

Στον πάγκο οι: Μέλκα, Κάκο,Παπατζίκος, Κανούλας, Κτιστόπουλος, Τσούτσης, Παναγιωτίδης.

ΟΦΗ: Στρέζος, Παντίδος, Νάστος, Βουό, Χαντί, Μάνος (63' Μπόατεγκ), Πάγκαλος (+90 Ογκμποε), Κομεσίδης (23' λ.τ. Κώτσιος), Κιάσσος, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Πουρτουλίδης, Βρεττός, Μπουρσέλης, Μπόατεγκ, Ογκμποε.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

1' Η πρώτη καλή στιγμή για τον Πανσερραικό, με τον Τσιμίκα να σουτάρει δυνατά έξω απο την περιοχή και τον γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζο, να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

3' Γκόλ για τον ΟΦΗ. Ο Βουό μέσα στην περιοχή μετά την κομπίνα στο φάουλ,  με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά απο σέντρα του Μάνου (0-1).

ΣΧΟΛΙΟ: Οπως και στο Αίγιο, έτσι και στις Σέρρες, ο ΟΦΗ ξεκινάει με γκολ το παιχνίδι! Ο Βουό εκμεταλεύτηκε την κομπίνα στο φάουλ που κέρδισε ο ΟΦΗ, βγήκε η παράλληλη σέντρα απο πλάγια και με σουτ μέσα απο την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ο Ιβοριανός επιθετικός πέτυχε το 9ο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα!

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ, ο οποίος έχει 9 νίκες στα τελευταία 10 παιχνίδια και θέλει να κάνει την δέκατη και να συνεχίσει την προσπάθεια του.

10' Ο ΟΦΗ απειλεί και πάλι με το Μάνο να σουτάρει απο καλή θέση, η μπάλα να κρντράρει και να φεύγει κόρνερ.

13' Απειλεί ο Πανσερραικός με τον Πόζογλου, νέα καλή επέμβαση του γκολκήπερ Στρέζου όμως.

23' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κώτσιος παίρνει τη θέση του τραυματία Κομεσίδη, ο οποίος δέχθηκε ένα χτύπημα σε κάποια φάση και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

ΣΧΟΛΙΟ: O Πανσερραικός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, αλλά δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία στα καρέ του ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα προσπαθεί να διαχειριστεί το 0-1 με τον Βουό και να ψάξει για ένα δεύτερο γκολ ώστε να κλειδώσει τη νίκη.

37' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κιάσσου, κοντινή κεφαλιά του Μάνου, η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι. Ο ΟΦΗ έχει την ευκαιρία στην φάση αυτή να κάνει το 0-2, σε ένα πολύ σημαντικό σημείο του αγώνα, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

40' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος ξανά σε θέση βολής, η μπάλα κοντάρει και η ευκαιρία χάνεται για τον ΟΦΗ!

41' Κίτρινη κάρτα στον Σιάκκα.

42' Κίτρινη κάρτα στον Πάγκαλο.

43' Ο Ρούτσης δεν τηρεί το φερ-πλέι, συνεχίζει και σουτάρει αλλά ο Στρέζος μπλοκάρει τη μπάλα. Ο  παίκτης του Πανσερραικού δέχεται τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για τη στάση του.

45' Νέα χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με το Μάνο. Ο Καψάλης, παίρνει την τελευταία στιγμή τη μπάλα απο τον παίκτη του ΟΦΗ που ήταν έτοιμος να σκοράρει!

+45 Ο Παντίδος κάνει την προβολή ο Ρίστιτς μπλοκάρει. Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ!

+45 Κίτρινη κάρτα στον Ρίστιτς.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

ΣΧΟΛΙΟ: Ο OΦΗ είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο να τελειώσει το παιχνίδι. Προηγήθηκε 0-1 με το γκολ του Βουό, αλλά είχε τις φάσεις για 2-3 γκολ με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μάνο, ο οποίος είχε τις φάσεις, ώστε να "κλειδώσει" τη νίκη ο ΟΦΗ. Μια ουσιαστική φάση έχει ο Πανσερραικός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Στρέζο, να κάνει το...καθήκον του και να κρατάει το μηδέν.

46' Με μια αλλαγή ξεκίνησε ο Πανσερραικός το δεύτερο ημίχρονο. Στη θέση του Βοσκόπουλου, ο Παπατζίκος.

54' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Χαντί, μπλοκάρει ο γκολκήπερ του Πανσερραικού.

55' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανσερραικό. Στη θέση του Σιάκα, ο Τσούτσης.

63' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπόατεγκ στη θέση του Μάνου.

65' Ο ΟΦΗ σκοράρει με τον Κώτσιο, μετά απο γέμισμα του Μητρόπουλου, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάνιντ.

68' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Βουό, μετά απο συνδιασμό με τον Μπόατεγκ, οι αμυντικοί του Πανσερραικού προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή, τον επιθετικό του ΟΦΗ!

71' Οι γηπεδούχοι απειλούν με τον Ρούτση, αλλά ο Στρέζος μπλοκάρει το σουτ του επιθετικού του Πανσερραικού.

73' Ο ΟΦΗ ξανά κοντά στο γκολ, με τον Πάγκαλο να κάνει ένα εντυπωσιακό σλάλομ και να γυρίζει τη μπάλα, αλλά ο Βουό, προ κενής εστίας δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

74' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

75' Κίτρινη κάρτα στον Ρούτση.

76' Ξανά κοντά στο γκολ ο ΟΦΗ. Ο Βουό στριφογυρίζει μέσα στην περιοχή, βγάζει στον Χαντί ο οποίος σουτάρει άουτ!

ΣΧΟΛΙΟ: O ΟΦΗ θα έπρεπε με βάσει τις ευκαιρίες που έχει κάνει, να έχει τελειώσει το παιχνίδι στις Σέρρες και να πάει σε ένα ήρεμο φινάλε. Το 0-1, τον φέρνει με άγχος στα τελευταία λεπτά. Πάντως το 0-1 αδικεί τον ΟΦΗ, ο οποίος τόσο στο πρώτο όσο και στ δεύτερο ημίχρονο, έχει δημιουργήσει πολλές φάσεις στην αντίπαλη εστία.

83' Γκολ που δεν χάνεται απο τον Χαντί. Ο Βουό του σερβίρει έτοιμο γκολ και αυτός σε κενή εστία, χάνει την ευκαιρία να κάνει το 0-2!

86' Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο.

87' Εντυπωσιακή επέμβαση του Στρέζου σε κόρνερ μετά απο κεφαλιά του Τσελεπίδη.

88' Κίτρινη κάρτα στον Στρέζο.

+90 Γυριστό σουτ του Βουό, μπλοκάρει ο γκολκήπερ του Πανσερραικού.

+90 Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Πάγκαλος και μπαίνει ο Ογκμποε.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-1 -Μια ακόμη νίκη για τον ΟΦΗ!

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ πήρε μια ακόμη νίκη και ...τρέχει ένα αξιόλογο σερί 10 νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια! Το 0-1 στις Σέρρες, είναι πολύτιμο και 100% δίκαιο, αλλά ήρθε με άγχος για τον ΟΦΗ, ο οποίος είχε την ευκαιρία να καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι αλλά δεν το έκανε και έτσι χρειάστηκαν σε κάποιες φάσεις τα καλά αντακλαστικά του Στρέζου, για να κρατήσει το μηδέν. Το γκολ του Βουό μόλις στο 3' χάρισε στον ΟΦΗ το πολύτιμο διπλό. Η κρητική ομάδα πάντως έχασε γκολ που δεν χάνονται με τους Μάνο, Βουό και Χαντί, αλλά ευτυχώς δεν το πλήρωσε!

Read 329 times Last modified on Tuesday, 18 April 2017 12:34