Πανάξιο διπλό στην Επισκοπή ο ΟΦΗ-Συνεχίζει την πορεία του για τον τίτλο

24 Mar 2016 Written by

Ο ΟΦΗ μετά το διπλό στη Βάρη (0-1) πήρε μια ακόμη εκτός έδρας νίκη επί της Επισκοπής στο Ρέθυμνο (0-1) και πλησίασε στυς τρείς βαθμούς την πρώτη θέση του 4ου ομίλου στη Γ Εθνική.

Μια πανάξια νίκη του ΟΦΗ, ο οποίος με το γκολ του Περογαμβράκη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (+45), κατάφερε να πάρει τρείς ακόμη πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο.

Σε ένα γήπεδο με πολύ μικρές διαστάσεις και με πλαστικό τάπητα, ο ΟΦΗ έπαιξε δυνατά, κοίταξε την ουσία και δικαιώθηκε.

Πέτυχε ένα γκολ (+45 Περογαμβράκης), είχε ένα δοκάρι για να "κλειδώσει" τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο (68' Περογαμβράκης) και μια τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσειε του αγώνα με τον Φραγκουλάκη, για να πετυχει περισσότερα τέρματα, ενώ θα μπορούσε να παίζει και με παίκτη περισσότερο, αν ο διαιτητής Χρυσός απο τα Χανιά δεν χαριζόταν στην αποβολή (δεύτερη κίτρινη) στον Λέγκα στο 62' σε σκληρο φάουλ στον Καλέ.

Ακόμη, υπάρχει μια ακόμη φάση που σηκώνει συζήτηση για το ακυρωθέν γκολ του Σαχινίδη στο 28', όπου ο βοηθός σηκώνει την σημαία και συλλαμβάνει σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ του ΟΦΗ σε μια εξαιρετικά οριακή φάση.

Ο ΟΦΗ έκανε καλή διαχείρηση του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και στην ουσία δεν κινδύνευσε απο τον αντίπαλο του με εξαίρεση τη φάση στο 49' με το δυνατό σούτ του Μηνά απο το ύψος της περιοχής να φεύγει λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

Παίζοντας δυνατά και με αξιόπιστη αμυντικη λειτουργεία ο ΟΦΗ έψαξε ένα δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση, είχε δοκάρι με τον Περογαμβράκη και μια μεγάλη φάση με τον Φραγκουλάκη στο φινάλε, αλλά η ουσία είναι ότι κράτησε τη νίκη και πήρε τους τρείς βαθμούς, απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα και σε ένα δύσκολο γήπεδο.

Διαιτητής: Χρυσός (Xανίων)

Eπισκοπή: Γεωργίου, Γεωργιάδης,Καψιώτης (55' Ιβάνοφ),Πάτας, Λένγκα, Παπαδήμας, Γούλας(54' Μίλιτς), Χαλκιαδάκης, Κωτάτης, Μηνάς,Ντινιωτάκης (78' Μέμος).

Στον πάγκο οι: Ιβάνοφ, Μέμος, Μανωλακάκης, Γκουτζέλας, Νίκου, Κοκονάκης, Μίλιτς.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσος, Πίτσος (46' Μπολάκης), Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Περογαμβράκης (89' Φαμπίνιο), Φραγκουλάκης, Σαχινίδης, Χαντί, Μπουρσέλης (11' λ.τ. Καλέ).

Στον πάγκο οι: Γουόρντεν, Πόποβιτς, Φαμπίνιο, Βλάχος,Φουκαράκης, Μπολάκης, Καλέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6' Η πρώτη ευκαιρία για την Επισκοπή. Κοντινή προβολή του Παπαδημα, ο Δερμιτζάκης σε ετοιμότητα μπλοκάρει τη μπάλα.

7' Απαντάει ο ΟΦΗ. Σούτ του Μπουρσέλη, η μπάλα λίγο πάνω απο τα δοκάρια.

11' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ στη θέση του Μπουρσέλη, που έπαθε τράβηγμα στον προσαγωγό.

13' Πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ σπάει ωραία τη μπάλα στον Σαχινιδη, ο οποίος σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο Γεωργίου μπλοκάρει.

28' Ο ΟΦΗ σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται. Ο Καλέ βγάζει τον Σαχινίδη, ο οποίος πλασάρει  ιδανικά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός έχει σηκώσει τη σημαία και ακυρώνει το γκολ. Οριακή φάση που φέρνει διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ.

30' Ο Χαντί σε θέση βολής πλασάρει άουτ απο καλή θέση μέσα απο την περιοχή.

40' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σλάλομ του Καλέ, παράλληλη σέντρα στον Σαχινίδη ο οποίος πλασάρει στο πρώτο δοκάρι, ο Γεωργίου διώχνει σωτήρια!

44' Σούτ του Φραγκουλάκη απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

+45 Γκολ για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Χαντί, σούτ κεραυνός του Περογαμβράκη, απο κοντά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα!!!! (0-1)

47' Σέντρα ακριβείας του Καλέ, την τελευταία στιγμή διώχνουν οι αμυντικοί της Επισκοπής πριν η μπάλα φτάσει στον Περογαμβράκη.

48' Σούτ του Χαντί απο καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.

49' Απειλεί η Επισκοπή. Ο Μηνάς απο δεξιά μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι!

62' Ο διαιτητής Χρυσός χαρίζεται σε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λένγκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Καλέ.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ.Ο Σαχινίδης σπάει τη μπάλα στον Περογαμβράκη, ο οποίος σουτάρει δυνατά στο δεξί κάθετο δοκάρι!!!

93' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φαμπίνιο έβλαλε μόνο τον Φραγκουλάκη ο οποίος απο ένα μέτρο, πλάσαρε πάνω απο τα δοκάρια!!!

Read 3625 times Last modified on Saturday, 26 March 2016 21:33